"מידות" מסכמת שנת התנדבות
הגדל

העמותות שבחן "מידות" הפעילו יותר מ-60 אלף מתנדבים, העסיקו כ-3,500 עובדים וסיפקו שירותים לכ-700 אלף איש. אף עמותה לא קיבלה את הציון הגבוה ביותר (A+), או הנמוך ביותר (F). צביקה ארן המנכ"ל והמייסד פורש, המועמד לתפקיד מנכ"ל מידות, דובי ארבל.

מדירוג מידות עולים גם כמה נתונים מדאיגים: היציבות הכספית של חלק גדול מהארגונים נמוכה והיכולת לפתח מקורות הכנסה עצמאיים מוגבלת. הוועדים המנהלים ברובם לא מגלים רמת מעורבות גבוהה, ורמת הפיקוח הפנימית על פעילות העמותות לא מעמיקה. בנוסף, בעמותות רבות יש חולשה בתחום התכנון והמדידה של פעילותן, ופעמים רבות אין בהן תוכניות עבודה ברורות עם לוחות זמנים ויעדים מדידים.

עדות למשבר הכלכלי החריף שפוקד את העמותות ניתן למצוא בסקירות רבות של מידות. בחלקן הגדול חוזרים האנליסטים על הטענה כי מחסור ביתרות מזומנים מסכן את יציבות הארגון. אחד מהארגונים האלה הוא בית השנטי, שזכה לדירוג A-, בדומה לציון החציוני של כל העמותות שנבדקו על ידי מידות. סמנכ"ל העמותה, מיכאל בן יוסף, הודה כשפורסם הדירוג כי מצבו הכלכלי של הארגון לא חיובי. "הארגון לא נמצא בסכנה, אך עסוק בהישרדות יומיומית. יש לנו תורמים רבים שהולכים אתנו לאורך כל הדרך, אבל כל השאר פשוט עושים עבודה רבה כדי שהצליח לשרוד בתקופה הזו", אמר אז.

"הארגונים חיים ממש מהיד אל הפה מבחינה כספית", אומר ארן. "בדרך כלל אין להם רזרבות כספיות או שרידות. הם נשענים על תמיכת קרנות שיכולות לשנות את מדיניות התמיכה שלהן בקלות. זה תחום עם סיכון גבוה מבחינה כספית", אומר ארן.

הנהלה וכלליות
לפי נתוני מידות, ככל שהעמותה קטנה יותר כך הוצאות המטה גדולות יותר. עמותה המעסיקה עד 15 עובדים מעבירה כ-20% מתקציבה לכיסוי הוצאות ההנהלה, עמותה המעסיקה עד 150 עובדים מעבירה 14% מהוצאותיה לכיסוי הוצאות אלה, ובעמותה שבה יותר מ-150 עובדים עלות הוצאות המטה הן כ-12% מכלל ההוצאות. "צריך להפסיק את ההיתממות. אם אתה רוצה להשקיע בעמותה ולא בפושט רגל ברחוב אז צריך להבין שיש לה גם הוצאות", אומר ארן.

שכר

למידות ישנם נתונים של 54 ארגונים. להלן רמות השכר הממוצעות בארגונים אלו:

 

מספר עוברים

שכר גבוה באלפי ₪ (ברוטו חודשי ממוצע)

מעלה 150 עובדים

22.5

מ- 50 ועד 150 עובדים

18

מ-15 עד 50 עובדים

16.5

עד 15 עובדים

11.5

 

גודל תקציב

שכר גבוה באלפי ₪  (ברוטו חודשי ממוצע)

מעל 15 מיליון ₪

27.3

מ-10 ועד 15 מיליון ₪

17.3

מ-5 ועד 10 מיליון ₪

16.3

עד 5 מיליון ₪

12.4

 

מקור: הדו"ח השנתי של מידות

 באדיבות מערכת הזווית השלישית
 

עבור לתוכן העמוד