הצעירים רוצים להתנדב, הבעיה אצל המבוגרים

פורסם לראשונה ב26.3.06 במלכ"ר בתנופה

 

"אם אחד מתוך ארבעה בני נוער מתנדב, לא כולל תלמידים המתנדבים במסגרת מחוייבות אישית, הדבר מוכיח שאנחנו, המבוגרים, הם אלו שיוצרים את בעיית ההתנדבות ולא בני הנוער", כך אמר מנכ"ל המרכז הישראלי להתנדבות נוער, רמי סוטיצקי, ל"מלכ"ר התנופה", בכנס התנדבות 2010. הראיון עם סטויצקי נערך לאחר פרסום ממצאי מחקר שערכה חברת גיאוקרטוגרפיה עבור כנס "התנדבות 2010" (הנתונים בידיעה נפרדת). "הנתונים מראים כי 23-25 אחוזים בקרב צעירים ובני נוער, מתנדבים בפועל", אומר סטויצקי. "ואילו לעומתם, רק 15 אחוזים מכלל המבוגרים מתנדבים. הדבר מעיד כי המציאות בתחום התנדבות בני הנוער שונה לחלוטין ממה שנדמה לנו".

 

אז מה, בני נוער הם לא נהנתנים, אנוכיים ומתרחקים מחיי חברה?

"ממש לא. יש בתחום הזה המון אמיתיות, לכאורה, שכאשר בודקים אותם לעומק מגלים כי הם דעות קדומות ומיתוסים בלבד. צעירים ובני נוער מתנדבים ורוצים להתנדב. זו המציאות. סקר שערכה מינה צמח בנושא מעלה כי 80-90 אחוזים מבני הנוער ישמחו להתנדב בתנאי שיעזרו להם למצוא מקום מתאים. הנתונים מדברים בעד עצמם".

מאיפה נובעת הסטיגמה הזו? מה יוצר אותה?

"יש אווירה ציבורית שלילית נגד התנדבות למען הזולת. החברה ככלל לא מעודדת התנדבות ורואה במתנדבים 'פראיירים' במקביל, יש גם בעיות טכניות המקשות על התנדבות, בעיקר על מתנדבים מקרב בני הנוער. במקומות מסויימים קשה למצוא מוסדות הרוצים ומוכנים לקלוט מתנדבים, חסרים אנשי מקצוע בתחום ואין תפיסה חברתית כוללת שמעודדת התנדבות".

ובזה אשמים המבוגרים?

"בוודאי. הם אלו שצריכים לתת מענה לנוער שרוצה להתנדב. והוא רוצה".

אגב, חלק מהנתונים האלה בוודאי מתייחס לחברי תנועות הנוער המתנדבים בהמוניהם.

גם זו סטיגמה. דווקא חברי תנועות נוער מתנדבים באחוזים נמוכים יחסית".

מה אפשר לעשות כדי לשנות את המציאות החברתית הזו?

"צריך להשקיע בבני הנוער. זה הדבר החשוב ביותר. התנדבות חשובה להפיכת בני הנוער לאזרחים טובים יותר ובנוסף, הם רוצים להתנדב וצריך לעזור להם. במקביל, צריך להמשיך ולהתמקצע בתחום וכאן אני דווקא אופטימי. כאשר המרכז להתנדבות נוער התחלנו לקיים קורסים והשתלמויות לפעילים בארגונים, קיימנו שני קורסים בשנה, כאשר בכל קורס השתתפו שמונה אנשים. היום, בסך-הכל שלוש שנים לאחר מכן, אנחנו פותחים כל חודש שישה-שבעה קורסים, השתלמויות וימי עיון, והעניים ממשיך לצבור תאוצה. זה מראה שיש רצון לשינוי ויש הבנה כי התחום כולו חייב להמשיך ולמעוד הלאה".

אתם שיניתם את המציאות?

"אנחנו יינו הראשונים שהודו כי הבעיה אינה נמצאת אבל בני הנוער אלא בתפיסה הכוללת אבל השינוי נעשה בשטח, בלי שום קשר אלינו. אנשים התחילו להבין שהתנדבות זה לא תחליף לעובדים בכסף אלא המהות, וכדי לקדם את המגזר ולהגיע להישגים צריך להתמקצע, ליזום, לפתוח מקומות חדשים, להפנות משאבים וליצור שותפויות אמת שיפעלו לאורך זמן. כל זה יחד מספק תמונה מעודדת להמשך".

 

 

עבור לתוכן העמוד