יו"ר תנועת "אחרי" ידליק משואה ביום העצמאות
עומר בר לב, בנו של הרמטכ"ל השמיני, שהקים את תנועת "אחרי – נוער מווביל שינוי", ידליק משואה ביום העצמאות על הכשרת מנהיגות צעירה, בפרט בפריפריה, מעורבות חברתית והתנדבות
הגדל

14 שנה לאחר שהוקמה ידליק ביום העצמאות יושב ראש תנועת 'אחרי!', עומר בר לב , משואה ביום העצמאות כהוקרה על פעילות התנועה שמונה היום אלפי חניכים. בר לב הוא בבנו של הרמטכ"ל השמיני של צה"ל, חיים בר לב.

בר לב. "היה ברור לי מהתחלה שזה ריצה למרחק ארוך".  מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ומי שהשתתף באינספור פעולות של היחידה, מאנטבה ועד מלון סבוי, התרגש  כאשר התבשר שידליק ביום העצמאות את אחת המשואות בעקבות פעילותו בתנועה.

התנועה נוסדה כקבוצה בודדת בשכונת התקווה בתל אביב בנת 1997, ועם הזמן הפכה לתנועה חברתית חשובה בקרב בני נוער. התנועה מונה היום 77 קבוצות הכנה לצה"ל בכל רחבי הארץ ובנוסף מפעילה מרכזי בגרויות, קומונת של שנת שירות ועוד.

אחת ממטרות העל של התנועה היא  הכשרת מנהיגות צעירה, בפרט בפריפריה תוך דגש על מעורבות חברתית כפעילות בעלת חשיבות עליונה. בר לב, 57, שמע בשבוע שעבר שקיים סיכוי כי הוא יזכה בכבוד להדליק משואה ביום העצמאות ה-63 למדינת ישראל. אתמול, עם חזרתו לארץ מחו"ל הוא התבשר על הכבוד בשיחת טלפון.

"היה ברור לי מהתחלה שזה ריצה למרחק ארוך", סיפר אמש בר לב על תחילת דרכה של התנועה. "זה לא משהו קצר אלא השקעה איטית ולטווח ארוך ולמרות זה לא האמנתי שנגיע לסדרי הגודל של השנים האחרונות".
סוד ההצלחה
בר לב הוסיף: "כשהייתי בצבא, הפעילות בדרך כלל הייתה ממוקדת למשימה כזאת או אחרת עם פילוח ברור של מה זה הצלחה וכישלון. פעילות חברתית היא הרבה יותר רחבה, בלתי צפויה, רב גונית".

"מה זה הצלחה בפעילות כזאת?", ממשיך בר לב. "אם בחור או בחורה הצליחו להעלות את הקב"א שלהם ערב הגיוס בכמה נקודות אז מבחינתם זאת הצלחה גדולה ובשורה לכל המשפחה והצלחות כאלה יש
לנו הרבה".
 
לדברי בר לב, במוקד התנועה עומד הרצון "ליצור קשר ולחזק בין הנוער לפריפריה למרכז ההוויה הציונית דמוקרטית. אחרי היא מותג חברתי. מטרת העל היא חברתית וציונית. הצלחנו להיות תנועה מאד פלורליסטית שמנוהלת ע"י צעירים שהמרחק בניהם לנוער היעד הוא 4-5 שנים. לא משהו אליטיסטי ומנוכר ובזה הצלחנו. המדריכים הם סוד ההצלחה עד היום".

אתמול אושרה רשימת מדליקי המשואות בטקס בהר הרצל לרגל יום העצמאות תשע"א. בין אלו שזכו בכבוד סוהרת בת העדה הדרוזית, מתנדב בצופי האש וחברו של אלעד ריבן שנספה באסון בכרמל, וניצול שואה.
יו"ר ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים, שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, אישר את רשימת האנשים שנבחרה על ידי הוועדה הציבורית לבחירת מדליקי המשואות, והם מייצגים את הנושא המרכזי שנקבע לטקס השנה - "שנת הערבות ההדדית". באדיבות מעריב צילום: נאור רהב

עבור לתוכן העמוד