שחקנים מתנדבים למען הקהילה
הגדל

שחקני נשמה

האם ייתכן שהסלבס הישראלים מקדישים את זמנם להתנדבות למען הקהילה גם כשאין שום צלם בסביבה? יצאנו לברר את העניין הזה עם ארבע עמותות שונות, וקיבלנו תשובות מפתיעות, שלא לומר מרגשות

 

נכון, קצת קשה להתרגש מידיעה על כך שידוען כלשהו התנדב למען משהו או מישהו. במיוחד כאן, בארץ הלא-פראיירים, שבה נהוג להתחיל כל פעולה למען הזולת בשאלה "מה יצא לי מזה?" על פי ההיגיון הישראלי הרווח, מאחורי כל מעשה טוב חייב להיות קאץ', שכמעט תמיד יהיה קשור לכסף, לפרסום או לשניהם. סקפטיות, בקיצור, היא מילת מפתח בסיפור הזה.

לעולם לא נאמין שצביקה הדר, לדוגמה, יושב ומחלק סלי מזון לנזקקים בסופר גם כשהמצלמות של "יומטוב" כבויות, אם לא נראה זאת במו עינינו. המושג "נתינה טהורה" לא נוכח בעולם המושגים שלנו. אפשר בהחלט להניח שהעובדה שזה בכל זאת קורה פה לפעמים - כלומר, שסלבס באמת מתנדבים, מפעם לפעם, ללא כל תמורה כספית או פרסומית, ולעתים אף עושים את זה לגמרי בסתר - תישמע לכם כמו מדע בדיוני למתקדמים. אבל כן, זה באמת קורה, ומכל הלב.


למען האמת, כשביקשנו מהסלבס במסגרת הכתבה הזו מידע על היקף התנדבותם, רובם סירבו בנימוס, או נתנו תשובות כמו "אני לא עושה את זה למטרת פרסום", או "זה חסד לשם חסד ולא יותר מזה". בסופו של דבר קיבלנו את המידע שרצינו על הכוכבים המתנדבים מהעמותות עצמן - והמידע הזה, אנחנו חייבים להודות, מפתיע מאוד לטובה. הנה, תראו.

1. "ארגון חברים לרפואה". מתנדבים מצטיינים: אניה בוקשטיין, ליאור נרקיס, נינט טייב, קארין כהן ואביבית בר זוהר

ארגון "חברים לרפואה" הוקם בשנת 2003 במטרה לסייע לחולים ונכים במצוקה, והפך בתוך זמן קצר לארגון מוביל בסיוע להשגת טיפולים רפואיים ותרופתיים, תוך מתן מענה למצוקותיהם של עשרות אלפי חולים מכל שכבות האוכלוסייה בישראל. הארגון כולל מגוון רחב של מחלקות ומוציא לפועל פרויקטים ייחודיים למען הנזקקים - בית מרקחת התנדבותי, קרנות סיוע והצלת חיים, תמיכה בחולים המאושפזים בבתי חולים ובמרכזי שיקום וכן פרויקט חונכות אקדמי.

בין הסלבס המשתתפים בפעילויות העמותה באופן קבוע, או לפחות די קבוע, נמצאת, למשל, אניה בוקשטיין, ש"תמיד שמחה לתרום מזמנה הפרטי ללא כל מטרת רווח", כפי שמספר אחד הגורמים הבכירים בעמותה. "באירועים שהיא מוזמנת אליהם היא לא ממהרת להצטלם, ומבקשת רק להעביר את הזמן עם הילדים והנערים בעמותה. לאירוע האחרון היא הגיעה הרבה לפני הזמן כדי להספיק להיות כמה שיותר עם הילדים לפני שהתקשורת תבוא, ובילתה

כמעט עם כל אחד ואחד מהם באופן אישי במשך שלוש שעות בערך ".

גם הזמר ליאור נרקיס נרתם לא פעם לפעילויות העמותה. בין השאר, הוא קופץ לביקורים בבתי חולים ומופיע באירועים מיוחדים של העמותה - הכל, כמובן, בהתנדבות מלאה. "הפעם האחרונה שבה הוא הצטרף אלינו הייתה בפעילות שארגנה העמותה עבור ילד בן 13 שחגג בר מצווה בתל השומר אחרי הידרדרות קשה במצבו", מספר אחד מבכירי העמותה, "ליאור הגיע עם עוד כמה זמרים מהז'אנר הים תיכוני, וביחד הם הקפיצו את מצב הרוח וחיממו לכולם את הלב. ליאור אפילו רכש תפילין וטלית לילד".

