שוש בן הרוש - אם המתנדבים

כבר 44 שנה שהעיר אשדוד התברכה בשוש בן הרוש. 44 שנה של עשייה למען הזולת ועוד כוחה במותנה... ובמגירתה עוד תוכניות רבות איך ולמי לעזור. אשת השנה של העיתון המקומי "השבוע באשדוד" בתחום ההתנדבות היא שוש בן הרוש,שבגיל 69 היא עדיין מתנדבת בכל נושא ותחום, עם מרץ בלתי נדלה והרבה שמחת חיים.

שוש נולדה במרוקו ועלתה לישראל ביום הקמתה : "הייתי בת תשע ואני זוכרת את ההתרגשות שאחזה בנו כשהאוניה עגנה בנמל תל אביב בתאריך ההיסטורי ה' באיייר". היא גדלה בתל אביב , למדה תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במדעי הרוח וכן למדה גישור וטוענת משפטית. לאשדוד הגיעה בשנת 1964 בעקבות עבודת בעלה מיכאל בחברת החשמל עם הבן הבכור, פה נולדו עוד שני ילדיה.

משפחת בן הרוש גם שימשה משפחה אומנת לילדים, בעיקר שתי בנות שגדלו בביתם ושומרים על קשר כבר 30 שנה . עד מהרה התערתה שוש הנמרצת באשדוד, העיר שהייתה בחיתוליה. שוש הקימה באשדוד יש מאין לא מעט ארגוני התנדבות  והייתה פעילה בכל פעילויות ההתנדבות.
גם היום כשהיא מתקרבת לגיל שבעים, וסבתא אוהבת לשמונה נכדים יש לה הכוח והאהבה להמשיך ולהתנדב. שוש כיהנה בהצלחה במשך כשני עשורים כמנהלת היחידה להתנדבות בשכר . שנה לפני שיצאה לפנסיה מהעבודה, אך לא מההתנדבות, היא זכתה בתואר עובדת מצטיינת , וכן עיריית אשדוד זכתה בתואר העיר המצטיינת בארץ בתחום ההתנדבות.

כשיצאה לפנסיה היא התנדבה לעמוד בראש המועצה העירונית להתנדבות . שוש ייסדה בעיר לפחות שמונה סניפים של ארגוני התנדבות: האגודה למען האסיר, האגודה למלחמה בסרטן , העמותה למען הילדים ב"נווה גלים" , בני ברית, ויצו , עמותת חמד, מועצה הציונית , ברית יוצאי מרוקו וכן ארגון המגשרים שהיא עומדת בראשו וטוענים משפטיים, בה מתנדבים שלמדו קורס הכשרה , מסייעים בהתנדבות לאנשים ומייצגים אותם בבית משפט לתביעות קטנות. המועצה העירונית להתנדבות משמשת בית לארגונים וולונטריים כמו "ויצו" או "רוטרי" , שעובדים עם העירייה ולא עובדי עירייה , וביחד הם מחוללים פלאים. שוש מספרת שכשארגון מסוים יוזם ומארגן פעילות ומבקש עזרה – המתנדבים הנפלאים שלה נקראים לרגל ומסייעים, כמו בבזאר של האגודה למלחמה בסרטן. עם 50 ארגונים היא עובדת בשיתוף פעולה. פרויקטים של חלוקת מזון לנזקקים, ילקוטים לילדים , ועוד. הפרויקט בו היא מתגאה בו הוא "בזכותם" , קבוצת מתנדבים שעברה הכשרה ממושכת כינסה ניצולי שואה ועזרה להם למלא טפסים שונים כדי לקבל את המגיע להם . היו מתנדבים בשפות שונות.

אבל ה"בייבי" שלה זה הסיוע לחיילים בודדים "אותם חיילים מקסימים שעוזבים את המשפחות ובאים לשרת בצבא". התמיכה בהם , בשיתוף האגודה למען החייל היא בכמה מישורים. חלוקת אוכל חם בסופי שבוע וחג – "אנחנו מקבלים אוכל של אירועים טרי וטעים מאולמי "בלו קאסל" ו- "החווה" ומתנדבים מעבירים אותם לדירות של החיילים. אלו דירות שכורות שהצבא והאגודה למען החייל שוכרים ומשכנים אותם, אנחנו דואגים לכל מחסורם, "אחד החיילים ביקש כרית, הייתה חסרה לו ומייד הבאנו לו".

בנוסף, היא בין מארגני טיולים בארץ. טיולי שורשים יהודים המשלבים בילוי עם הכרת הארץ וערכיה .

לאחרונה היא ארגנה קבוצת מתנדבים, שרובן סבתות שיצאו לשבוע מילואים בהתנדבות בבסיסי בצפון הארץ , ולאור ההצלחה מתארגנת קבוצה נוספת אחרי החגים.

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד