מבין 27 אלף העמותות הפעילות בישראל 81% נתונות בקשיים כספיים
81% מהעמותות הפועלות בישראל נמצאות בקשיים כספיים, מהן 22% נתונות בקשיים כספיים חמורים - כך עולה מסקר שערך המרכז לחקר המגזר השלישי באוניברסיטת בן גוריון בשיתוף ארגון הגג של העמותות בישראל - מנהיגות אזרחית, ושתי"ל בקרב 220 עמותות.
הגדל

ביכולתה של הממשלה למזער את המכות האחרות וזו גם חובתה. ואולם עד עתה, למרות פנייתו לראש הממשלה ולמשרד האוצר, כמעט ולא נעשה דבר. אנחנו עדים לאותה תופעה שחווינו במלחמת לבנון השנייה כשהממשלה נרדמה בשמירה וארגוני המגזר השלישי היו הראשונים לעזור. תחושתי היא שגם במצב החירום הכלכלי הנוכחי הממשלה גוררת רגליים. יום יום אנחנו עדים למכות נוספות שניחתות על המגזר - האחרונה שבהן היא פרשת מיידוף שהובילה לפגיעה בעמותות".
מהסקר עלה גם כי בכמחצית מהארגונים היתה השנה פגיעה בהכנסות; ב-63% מהעמותות צופים ירידה בהכנסות גם בשנה הבאה, ומשיעור זה 34% מעריכים שהירידה תהיה ניכרת. אף כי 58% מהעמותות בישראל דיווחו כי עדיין אינן שוקלות לסגור את הארגון, 13% מסרו כי עקב הקשיים הן שוקלות סגירה. 74% מהארגונים טענו כי על המדינה לפעול לעזרתם.

"אנחנו מבקשים מהממשלה הכרה בכך שרבים מהארגונים מספקים שירותים בסיסיים שמשלמים את מה שהמדינה חדלה לספק", אמר סוקולוב. "התמוטטות של ארגונים תצמצם את היקף השירותים ותפגע באוכלוסיות החלשות".

את הסיבות למצב תולים בעמותות בעיקר בירידה בהיקף התרומות (46%) ושינויים בשער הדולר (47%). נוסף על אלה העריכו בעמותות כי גידול בעלויות התפעול ובהוצאות השכר גרמו להרעה במצב (28%). על פי הנתונים, כבר ב-2008 קיצוצו 30% מהעמותות בתוכניות, 22% דחו ביצוע תוכניות שתיכננו ו-13% הפסיקו לקיים תוכניות. 15% מהארגונים החברתיים פיטרו עובדים ב-2008 וחמישית מהעמותות שוקלות לפטר עובדים גם ב-2009.

בארגון מנהיגות אזרחית ציינו כי פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מועסקים במגזר השלישי 365 אלף שכירים, 170 אלף מהם במוסדות ללא כוונת רווח כמו אוניברסיטאות ובתי חולים. ירידה של 10% בלבד בהיקף המגזר, הזהירו בארגון, עלולה להוביל לפיטורי 30-40 אלף עובדים.

על פי הסקר, הארגונים שנפגעו מהמשבר באופן הקשה ביותר הם ארגונים לשינוי חברתי המשלבים הספקת שירותים ופעילות סנגוריה, ארגונים שתקציבם נמוך ממיליון שקל בשנה וארגונים המעסיקים רק עובדים בשכר.

נציגי המגזר פנו כמה פעמים למשרד האוצר ולראש הממשלה, אהוד אולמרט, בבקשה לסיוע. בין היתר ביקשו לבחון מחדש את הסדרי המס ולבטל מס שכר בגובה 7.5% שמשלמים ארגונים ללא כוונת רווח כתוספת על משכורות העובדים והקמת קרן ציבורית משותפת לממשלה ולמגזר העסקי. באוצר העריכו כי עלות ביטול מס השכר בלבד היא כ-700 מיליון שקל לשנה וכי לא יוכלו להענות לבקשה. עם זאת, בארגון טוענים כי מדובר בעלות נמוכה יותר של 400-500 מיליון שקל בשנה.

באחרונה הודיע האוצר כי יפטור את העמותות המתוקצבות על ידי המדינה מלהפקיד ערבויות בנקאיות כאשר הן מתקשרות עם המדינה. צעד שלפי האוצר אמור להגדיל את מקורות העמותות בכ-150 מיליון שקל בשנה. עם זאת, נציגי הארגון בכנס היו אופטימיים פחות וטענו כי אף שההחלטה מבורכת התועלת למגזר השלישי כתוצאה מצעד זה נמוכה הרבה יותר.
 
 

עבור לתוכן העמוד