מתנדבים לעזור למשפחות נזקקות
הגדל

זוג הורים שכולים המסייע למשפחות נזקקות פגש משפחה על סף אבדון. מתוך רצון לעזור הם יוצאים בקריאה לבקשת עזרה בשאיפה למנוע את האסון הבא

בינואר 97 נהרג רתם בנינו בפעולה צבאית בלבנון. מאז שמנו לנו למטרה לעזור למשפחות נזקקות גם לצורך עילוי נשמתו. חבר טוב שלנו המבקש להישאר בעילום שם ומצבו הכלכלי מאפשר זאת מפריש תקציב חודשי למימון הסיוע ואנחנו "המבצעים", המוציאים לפועל.  

מאז ועד היום ביקרנו והכרנו משפחות רבות הזקוקות לסיוע, למדנו לאורך זמן האם המשפחה 'נורמטיבית', ואכן זקוקה לעזרה, החלטנו למי לעזור וולמדנו מהם הצרכים הייחודיים לאותה משפחה. 

לפני מספר חודשים נחשפנו למשפחה נזקקת שמצבה הולך ומדרדר מיום ליום בשל עומס החובות הגדלים ככדור שלג.

המשפחה החלה את דרכה במגורים בקרוון. אחרי שנולדו להם 3 ילדים קבלו דירה מ"פרזות" עליה הם משלמים דמי שכירות חודשית. אב המשפחה עובד כנהג וסובל במקביל מבעיות נשימה קשות, סכרת ובעיות לב ובשל כך נעדר לעיתים מהעבודה. האם עובדת בעבודות מזדמנות, כמו חלוקת אוכל במעון לילדים וניקיונות בתים וחדרי מדרגות. 

המשפחה נקלעה למצוקה בעקבות טעות שעשו בעבר, כשהיו במצב כלכלי ובריאותי טוב יותר, שנבעה מרצונם הטוב לסייע לבן משפחה קרוב לפתוח עסק משלו - הם חתמו עבורו על ערבות בנקאית. לרוע מזלם העסק של בן המשפחה פשט רגל, ומזה כ-15 שנים נופל על המשפחה העול של החזר החובות שאינם שלה.  

כדור שלג מתגלגל

כתוצאה מכך אין באפשרות המשפחה לשלם עבור הערבות וגם עבור שכר הדירה לפרזות, חשבונות מים, חשמל וכו'. החובות הולכים ונערמים מידי חודש בחודשו, מאחר והכנסות המשפחה קטנות לאין שיעור מההוצאות, זאת למרות מאמצי המשפחה, לאורך כל הדרך, להגדיל את ההכנסות שלהם. 

כיום חייבת המשפחה כ- 220,000 שקל. הבן הבכור הוא חייל משוחרר, העובד במשרה מלאה ולקח הלוואה מקסימלית שאושרה לו בסך 10,000 שקלים כדי לסייע למשפחה והוא מחזיר לבדו את החוב ממשכורתו הצנועה. 

הבן האמצעי הוא חייל שלא ניתן לתת לו אפילו פרוטה כדמי כיס בסופי שבוע כשהוא מגיע הביתה. (מאז שנחשפנו למימדי הקשיים איתם המשפחה מתמודדת אנחנו נותנים לו מאה שקלים מכיסנו כל פעם שיוצא כדי שיהיה לו כיצד להתנהל בחופשה). 

הצעירה בילדים היא תלמידת תיכון שאין באפשרות הוריה לשלם עבורה את דמי השכלול לביה"ס ולכן היא נעדרת תדיר מפעילויות חברתיות מטעם ביה"ס. בנוסף אין לה מספיק פרטי לבוש ולכן מרוב בושה היא נמנעת מלצאת מהבית אחרי שעות הלימודים. 

"אולי אם אתאבד החובות ילכו איתי"

למרות עזרתנו הגדולה יחסית (מעבר לתרומה הרגילה, גייסנו מאותו החבר סכומי כסף נוספים וסייענו גם מכספנו שלנו ככל שיכולנו) עדיין אם המשפחה מצויה במצב נפשי מאד קשה עם מחשבות אובדניות, בשל הבעיות הכלכליות המתמשכות. 

"אני מתביישת מהילדים שלי" אמרה לנו באחת השיחות, "החברות של הילדה לובשות מותגים ולה אין יותר מחזייה אחת", "שנינו עובדים ומשתדלים אבל זה יותר גדול מאיתנו", והמשפט הבעייתי במיוחד "אולי אם אתאבד החובות ילכו איתי".  

הילדים מודעים לדיכאון הקשה בו האם נתונה וכשהם חשים שמדובר ביום רע במיוחד הם עושים תורנות שמירה עליה כדי לא להשאירה לבד.  

לא אחת ביקרו בביתם מההוצאה לפועל ולקחו להם כל מה שהיה בבית, כולל מקרר, מכונת כביסה, טלוויזיה ועוד. מאז הילדים וההורים בחרדה מתמדת שההוצאה לפועל תופיע פעם נוספת ואכן קיימים איומים ומכתבים מעורכי דין המתריעים על כך שאם לא יסגרו החובות הם יוציאו החוק לפועל. 

במאמץ משותף הצלחנו לגייס עבור אם המשפחה תנור מקצועי כדי שתאפה עוגות למכירה (תחום בו היא מוכשרת), אנחנו מאמינים שהזדמנות נוספת תאפשר למשפחה הזאת חיים תקינים ושמחים אבל הסיוע שאנחנו יכולים לתת הוא מוגבל ואינו מספיק.

 חשוב לנו להבהיר, מזה 15 שנים אנו מטפלים במאות משפחות נזקקות שהכאב קשה מנשוא לראותן מתמודדות, אך מקרה זה חריג וקשה במיוחד בשל המצב הנפשי של אם המשפחה וילדיה וזו הפעם הראשונה שאנו פונים בבקשה לסיוע, בשם המשפחה המשוועת לעזרה.

 זאת גם הסיבה שהסכמנו להיחשף בשמותינו (כל עוד לא יחשף שם המשפחה עצמה ששמה  שמור במערכת).  

ראינו ושמענו איך רבים נזעקו אחרי מעשהו האובדני והמחריד של משה סילמן ואנו חשים שבידינו להציל נפש ומשפחה בישראל אבל לא נוכל, עם כל הרצון הטוב והאמצעים שלנו, לעשות זאת לבד ואנו זקוקים לעזרתכם. אנא פתחו את ליבכם, ותרמו אפילו סכום פעוט, אך בהמוניכם, כדי להציל חמש נפשות בישראל.  

אנחנו מאמינים שיחד ניתן יהיה לשנות את מצבם, הפיצו בבקשה את הפנייה גם ברשתות החברתיות כדי שכמה שיותר אנשים יחשפו אליה. 

המון תודות מראש, בשמנו ובעיקר בשם המשפחה.

 באדיבות ynet   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4296817,00.html

עבור לתוכן העמוד