קליטת עולים בעזרת מתנדבים
הגדל

'חיבור זה כל הסיפור' - מתנדבים לקלוט עלייה

"המטרה שלנו היא לחבר אותם: לחבר למדינה, לעבודה, לחברה". הכרות עם תוכנית "בבית ביחד" של הסוכנות היהודית שמטרתה להקל על עולים חדשים בתהליך הקליטה בארץ בעזרת מתנדבים מכאן

ההחלטה לעזוב את הבית והמדינה בה אתה חי ולהתחיל חיים חדשים במקום אחר היא החלטה לא פשוטה אותה עושים אנשים רבים בכל העולם מסיבות שונות – לעתים, מתוך תקווה למציאות כלכלית או ביטחונית טובה יותר, לעתים בעקבות אהבה, ולעתים בשל אידיאולוגיות שונות.

התכנית "בבית ביחד" היא תכנית ייחודית שנועדה לסייע לעולים החדשים המגיעים לישראל בתהליך ההשתלבות החברה הישראלית, שיכול להיות לא פשוט בכלל.

התכנית, המופעלת על ידי המחלקה לאקטיביזם צעיר בסוכנות היהודית, היא תכנית ארצית המציעה עזרה לעולים בכמה מישורים: מישור הקליטה - על ידי עמית קליטה, מישור התעסוקה - על ידי עמיתי תעסוקה והמישור החברתי - על ידי משפחה מלווה וקבוצות עניין משותפות לעולים ולתושבים ותיקים.

תפעול התכניות בנוי על מערך המתנדבים, שחלקם מגיע על בסיס קבוע וחלקם מצטרף לפעילויות ואירועים שונים. בתכניות מסוג זה ישנה חשיבות שמתנדב ספציפי ילווה את אותו עולה לתקופה של לפחות שישה חודשים ראשונים למען הסתגלות טובה יותר.

"מערך המתנדבים מגוון", מספר בנימין לוי, רכז "בבית ביחד" תל אביב. "מה שמשותף לכולם הוא הרצון לתת יד לעולה החדש ולסייע לו כמה שאפשר כדי שירגיש בבית וביחד כמה שיותר מהר. בצוות המתנדבים יש קשת של גילאים, מבני נוער ועד פנסיונרים.

עבור חלק מהמתנדבים מקום ההתנדבות הוא המשך טבעי למה שהם עושים בעבודה. לדוגמא - עו"ד, שהתנדבותו אצלנו היא במתן יעוץ בתחום המשפטי לעולים חדשים. עבור אחרים, ההתנדבות היא מקום לממש חלום או להביא לידי ביטוי תכונות ויכולות אישיות שלהם. לדוגמא, ישנה מתנדבת שבמקצועה מתכנתת מחשבים ובהתנדבותה פועלת כעמיתת קליטה לדוברי צרפתית".

מסלולי ההתנדבות מגוונים, וכל אחד יכול למצוא את הדרך להשתלב. עמיתי הקליטה יוצרים את הקשר הראשוני עם העולה מיד לאחר הגעתו, מלווים אותו משך 6 חודשים בכל הצעדים הראשונים - דיור, חינוך, בירוקרטיה, משרדי ממשלה וכו'.

עבור העולה - עמית הקליטה משמש כתובת והוא זמין עבורו לכל שאלה בכל נושא. חשוב לזכור, שלחלק מהעולים אין אף קרוב משפחה או חבר בארץ והם לבד לחלוטין. עמיתי התעסוקה מסייעים לאחר ארבעת חודשי ההתאקלמות הראשוניים, ומציעים סיוע לעולה בכתיבת קורות החיים שלו, בתהליכי קבלה לעבודה ובהצעות עבודה רלוונטיות לתחומו.

אתר האינטרנט היחודי של הסוכנות היהודית "עליה ג'וב סנטר", מציע לעולה חיפוש עבודה מקצועי ב-4 שפות. בפרויקט "משפחה מלווה משפחה", משפחות ותיקות מציעות קשר חברתי למשפחות עולים. החיבור נעשה מתוך מכנה משותף משמעותי כמו תחום עיסוק, איזור מגורים, גילאי ילדים, תחביבים וכו'."לכל אחד יש מה להציע ודרך לקדם את הארגון" 

נוצרים קשרים בין המשפחות, שמתפתחים בהתאם לרצונם של בני המשפחות. "מתנדבי משימה" הם כל אותם מתנדבים שמאוד רוצים לתרום מיכולותיהם וכישוריהם ומציעים סיוע אישי לעולים: הובלות, אינסטלציה, עו"ד, לימוד עברית, הכנה לבחינה אקסטרנית, ועוד מגוון שירותים.

ערוץ מרכזי להגעת המתנדבים הוא עמותת "רוח טובה", הבודקת כיווני התנדבות שונים לכל מתנדב פוטנציאלי ומעבירה לסוכנות רק את המתנדבים המתאימים ביותר. "התהליך המקצועי שנעשה ברוח טובה, מביא לשיבוץ מיטבי של המתנדבים במעגל ההתנדבות שהולם אותם ואת רצונותיהם" מתאר בנימין. דרכים נוספות לגיוס המתנדבים הן מדורי דרושים באתרים חברתיים, וכמובן "מפה לאוזן".

"העבודה עם המתנדבים היא מרתקת" מסכם בנימין. "לכל אחד כמעט יש מה להציע ודרך לקדם את הארגון: אחד תורם את זמנו, אחד מגייס כוח אדם, אחר דואג למשאבים ותרומות וכו'.

במקרה של התכנית שלנו, ללא המתנדבים לא יכולנו להביא לידי מימוש את מטרותינו וזה היופי שבסיפור. חלק מהמתנדבים הגיעו כי הם רוצים להשפיע, חלק בא כדי לתקן את מה שהוא חווה וליצור קליטה אחרת לעולים החדשים. המטרה שלנו היא לחבר אותם: לחבר למדינה, לעבודה, לחברה, ולסיום, כמו שאנחנו אומרים אצלנו 'חיבור זה כל הסיפור'.

אנחנו פועלים לטובת חברה טובה יותר, שיתוף המתנדבים בעשייה החברתית המבורכת הזו, אמנם נותן המון לעולים החדשים, אך גם מפרה ומעשיר את הנותנים - המתנדבים עצמם. לא אחת אנחנו שומעים את המתנדבים אומרים: "קיבלתי יותר מאשר נתתי".

·         מעוניינים להתנדב בתכנית "בבית ביחד" ? אם אתם דוברי שפות, בעלי ניסיון בהוראת עברית, בעלי אוריינטציה קהילתית-חברתית, מנחי קבוצות בתחומים שונים, יזמים חברתיים, בעלי עיסוקים יחודיים וכו' - פנו לרוח טובה ובקשו להתנדב בתכנית זו.

·         למידע, הצטרפות ותרומות היכנסו לאתר ל"בבית ביחד " , התקשרו 1-800-22-13-14, היכנסו לעמוד הפייסבוק , או שלחו מייל babait-beyahad@jafi.org .    באדיבות  ynet

·          

·         http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4317413,00.html

עבור לתוכן העמוד