סיפור אישי של התנדבות: צלילים מלב אל לב
הגדל

לפעמים - כשהמילים כושלות, המוסיקה מדברת. נוגעת. משנה. חוויות של התנדבות

ברצוני לשתף אתכם במספר סיפורי התנדבות הנעשית במסגרת פרוייקט "צלילים מלב אל לב", פרוייקט שבמסגרתו מתנדבים מבקרים בקביעות אנשים הרתוקים לבתיהם. הפרוייקט פועל במסגרת אגף שירותי בית וקהילה בניהולה של גב' ענת בן זקן. כרכזת הפרוייקט אני משוחחת לעיתים תכופות עם המתנדבים ושומעת מהם על קשרים ארוכים ויוצאי דופן הנרקמים ביניהם לבין האנשים אותם הם מבקרים.
 
אחד המתנדבים שלנו הוא בחור בשנות העשרים לחייו, נגן אקורדיון. מבקר אצל בחור המשותק כמעט בכל חלקי גופו. הוא אינו יכול לדבר, אבל מבין היטב את הנאמר לו ונהנה מהמוזיקה.
המתנדב סיפר לי: "אני מגיע אליו פעם בשבוע במשך כשנתיים. הנער נהנה מהמוזיקה, אני רואה זאת בבירור על פי הבעות פניו ותגובותיו הלא מילוליות. אני שם לב איך המוזיקה מוסיפה לו שמחה ומעוררת אותו לחיים. משפחתו מאושרת מהקשר בינינו ומודה לי בכל פעם שאני מגיע אליו. וגם אני מקבל סיפוק רב מהקשר איתו לנוכח תגובותיו לנגינתי".
 
מתנדבת אחרת מבקרת אצל אישה אלמנה, קשישה, שיש לה משפחה תומכת ומסורה. היא חולה במחלה קשה שפגעה מאוד ברגליה. היא לא מסוגלת ללכת ולצאת מהבית. המתנדבת שמגיעה אליה יצאה לאחרונה לגימלאות והיא מנגנת באוקרינות (חלילית קטנה מדרום אמריקה). המתנדבת מגיעה אל אותה אישה פעם בשבוע. בכל פעם מכינה חומר רקע על שירים אחרים ומביאה אליה. היא מנגנת לה, האישה שרה והן משוחחות.
המתנדבת מספרת: "האישה שאני מגיעה אליה היא מלאת חיים. אוהבת לארח ולספר לי את קורות חייה. חוסר היכולת שלה לצאת מהבית מסב לה תסכול רב. היא חוזרת ואומרת שהיא מרגישה כמו ציפור בכלוב ושהקשר איתי גורם לה הנאה רבה. אני מקבלת המון מהקשר איתה. נעים לי לשוחח איתה כי יש בינינו מכנה משותף של רקע דומה ותחומי התעניינות משותפים."
 
כשאני שומעת את החוויות הייחודיות שעובר כל מתנדב במחיצת האדם שאותו הוא מבקר, אני חשה התרגשות. מעניין ומפעים לגלות כמה המוזיקה בשילוב עם הקשר האנושי המיוחד, מצליחים לגעת ולעורר במקומות בהם לפעמים נכשלות המילים, לשמח, להפיג בדידות ולהשיב לרתוקי הבית את שמחת החיים. אני שומעת עוד ועוד סיפורים כאלה מפי מתנדבים נוספים, וליבי מתרחב. הם מדברים על תחושת הסיפוק הרבה מהנתינה לאדם אחר, נתינה שהיא בעצם המון קבלה. באדיבות נענע 10
 
יודעים לנגן? רוצים לשמח אחרים?
לפרטים ולהצטרפות - חמוטל רוזן: נייד 0523-795637 דוא"ל chamutal@bezeqint.net  
 

 

 

עבור לתוכן העמוד