'גם לאנשים חלשים יש מה לתרום לחברה"
הגדל

נוי אביב בלייכפלד, הסובלת מפיגור שכלי, זכתה בפרס "ילדי השנה" על התנדבותה לקהילה במסגרת תוכנית של בית איזי שפירא. השבוע טסה בלייכפלד ללונדון עם יובל לאור, חברה לפרויקט, לקבלת הפרס

כבוד עירוני: נוי אביב בלייכפלד בת ה-20, הסובלת מפיגור שכלי, ויובל לאור בן ה-14, שניהם מהוד השרון, המריאו היום (חמישי) ללונדון לקבל את פרס "ילדי השנה" על התנדבותם בקהילה במסגרת תוכנית "חן" (חונכים נאמנים) שיזם "בית איזי שפירא" ברעננה.

נוי, למרות מוגבלותה, השתתפה בפרויקטים שכללו שיפוץ דירות של קשישים ואריזות מזון לנזקקים. "כשנוי נולדה לא ידענו שיש לנו ילדה חריגה עד שבגיל שבעה חודשים, ראינו שיש לה בעיית התפתחות". מספרים הוריה של נוי, נורית וגדי אביב בלייכפלד.

"כשנודע לנו שיש לנו ילדה חריגה, היה לנו קשה בהתחלה, אך בסוף קיבלנו את זה והחלטנו לתת לה את הטיפול הכי טוב שאפשר. אך נוי, למרות מגבלתה, מראה נחישות ומתגברת על הקשיים שלה", אמרו ההורים.
נוי, הסובלת מפיגור שכלי קל עד בינוני ולומדת בבית ספר לחינוך מיוחד בפתח תקווה, עזבה לפני חודש את הבית ועברה להתגורר בדיור מוגן של עמותת עמיח"י בהוד השרון עם ארבע נערות נוספות. לפני שנה הצטרפה לפרויקט "חן", אותו מוביל בית "איזי שפירא" ברעננה, במסגרתו מתנדבים למען הקהילה כ- 20 זוגות ילדים חריגים לצד ילדים רגילים. "זה תורם לשני הצדדים", אומר אביה. "גם החריג מרגיש מקובל ואהוב, וגם הילדים הרגילים לומדים לקבל את השונה".

"בהתחלה חששתי מהמפגש"
במהלך השנה האחרונה, השתתפה נוי יחד עם יובל לאור (14) תלמיד חטיבת "השחר" בהוד השרון, בפרויקטים שונים שכללו שיפוץ בתים של קשישים ועולים חדשים, אריזת משלוחי מנות בפורים ומשלוחי מזון בפסח. "בהתחלה חששתי מהמפגש, בעיקר חששתי שלא אצליח למצוא חברים בקרב הילדים עם המוגבלות" אמר לאור.
"אבל ככל שהכרתי אותם יותר כך למדתי להעריך יותר את החוזק שלהם ואת התכונות הטובות שלהם. אחת המטרות בפעילות שלנו, שאני חושב שהצלחנו להשיג אותה, היתה להראות לכולם שגם לאנשים חלשים יש מה לתרום לחברה. אנשים עם מוגבלות הם אולי שונים אבל הם בהחלט לא נחותים".

מכל צמדי הילדים הכוללים כאמור ילד חריג לצד ילד רגיל, בחר ארגון JCD (Jewish Child’s Day) באנגליה, להעניק את פרס " Jewish Children of the Year ", שניתן כל שנה לציון הישגיהם של ילדים יהודים באנגליה בקטגוריות הישגים יוצאי דופן, תרומה לקהילה, חסד, וגילוי אומץ בפני אתגר אדיר.
השנה הזמין ה- JCD את בית איזי שפירא להיות השותף הבינלאומי באירוע זה, והחליט להוסיף קטגוריה – Israeli-Anglo Award . בקטגוריה זו זכו השנה נוי ויובל, שטסו כאמור ביום חמישי השבוע ללונדון כדי לייצג את ישראל ולקבל את הפרס.

תוכנית "חן" מוכרת על ידי משרד החינוך ופועלת ביותר מ- 30 בתי ספר בכל הארץ במגזרים השונים.
נוי, מביטה בהוריה בחיוך ועסוקה בעיקר באריזת מזוודה לחו"ל. אביה, שמביט בבתו מספר כי נוי תמיד היתה אהבה לכדורסל. "לפני שלושה חודשים היתה לה מסיבת פרידה מהמועדונית של עמותת "עמיחי" לקראת המעבר לדיור מוגן, ועודד קטש ממכבי תל-אביב הגיע לשחק עם הילדים כדורסל. הוא קלע שני סלים מתוך חמש והיא ארבעה סלים. זה היה וירטואוזי לראות את הבת שלי ככה ולהיות גאה בה".

באדיבות MYNET

 

עבור לתוכן העמוד