"יכולים־נותנים"
הגדל

דרושים: תורמים עם 100 אלף שקל

בשנת 2011 47% מסך התרומות לעמותות בישראל, כ-16 מיליארד שקל, הגיעו מחו"ל

·         

ארוחות ערב מפוארות, שעבורן משלם כל סועד עשרות אלפי דולרים שנאספים למען מטרה טובה, אינן מחזה נפוץ בישראל. בעוד כל בעל הון אמריקאי יודע כי תרומה לקהילה היא חלק מהדנ"א העסקי, בישראל רבים מבעלי היכולת מעדיפים לשמור את הכסף דווקא בכיסם.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(למ"ס‏) ל-2011, עולה כי 47% מסך התרומות לעמותות בישראל, כ-16 מיליארד שקל, הגיעו מחו"ל, והשאר מחברות עסקיות ומשקי בית, אך רק כ-4% נתרמו מבעלי יכולת, שנתנו יותר מ-100 אלף שקל מכיסם הפרטי.

את המצב הזה, החליטו כמה אנשים שדווקא תורמים, הגיע הזמן לשנות. על יוזמת "יכולים־נותנים" חתומים 18 שמות מוכרים, ובהם שוקי ארליך, רוני דואק, אבי נאור, אורני פטרושקה, ליאון רקנאטי, רעיה שטראוס, שולה מוזס ואחרים. המטרה פשוטה: להעלות את מספר האנשים שתורמים 100 אלף שקל בשנה לפחות, מ-1,000 איש כיום ‏(מתוך כ-10,000 בעלי יכולת‏), ל-2,000 בתוך שנים ספורות. השיטה פשוטה: שיחות ומפגשים, שאליהם מוזמנים אלה שלא תורמים עדיין, ובפניהם מוצגת היוזמה.

"אנחנו מאמינים בחשיבות הנתינה הפרטית, כי בכל כלכלה חופשית תקציב הממשלה מרוסן ותחומים רבים נופלים בין הכיסאות", אומר אורני פטרושקה ‏(מייסד חברת כרומטיס, ממקימי העמותות "עיגול לטובה", ויו"ר יוזמות קרן אברהם‏). "יחסית למקומות אחרים בעולם, הנתינה הפרטית בישראל נמוכה מדי".

אתם מעודדים כלכלה חופשית, ומצד שני מבקשים תרומה למגזר השלישי, שמטפל באותם אנשים שנפגעו ממנה.

"כלכלה חופשית היא מצב נתון. השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות כדי לסייע באותם מקומות שבהם הממשלה לא יכולה, או לא רוצה, לטפל. חשיבותו של המגזר השלישי עצומה, בעיקר בכלכלה חופשית, שכבר הוכיחה כי למרות תחלואיה היא המודל הנכון. המגזר השלישי הרבה יותר מהיר וגמיש, ואם הוא מנוהל נכון, הוא מציע לממשלה אלטרנטיבות לטיפול בחוליות החלשות, עורך את הניסוי ומעביר את המוצר המוגמר לידיה".

למה צריך לגייס תרומות בחו"ל במקום בישראל?

פטרושקה: "עברנו הסוציאליסטי יצר את הדנ"א החברתי. אנחנו מצפים שהמדינה תעשה, גם כשהיא לא יכולה. כולנו גדלנו על אתוס של התנדבות, לא של תרומה מכספנו האישי, ומעדיפים לתרום מכספי התאגיד".

תופעת "התרומה מכספי תאגיד" מקפיצה מהכיסא גם את אבי נאור, מייסד אמדוקס ועמותת אור ירוק, העוסק כיום גם בקידום כפרי נוער. "זו תפישה בעייתית, שאנחנו נחושים לשנות", הוא מבהיר. "העובדה שתרמת מכספי התאגיד, בהנחה שהתרומה נעשתה באופן שקוף ונכון, לא פוטרת אותך מתרומה מכיסך הפרטי".

ואנשים שמרוויחים 15 מיליון שקל בשנה, לא יודעים זאת?

נאור: "האנשים לא תמיד מודעים לאפשרויות. אנחנו מציעים מודל תרומה שכולל גם שיתוף אקטיבי בניהולה. לא כל בעלי היכולת מבינים את רמת הסיפוק שמתקבלת מפעילות שכזו".

פרופיל האנשים שיוזמי "יכולים־נותנים" פוגשים כולל הרבה אנשי היי־טק, בעיקר גברים בגילאי 40–50, שצברו הון בקריירה המקצועית שלהם והגיעו לשלב שבו הם מוכנים להחזיר לקהילה.

מה עם בעלי הון, כמו בנקאים, עורכי דין ורואי חשבון?

נאור: "נפנה לכולם. נציע לכל בעלי היכולת להצטרף אלינו כדי לחולל שינוי גם בתחום הפילנתרופיה הישראלית".

 באדיבות דה מרקר  http://www.themarker.com/career/1.2103531

 

עבור לתוכן העמוד