תרמילאים מתנדבים בהודו
פרויקט עמותת אדם לאדם שם לו למטרה "לחשוף תרמילאים ישראלים המטיילים בהודו לעולם ההתנדבות והעשיה החברתית ולאפשר למטיילים להיות שותפים במאמץ של ארגוני שטח מקומיים, להעצים ולחזק קהילות כפריות מוחלשות. מטרה נוספת היא לשפר את תדמית המטייל הישראלי בהודו"
הגדל

מטיילים בהודו? שלבו תרמילאות בהתנדבות
לקראת פתיחת העונה השניה בפרויקט התרמילאים של עמותת אדם לאדם, שליח העמותה להודו מסביר למה בוחרת עמותה ישראלית לפיתוח מנהיגות לפעול דווקא בהודו.

כבר מיומו הראשון של פרויקט התרמילאים אנחנו נשאלים מדוע עמותה ישראלית ששמה לה למטרה לפתח מנהיגות לשינוי חברתי ולפיתוח בר-קיימא בוחרת לפעול דווקא בהודו. לא חסרים דברים להתעסק איתם בארץ, כך אומרים לנו שוב ושוב, ומצטטים את המדרש הידוע "עניי עירך קודמים". והתשובה שלנו פשוטה: המטרה שלנו היא לחשוף ישראלים לעולם העשיה החברתית, ההתנדבות והאחריות הסביבתית והקהילתית. והישראלים נמצאים בהודו.
 
כחמישים אלף ישראלים מגיעים להודו מדי שנה. רבים מהם צעירים בשנות העשרים לחייהם, המגיעים לתת-היבשת לתקופות של כמה חודשים. מתופעת שוליים של הרפתקנים בשנות השבעים והשמונים הפך "הטיול של אחרי הצבא" לתופעה רחבה אליה מצטרפים צעירים משכבות רבות ומגוונות בחברה הישראלית. ד"ר דריה מעוז מהאוניברסיטה העברית שחקרה את התופעה מתארת אותה כטקס ההתבגרות של הישראלי, ההזדמנות לצאת לראשונה לעצמאות, הרחק מהמרחב הנוח והמגונן שמציעים הבית והמשפחה. הודו היתה ונשארה אחד היעדים הפופולריים לטקס ההתבגרות הזה.

רצון "לעשות משהו" מול העוני הקיצוני והמצוקה שנחשפים ברחובות הודו.
בנסיעותי להודו אני אחד מהם, ואני רואה אותם: בגילאים שונים ומרקע שונה, בעלי תחומי עניין מגוונים. הסקרנות מניעה רבים מהם לעשות קורסים. הם לומדים בישול, צורפות, נגינה, שירה הודית. אחרים מתחברים לצד הרוחני שהודו מציעה, מתעניינים בדתות המקומיות, מצטרפים לשיעורים או לקורסים של יוגה, מדיטציה וכדומה. חלק מטיילים לבד, או חוברים לתרמילאים ממדינות אחרות. רבים אחרים יושבים בריכוזי הישראלים על “שביל החומוס”, מדברים עברית, מטיילים בחבורות גדולות של ישראלים בלבד. לחלקם זה הטיול הראשון והאחרון, ואחריו הם ילכו ללמוד, יעשו קריירה ויבנו משפחה. לאחרים זו התאהבות ממבט ראשון בתת היבשת הקסומה, והם ימשיכו לחזור להודו שוב ושוב, או ידבקו בחיידק הטיולים וימשכו לגלות את העולם במסעותיהם.
 
נראה ששני דברים משותפים לכולם. אחד מהם הוא ההתלבטות, השלב בחיים בו בוחרים בצעד הבא. אלה שהשתחררו מהצבא מתלבטים מה ללמוד באוניברסיטה; אלה שאחרי תואר ראשון או שני צריכים לקבל החלטות לגבי כיוון תעסוקתי כזה או אחר; אחרים, חלקם אולי אחרי סיום של קשר זוגי, מתלבטים לגבי מקום מגוריהם. בשנים האחרונות בולטת תופעה הולכת וגדלה של מטיילים מבוגרים יותר שלוקחים גם הם את הזמן לגלות במהלך מסע בהודו את התפנית הבאה בחייהם. הדבר השני המשותף לרוב המטיילים, לפחות ברמה כזו או אחרת, הוא הפתיחות לחוויה, הרצון ללמוד ולהתפתח ולגלות במהלך הטיול דברים חדשים על העולם ועל עצמם.
 
