מקלט הקופים
הגדל

על קופים ומתנדבים
"מקלט הקופים הישראלי הממוקם בפארק הקופים, הוא המקלט היחיד במזרח התיכון המטפל בקופים במצוקה. למקלט מגיעים קופים מסכנים רבים, ששרדו לאחר שעברו ניסויים שונים במעבדות ניסוי, קופים מוברחים וקופים אחרים במצוקה". עומר פולנסקי, מתנדב במקום מספר "בגוף ראשון" על פעילותו. 
 
לפני קצת יותר מארבע שנים הגעתי לביקור משפחתי ב"פארק הקופים" שביער בן שמן, מיד התאהבתי במקום ובקופים החמודים, החלטתי לבדוק אם יש אפשרות להתנדב במקום ומאז הכל היסטוריה. לפארק הקופים יש שני חלקים, הפארק שפתוח לקהל והחלק השני, המוכר פחות, זהו מקלט הקופים הישראלי - המקלט היחיד במזרח התיכון המטפל בקופים במצוקה. למקלט מגיעים קופים מסכנים רבים, ששרדו לאחר שעברו ניסויים שונים במעבדות ניסוי, קופים מוברחים וקופים אחרים במצוקה.
 
במקלט משקמים אותם ומחברים בינם לבין קופים אחרים בני מינם, שנמצאים במקלט כדי להחזיר להם את הביטחון וללמדם איך להתנהג מחדש בחברה קופית. לאחר שהקופים שוקמו וסיגלו לעצמם התנהגויות חברתיות בקבוצה, מאתר עבורם צוות המקלט מקום למגורי קבע ברחבי העולם. התפקיד של המטפלים הוא לדאוג לצרכי הקופים - האכלתם, ניקיון הכלובים ודאגה למשחקי העשרה לקופים.
 
ישנן חמש האכלות ביום, ולכן הרבה מהזמן בפארק אנחנו מאכילים או מכינים אוכל לקופים. הארוחה הראשונה מתחילה בסביבות שש בבוקר. אנו מאכילים את כל קופי הפארק בלחם ופתיתי אוכל מיוחדים לקופים. אחרי הארוחה, ואחרי שכל הקופים שישנים בבתי לילה יוצאים לכלובים הפתוחים שלהם, אנחנו מתחילים לנקות.


"הקוף מסתכל עלינו בדיוק כמו שאנחנו עליו" 
אנו מנקים את בתי הלילה ואת הכלובים הפתוחים שאפשר להיכנס אליהם יחד עם הקופים. כל יום בשבוע מנקים חלק אחר של הפארק. אחרי הניקיונות כבר מגיע זמן לארוחה השנייה. בארוחה זו אנחנו מאכילים את הקופים הקטנים בדייסה. זוהי דייסה יותר מצוקה מזו של תינוקות כדי שיהיה קל לפזר את האוכל בהרבה מקומות כך שכל הקופים יוכלו להגיע לאוכל. במהלך היום אנחנו מאכילים את הקופים בעוד שלוש ארוחות, כשמיד לאחר הארוחה האחרונה - בה אנחנו מאכילים את כל הקופים בפירות וירקות שחתכנו עבורם מראש, נכנסים חלק מהקופים לבתי הלילה שלהם.
 
קופים הם חיות חכמות במיוחד וצריך לדאוג לצרכים הקוגניטיביים שלהם. לכן אנחנו מכינים משחקים והפתעות בשבילם. ברוב המשחקים אנו משתמשים באוכל כדי להניע את הקופים לשתף פעולה. אנחנו מכינים כלים שונים עם אוכל בתוכם כדי לאתגר את הקופים, וכדי שיהיה להם יותר מעניין להגיע לאוכל. למשל, אנחנו מכינים קופסאות מזון סגורות שהקופים צריכים ללמוד לפתוח. אנחנו גם לוקחים שקים עם חצץ ואוכל והקופים קורעים את השק כדי להגיע לאוכל. בימים חמים אנחנו מקפיאים פירות בתוך קוביות עם קרח כך שהקופים ייהנו לשחק עם הקרח הקר והנעים, וכשהקרח נמס הם מצליחים להגיע לעוד ועוד פירות.
 
בנוסף לטיפול, אני גם מדריך בפארק. יש סיורים מודרכים בפארק, ואני, כמו כל המדריכים, מסביר על סוגי הקופים בפארק, סיפורם האישי, על החשיבות של שמירה על קופים ועל עולמם בטבע ההולך ונחרב. חשוב לי להסביר את חשיבות השמירה על הקופים בשבי. יש הרבה מקומות שהקופים לא מטופלים כפי שצריך לטפל בחיה חברתית וחכמה כמוהם.
 
אני מייחס חשיבות להתנדבות עם חיות, בנוסף להתנדבות שלי בפארק הקופים אני גם מתנדב במרפאה וטרינרית כאסיסטנט. חיות הגרות בקרבנו נמצאות תחת חסותנו ובאחריותנו לשמור עליהם ולדאוג לצרכים שלהם. כשמסתכלים על קוף ישר רואים שהוא מסתכל עלינו בדיוק כמו שאנחנו מסתכלים עליו, ורואים שהוא חושב ומרגיש בדיוק כמונו, ולכן אני מתנדב לעזרת קופים שעברו התעללות, ולקופים שמשמשים כנציגים בשביל האנשים שיראו קופים מקרוב וילמדו עליהם ויבינו את החשיבות של שמירה על קופים ושמירה על הסביבה הטבעית שלהם.  
 
מקלט הקופים הישראלי מוכר כמתקן מוגן על פי חוק צער בעלי חיים ופועל בשיתוף פעולה עם רשות שמורות הטבע, השירותים הוטרינרים והמשרד לאיכות הסביבה. המקלט שייך לעמותת "קרן מקלט הקופים" ופועל ללא מטרות רווח, במימון תרומות בלבד.באדיבות ynet
 
• מקלט הקופים הישראלי, זקוק לתרומות, במטרה לרכוש מזון, תרופות, לממן טיפולים רפואיים עבור הקופים ולהטיסם למקלטי קבע שנמצאו עבורם לאחר השיקום. ניתן להעביר תרומות לקרן מקלט הקופים, בנק לאומי, חשבון 589917/52 סניף 816 כיכר רבין. 
 

עבור לתוכן העמוד