בחודש שעבר קיימה העמותה במועדון הבארבי בתל אביב אירוע התרמה לילד בן ארבע שזקוק לניתוח דחוף. רגע השיא של הערב היה הופעה של נינט טייב, אבל עוד לפני כן, כדי להגדיל את ה"באזז" סביב האירוע, שכרה הכוכבת חדר חזרות למשך שבועיים ועבדה שם על נאמבר חדש, שיועד אך ורק לאירוע - שוב, הכל בהתנדבות מלאה.


"אירועים מהסוג הזה", אומרת נינט, "כלומר, מלחמות כאלה של משפחות נגד מציאות כואבת, הם האירועים שהכי חשוב לתת להם יד ותמיכה. אסור להשאיר אותם לבד במלחמה. הלוואי שהיה בכוחי לעשות יותר".
גם הדוגמנית קארין כהן ופליטת "האח הגדול" אביבית בר זוהר ידועות כתורמות בעלות לב רחב. "קארין מסייעת, תורמת, מפעילה קשרים אישיים ונעזרת בכל פלטפורמה שהיא מכירה כדי ליצור התעניינות בעמותה, מתוך הבנה שהעמותה תוכל להמשיך להתקיים רק בעזרת תרומות הציבור", מספרים בעמותה.
"אני תמיד שמחה שניתנה לי ההזדמנות והיכולת לעזור אפילו במעט", אומרת כהן. "אני משתדלת להגיד כן לכל מה שאני מזדהה איתו ומרגישה את הצורך לתת לו מעצמי. זה תמיד יהיה בעדיפות ראשונה אצלי".

 

2. 'להושיט יד'. מתנדבים מצטיינים: טל מוסרי, נטלי דדון, יובל המבולבל, שלישיית "מה קשור", מיה רובין ואוסי מ"המירוץ למיליון"

עמותת "להושיט יד", המסייעת לילדים חולי סרטן, מטפלת ביותר מ-700 ילדים בבתי החולים ברחבי הארץ. העמותה ידועה, בין השאר, בהפקות הענק שהיא מקיימת למען הילדים החולים ובני משפחותיהם, שאליהן מגיעים, כמובן, סלבס רבים ונוצצים. אברהם עטר, מנהל העמותה, מספר שבנוסף לכך מתקיימים ביקורים של סלבס בבתי החולים בתדירות של פעם בשבוע לכל הפחות. "אנחנו שואלים כל ילד את מי הוא חולם לפגוש, ואז פונים לאנשי הבידור והם משתפים איתנו פעולה בשמחה", אומר עטר.

ב-13 בינואר , לדוגמה, יעזוב טל מוסרי את כל עיסוקיו לטובת טיול בן שבועיים של הגשמת חלומות בארצות הברית עם קבוצה של 40 ילדים חולים והוריהם. חוץ ממנו מתנדבים בעמותה גם נטלי דדון, יובל המבולבל, שלישיית "מה קשור", מיה רובין ואוסי מ"המירוץ למיליון". הפעילות שבה משתתפים המפורסמים מחולקת לשניים: "או שהמפורסמים מגיעים לבתי החולים כדי לפגוש את הילדים, או שאנו מזמינים את הילדים לאירועים מרכזיים ולשם אנחנו גם מזמינים גם את כל האמנים שפנויים להגיע ולהופיע", מוסיף עטר. "גם בימי הולדת, אגב, השחקנים בדרך כלל נענים לפנייתנו".


עטר מספר גם על מקרה אחד, יוצא דופן, שבו נער בן 16, חולה סרטן, חלם לפגוש את שחקן הכדורגל פיני בלילי, ואנשי העמותה הזמינו אותו כדי להגשים את חלומו: "כשהילד ראה את בלילי הוא פשוט קם מכיסא הגלגלים אחרי שלא קם ממנו במהלך חודשים ארוכים כתוצאה מהטיפולים המתישים. זה היה מאוד מרגש".

