גמלאים בעבודה התנדבותית
הגדל

1 דרושים: גמלאים לעבודה התנדבותית

 

יש מי שמגיעים לירידי תעסוקה כדי למצוא עבודה, אך בגיל הפנסיה מגיעים הגמלאים ליריד מסוג אחר: יריד התנדבות. עשרות גמלאים הגיעו ליריד בו הציעו להם עמותות שונות להשתתף בפעילות למען החברה - חינוך ילדי גן, אירוח חברה למאושפזים, סיוע לנכים ועוד. אחרי היריד הראשון בת"א, מתכוניים עוד ירידים דומים ברחבי הארץ

אחרי שהפסיקו לעבוד וילדיהם כבר מזמן גדלו ועזבו את הבית, לגמלאים יש זמן להתנדב. עשרות מהם הגיעו אתמול (ג') ליריד עמותות המחפשות מתנדבים שהתקיים בבית הדיור המוגן "בית בלב" בתל-אביב. הם עברו בין הדוכנים וחיפשו את הפעילות המושלמת עבורם.

יוכבד בן-משה עבדה כגננת לפני שפרשה לגמלאות. עכשיו היא תחזור לגן הילדים כמסבירה של עמותת "אור ירוק" למלחמה בתאונות הדרכים. "זה יעשה אותי צעירה בכמה שנים ויחזיר אותי למה שהיה פעם", היא התלוצצה. פעם בשבוע תגיע לגנים באזור מגוריה למשך שלוש שעות הדרכה, ולא תספר לילדים רק על איך יש לחצות כביש בבטחה. "אני יכולה ללמד אותם על עזרה הדדית ואנושיות - מה שהיום מאוד חסר", אמרה יוכבד.

לרבים מבאי היריד, ההתנדבות הייתה דרך חיים הרבה לפני שיצאו שיצאו לגמלאות, בהם שרה כהן, מזמרי "חבורת האש", שתתחיל לארח חברה למאושפזים במחלקה סיעודית. "אני ובעלי התנדבנו כל החיים", היא העידה, "היינו שרים בבתי חולים ובצבא. היינו בכל המלחמות. אני אוהבת להיות איפה שיש מתנדבים". דינה בלחובסקי תסייע לעומתת "אילן" לילדים נכים. "ראיתי את הדוכן של 'אילן', שתמיד תרמתי להם, ואני שמחה לעזור להם", הסבירה.

אודליה שמש, רכזת פעילות בעמותת "פוש", המארגנת שיעוים פרטיים לתלמידים חלשים מרקע חברתי נמוך, גייסה אתמול כמה מורים חדשים לעמותה. היא חושבת שהם ייצאו נשכרים לא פחות מהתלמידים. "המתנדבים שהגיעו היום ליריד הם אנשים שרואים בילדים שלנו את העתיד והתקווה. יש משהו מאוד מרענן בעזרה לתלמיד בית ספר יסודי או תיכון ואולי לפתוח לו אופק לעתיד שכרגע אין לו".

מנכ"ל "בית בלב", יעקב סלע, שמח על הצלחת יריד ההתנדבות הראשון לקשישים, וכבר מתכנן לארגן ירידים נוספים ברחבי הארץ: "היום הגמלאים מרגישים שהם עדיין במלוא כוחם ויכולותיהם, ויכולים לתרום לקהילה, לחברה וכמובן גם לעצמם". באדיבות גלי צהל

עבור לתוכן העמוד