רשות המיסים - נא הכירו בהתנדבות ובתרומה, כנתינה
הגדל

השבוע הודתה ממשלת ישראל לאנשי עסקים גדולים מהעולם על נכונותם לתרום מאות מיליוני שקלים לפרויקט "תגלית". כשהכספים האלה נתרמים על ידי אמריקאים בארצות הברית, ממשלת ארצות הברית רואה בהם הוצאה מוכרת. בישראל ההקלה היחידה שנדבן יכול לצפות לה היא אישור לנכות מהסכום שהוא חייב למס הכנסה, 35% מתרומתו, בתנאי שהתרומה אינה עולה על 10,000 דולר.

מצבו של התורם עוד טוב ביחס למצבו של המתנדב. בכל רגע נתון אפשר למצוא עשרות אמנים ישראלים מופיעים בהתנדבות במופעי התרמה של עמותות שונות, והשריפה בכרמל הראתה שוב את נכונותם של עשרות אלפי אזרחים להתנדב למען הקהילה. אבל מאמצים אלה, גם אם שוויים הכספי גדול ומוחשי, אינם נחשבים להוצאה מוכרת.

לפני כארבע שנים השיגו המלכ"רים בישראל הישג דרמטי. רשות המסים הסכימה להכיר בתשלומי הוצאות למתנדבים כהוצאה מוכרת לצורכי מס, הן למתנדב והן למוסד הציבורי שבו הוא מתנדב. אבל עדיין קיים פער גדול בין היכולת לקבל הכרה בסך של כ-12 שקלים לאורח על אירוע שערכת בהתנדבות למען גוף כלשהו, לבין היכולת לנכות ולו 35% משווי ההתנדבות שלך - בין אם שרת בהתנדבות, תרמת מכישוריך כאיש מקצוע בתחומים אחרים, או חילקת אוכל לנזקקים.

כחלק מתהליך ההפרטה שעוברת מדינת ישראל, היא מפריטה בין השאר גם רבים משירותי הבריאות והרווחה שלה. לא במובן של העברת ניהולם לגופים פרטיים, אלא במובן של הטלת הטיפול בהם על האזרחים התורמים והמתנדבים. במצב זה, יש צורך לרענן את תקנות המס בכל הנוגע לר מלאה.

כדי להפיג את החשש שמתנדבים יפריזו בהערכת השווי של ההתנדבות שלהם, המלכ"רים עצמם יכולים לקבוע מראש את שווי ההתנדבות שהם זקוקים לה. בתור התחלה, הערכת שווי ההתנדבות לא חייבת להגיע לשוויה הריאלי. מופע התרמה של "מיטב אמני ישראל" לא חייב להיות מתומחר בגובה של אלפי דולרים לאמן, למשל. אבל גם מדרגות גסות של שווי - או אפילו תרגום ההתנדבות לנקודות זיכוי - יספקו את ההכרה הדרושה בתרומתם של יחידים שבוחרים לתרום לקהילה מזמנם ומכישרונם, ולאו דווקא ישירות מחשבון הבנק שלהם.

יש שיגידו שתגמול כלכלי פוגע במוטיבציה, ואכן יש מחקרים פסיכולוגים שמעידים על כך. אבל ישנן גם עדויות שמראות כי ניתן לרתום את החיפוש אחר התועלת האישית לטובת פעולות היפות לחברה כולה. דוגמה בולטת לכך היא מדינות שהצליחו לעודד את אזרחיהן לפתח הרגלי חיסכון בעזרת חשבונות חיסכון שבמקום ריבית מעניקים לבעליהם השתתפות בהגרלה נושאת פרס כספי גבוה.

לכן, אין מה לחשוש או להתיפייף. שינוי ביחס רשויות המס לתרומות ולהתנדבות יגדיל את השוויון בין תורמים בעלי יכולת לתורמים ומתנדבים מעוטי יכולת, יעודד אנשים חדשים להצטרף למעגל ההתנדבות, יהווה הכרה רשמית חשובה במשמעות של תרומה לקהילה ויפחית את המרמור בקרב ציבור שחש מופקר ומנוצל על ידי הממשלה. באדיבות הארץ

 

עבור לתוכן העמוד