פתיחות זו היא נקודת המוצא לתופעות שכבר דובר עליהן רבות בהקשר לישראלים בהודו, כמו השימוש הנרחב בסמים בקרב התרמילאים, או בתי חב"ד והבתים היהודיים למיניהם שבהם נחשפים צעירים חילוניים לעולם הדתי במידה שבארץ לא היתה מתרחשת. תופעות אלה הן האתגר הגדול של תופעת התרמילאות בהודו, אך הן גם נקודות המפתח וההזדמנות לשינוי.
 
בשנים האחרונות גובר בקרב חלק מהמטיילים הרצון לשלב בטיול תקופה של התנדבות. הסיבות לכך מגוונות, החל מהרצון להגיב ו"לעשות משהו" מול העוני הקיצוני והמצוקה שנחשפים ברחובות הודו, וכלה בנסיון להכיר את החברה ההודית מזוית נוספת, שאינה חלק מהסחר-מכר המאפיינים את מרבית המפגשים עם ההודים במהלך הטיול. לכך נוספים נוכחות של בוגרי תנועות נוער בקרב המטיילים והשפעת הטרנד העולמי של תיירות אקולוגית והתנדבות במדינות מתפתחות. עמותת אדם לאדם החליטה לקפוץ על ההזדמנות הזו, וכך נולד פרויקט התרמילאים – LeadEarth.
 
הרעיון הוא לאפשר לתרמילאים הישראלים בהודו לשלב בטיול כמה שבועות של התנדבות
בפרויקט קהילתי-סביבתי, ולעבור תוך כדי חוויה קבוצתית מודרכת. מהתרמילאים נדרש רק להתחייב להשתתף בתכנית כולה ולשאת בהוצאות הקיום שלהם, שהן נמוכות ממילא.
 
בתחילת 2010 התקיימו המחזור הראשון והשני בפרויקט, בהם התנדבו 24 תרמילאים ישראלים לתקופה של שבועיים. גילינו צמא גדול בקרוב המטיילים לחוויה כזו, שפתחה עבור רבים מהמשתתפים פתח משמעותי לעולם ההתנדבות והשינוי החברתי. בעוד שבועות ספורים (תחילת ינואר 2011) הפרויקט יתחדש, עם קבוצה שתקים יחד מרכז קהילתי באזור כפרי נידח בטאמיל נאדו. אנו נמשיך ונדווח מהשטח כאן בynet, ובאתר הפרויקט. 

פרויקט התרמילאים LeadEarth הנו יוזמה של עמותת אדם לאדם בשיתוף עם ארגונים מקומיים בהודו. הפרויקט שם לו למטרה לחשוף תרמילאים ישראלים המטיילים בהודו לעולם ההתנדבות והעשיה החברתית, ולאפשר למטיילים להיות שותפים במאמץ של ארגוני שטח מקומיים להעצים ולחזק קהילות כפריות מוחלשות. מטרה נוספת היא לשפר את תדמית המטייל הישראלי בהודו.
 
התרמילאים מתנדבים לתקופה של שבועיים עד חודש, ובנוסף לעבודה ההתנדבותית עוברים חוויה קבוצית בהדרכת שליחי העמותה בשטח, לומדים ועוסקים בשאלות הנוגועות לחווית ההתנדבות ולמפגש הבין תרבותי. לפרויקט יש גם אספקט אקולוגי, וחלק ניכר מהעיסוק נוגע בחינוך לקיימות. באדיבות ynet
 
• העונה השניה של הפרויקט יוצאת לשטח בחודש ינואר 2011. 
 


 

עבור לתוכן העמוד