רוצים מתנדבים? שמרו על בריאותם
הגדל

חשיבות ההתנדבות מתגברת יותר ויותר – 22 מיליון בני אדם מתנדבים ברחבי העולם בכל שנה. אבל המחוייבות החוקית של ארגוני המתנדבים לשמירה על בריאות המתנדבים ועל ביטחונם נותרת בבחינת נעלם. יש להבהיר – ארגונים נושאים במחוייבות חוקית כלפי המתנדבים שלהם, ובכלל זה כלפי הבריאות והבטיחות שלהם.

אם הארגון מבקש ממתנדב לבצע משימה שגורמת לו או לאחר לפציעה, ייתכן כי האחריות תיפול על כתפי דרג מקבלי ההחלטות בארגון. למשל, דמיינו כי מתנדב צעיר עובד עם מכונה לגיזום עצים. המתנדב לא חבש את משקפי המגן שלו. הארגון או האיש שהורה לו לבצע את העבודה הזו עלולים להיות אחראים בפני בית המשפט, אם הצעיר ייפגע במהלך אותה עבודה, ויוכח כי לא קיבל הדרכה מספקת במכונה לגיזום העצים.

 קיימים כמה כללים בסיסיים לשמירה על הבריאות והבטיחות של המתנדבים, שאותם צריך כל ארגון לבחון.

 השוואת תנאים ארגונים שמעסיקים עובדים בשכר בנוסף למתנדבים צריכים לשאוף להשוות את הסטנדרטים של שמירה על הבריאות והבטיחות בין שני הסקטורים. אם הארגון אינו מעסיק עובדים בשכר, עליו לשאוף לייצר לעצמו מדיניות בטיחות, שתבהיר למתנדבים עד כמה בריאותם חשובה לארגון.

 מדיניות בריאות ובטיחות ארגונים שמעסקים מתנדבים בלבד אמנם לא מחוייבים לפי החוק לייצר מדיניות בריאות ובטיחות, אולם מומלץ מאד לעשות זאת. כדאי גם לשתף את המתנדבים עצמם בבניית המדיניות, כדי להפוך אותם למודעים יותר לנושא הבריאות והבטיחות.

 הערכת סיכונים זוהי שיטה לזיהוי הסיכונים הכרוכים בביצוע משימות הארגון ולנטרולם. לאחר הערכת הסיכונים יש לבצע פעולה שיטתית שמטרתה לצמצם למינימום את הסיכוי של מתנדבים להיפגע מאותם סיכונים. כדי לעשות זאת, יש לערב את כל המתנדבים בארגון, כדי לוודא שההערכה תגיע מהאנשים שמבצעים את העבודה ולא ממומחים חיצוניים.

 מניעת שריפות כל המבנים במדינה מחוייבים למספר צעדים שנועדו להפחית את הסיכוי לפריצת שריפה. יש להתייעץ עם מכבי האש בסביבה, כדי לוודא שהבניין עומד בסטנדרטים הנדרשים.

 עזרה ראשונה מומלץ מאד להחזיק במקום ההתנדבות תיק עזרה ראשונה, למקרי חירום. כמובן שתיק העזרה הראשונה צריך להיות מצוייד בדברים שונים, בהתאם לרוח ההתנדבות. עם זאת יש כמה כללים בסיסיים שכדאי לשמור עליהם; כדאי שמיקומו של תיק העזרה הראשונה יהיה ידוע לכולם, כדאי למנות מתנדב שאחראי לעניין וכדאי ליידע את כולם בפרטי הקשר עם אותו מתנדב אחראי.

כתבה מתורגמת מתוך:  לכתבה המלאה

עבור לתוכן העמוד