בכלל , לדברי עטר יש היענות גורפת של הסלבס הישראליים להתנדב, אבל יש גם כאלה - ועליהם הוא מעדיף שלא להרחיב את הדיבור - ש"מבריזים" לבקשות הילדים פעם אחר פעם. "הייתה לנו ילדה עם גידול בראש שביקשה שאיזשהו שחקן יבוא לחגוג לה יום הולדת", מספר עטר, "עכשיו, למרות הבטחותיו לאנשי העמותה, הוא לא הגיע וגרם לילדה עוגמת נפש עד כדי כך שהיא ממש בכתה. תשמעי, זה עצוב. לא יפה".

3. שמחה לילד מתנדבים מצטיינים: שני כהן, אורי גוטליב, אורי חזקיה וערן טרטקובסקי

עמותת "שמחה לילד" מסייעת לילדים החולים במחלות כרוניות וגנטיות ולילדים שנמצאים בשיקום ארוך, לאחר תאונות דרכים או פיגועי טרור. העמותה יוזמת עבורם פעילויות שוברות שגרה כמו מחנות קיץ, טיולים, ימי כיף וטיול לאירופה. "העמותה נעזרת במפורסמים בעיקר סביב ההכנות לטיולים השונים", אומר לאלי קלרמן, מנכ"ל העמותה, "אם זה במחנה הקיץ, שאליו מזמינים אותם לבוא וליהנות עם הילדים, ואם זה בימי כיף בסגנון ריאליטי כמו'המרוץ למיל יון' או'מאסטר שף', שאליהם מזמינים את כוכבי הריאליטי המקורי לקחת חלק בהפעלת הילדים".
קלרמן מספר שידוענים רבים נענים בחיוב להזמנות מצד אנשי העמותה, ללא כל תמורה. "אני נתקל בשיתוף פעולה וברצון אמיתי של המפורסמים לתרום ולהתנדב", הוא אומר, "אולי מהצד זה נראה כאילו הם עושים את זה בתמורה לכותרת בעיתון או משהו כזה, אבל אני יכול להעיד שאני נתקל בהרבה מפורסמים שעוברים מעמותה לעמותה ומאירוע לאירוע בלי שום רצון בפרסום או בתמורה כלשהם".
בין הידוענים הפוקדים את פעילויות העמותה לעתים תכופות נמצאת, בראש ובראשונה, השחקנית והקומיקאית שני כהן.
"כל מה שאני אספר עליה לא מתקרב לרמת המסירות וההשקעה של שני בעמותה ובילדים", אומר קלרמן, "היא מעורבת בניהול העמותה ונמצאת איתנו בקשר קבוע ורציף. היא תמיד מגיעה מתי שצריך ולאיפה שצריך אותה - ולא רק היא. מתנדבים אצלנו באופן קבוע גם אורי חזקיה, אורי גוטליב ועידן רייכל, למשל. תראי, אני חושב שאנשים מפורסמים מרגישים שאם הם כבר הגיעו למעמד הזה בחייהם, אז הם צריכים לתרום ולתת לאחרים. כלומר, הם טובים ב' סלבריטאות' שלהם - וזה מה שמביא את החיוך לפנים של ילדים".

4. "פתחון לב". מתנדבים מצטיינים: ג. יפית, עמוס תמם ושחר פאר

"פתחון לב" הוא ארגון גג הומניטרי ארצי הפועל למען שכבות מצוקה בישראל, במטרה להוציא כמה שיותר משפחות ובני נוער ממעגל האלימות והעוני. בכל חודש מחלקים אנשי העמותה יותר מ-4,000 סלי מזון משפחתיים, אלף סלי מזון לתינוקות ו-20 אלף פריטי ביגוד והנעלה. בנוסף מפעילה העמותה את המפעל החינוכי "לגעת באופק", שנועד להעניק לבני נוער בעלי פוטנציאל את הכלים, והממון, להגשים את עצמם.

בעמותה מספרים כי ההתנדבות של הסלבס מרוכזת, בדרך כלל, לפני החגים במרכזי הסיוע הפרוסים ברחבי הארץ, ושלרוב לא מדובר באנשים קבועים הפועלים באופן רציף עם העמותה.
בין אלה שכן שומרים על קשר רציף עם העמותה ומתנדבים בפעילויותיה לעתים קרובות נמצאים ג. יפית (נשיאת חוג הידידים של פתחון לב), עמוס תמם (שמככב בקמפיין של העמותה בחגים ומוביל את תקשורת הארגון) והטניסאית שחר פאר.   באדיבות מעריב
http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/429/479.html

עבור לתוכן העמוד