נטליה אמנית ומעצבת מתנדבת בעמותת מיח"א
הגדל

מים שקטים חודרים עמוק

נטליה, סטודנטית לעיצוב, הפכה את הקירות הלבנים של עמותת מיח"א, שמסייעת לילדים לקויי שמיעה, לעולם ימי מרתק. "הבחירה בעולם המים מעבירה מבחינתי מסר חשוב לילדים: "הים וחוויית ההתבוננות בו, שקטים ודוממים, אך מדובר בעולם עשיר וצבעוני"

"הקירות שלנו חיכו לך. אנחנו רוצים כאן משהו נחמד", אמר לי בועז הרמן, מנכ"ל עמותת מיח"א ת"א והמרכז, שמפעילה מרכז רב תחומי לילדים לקויי שמיעה. העמותה, שסיימה לאחרונה לשפץ את המבנה שלה, ביקשה שאקשט את הקירות כך שיתאימו לפעילות המרכז ולילדים.

הגעתי מגרמניה לפני כשנה במסגרת פרויקט חילופי סטודנטים באקדמיה לעיצוב של בצלאל. במסגרת אחד הקורסים, בחרתי להתנדב בעמותת מיח"א ת"א והמרכז, כי בנוסף להתנדבות החשובה, סקרנות והתבוננות במערכות שונות, תורמות לי מאוד כאמנית וכמעצבת.   

הלכתי ברחובות תל אביב והתחלתי להביט בקירות. בכל כיוון שבו הלכתי, החל מהסמטאות המוזנחות באזור התעשייה בדרום ועד לשדרות הירוקות במרכז העיר, הרגשתי שאני מתמודדת עם מציאות חדשה – אמנות הרחוב הפכה לתופעה. קירות הפכו לגשרים ולחלונות של תקשורת בין אנשים לבין העיר. הם מדברים, שרים ולפעמים צורחים, אך לעולם אינם שותקים.

כשחזרתי למיח"א, היה לי ברור שהקירות לא יכולים להיות רק דקורטיביים ויפים, אלא צריכים להכיל תוכן. ידעתי שאני צריכה לנסות לחבר בין המיקום הפיזי של מיח"א, לבין הסביבה האנושית. אבל כיצד?

הציעו שאכתוב סיפור ילדים על הקיר. התחלתי לחקור את ספרות הילדים בישראל והלכתי לאיבוד. איך אמצא ספר שיתאים לכל קהל היעד שלנו: ילדים מגיל 0 עד 8, הורים, קבוצות ועוד? הבנתי שאני צריכה לעשות משהו אחר, שיהיה מזוהה עם העמותה ושיהיה קשור מבחינה תוכנית, לחירשות. 


קירות שמחברים בין הים, העיר וילדי המרכז ביום בהיר אחד, ישבתי בחוף הים וצפיתי בגלים נשברים בעדינות על קו החוף, בעוד יאכטות מחליקות לאיטן על פני המים. האווירה הרגועה והשקטה הפכה את הזמן ללא קיים - בדיוק מה שאנחנו צריכים בחדר ההמתנה שלנו, חשבתי לעצמי. אווירה שמשרה על הילדים ועל הוריהם שממתינים לטיפול רוגע ושקט ומטשטשת את תחושת הזמן.

האוקיינוס התאים באופן מושלם לכל הדרישות התקשורתיות והאסתטיות של מיח"א. עולם המים הוא מצד אחד דקורטיבי ומצד שני, מדעי. האוקיינוס והים הם נצחיים וחסרי גיל, מרגיעים, אך לעולם אינם משעממים. איורים של גלים וייצורי מים על קירות הבניין, מחברים את הארגון לעיר ומתקשרים במקביל לעולם אחר - של דממה וחירשות. צילמתי תמונות בחוף הים ובניתי בהשראתן סקאלת צבעים שבה נצבעו חדרי ההמתנה. התוצאה היא מקום שמחובר לעיר, לים ולילדים.

בחירה בעולם מים זה שנראה דומם, אך שלמעשה הינו מרתק ומעניין, מעבירה מבחינתי מסר חשוב לילדים: הים וחוויית ההתבוננות בו, שקטים ודוממים, אך מדובר בעולם עשיר וצבעוני. אני מאושרת להיות חלק מעמותת מיח"א תל אביב והמרכז ורואה את הזמן שאני משקיעה בארגון כמתגמל וכמעורר השראה.

עמותת מיח"א ת"א והמרכז הוקמה לפני 60 שנה ע"י ד"ר עזרא קורין, במטרה לטפל בילדים עם לקות שמיעה. כיום, מעניקה העמותה טיפולים שונים לכ- 400 ילדים בשנה, מלמדת קורסים בשפת הסימנים, מחזיקה בנק מכשירי שמיעה וציוד למעונות יום שיקומיים ומקיימת פעילויות משולבות עם ילדים רגילים המותאמים לילדים עם ליקויי שמיעה. 

בואו גם אתם לעשות קצת טוב! אלפי פרויקטים התנדבותיים ממתינים לכם ביום מעשים טובים, 5 במרס 2013.

יש לכם רעיון לפרויקט שיכול לעשות טוב? שלחו לנו וננסה להוציאו לפועל ביום המעשים הטובים.

לפרטים נוספים - "יום מעשים טובים" גם בפייסבוק.   באדיבות ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4345151,00.html

עבור לתוכן העמוד