עושים בית ספר למתנדבים

פורסם לראשונה בשנת 2006

הכל התחיל לפני שבע שנים, כשאיילה, תלמידת כיתה י"א בתיכון 'אלון' ברמת השרון, החליטה שאין טעם להעביר את משלוחי המנות שאספו תלמידי בית הספר לחיילים, המקבלים חבילות מכל רחבי הארץ. היא בחרה להעבירם למגזר פחות פוטוגני – חולי נפש בבית החולים לחולי נפש בנס ציונה. לאחר ביקור מרגש שנערך במקום, ביקשה איילה למסד את הקשר בין התלמידים לחולים. לעניין נרתם גם 'המרכז הישראלי להתנדבות נוער', ונקבע כי אחת לשבועיים תצא קבוצה מהתיכון לבקר במוסד ולשמח את החולים.

המרכז להתנדבות, שמחר ייערך הכנס השנתי הרביעי שלו, פועל כבר חמש שנים ומסייע לפרויקטים רבים, כדוגמת הפרויקט של איילה. אחד הפרויקטים הגדולים שהוא מפיק נקרא עמ"ן – עיר מתנדבת נוער, הנערך בשיתוף פעולה עם משרד החינוך. הפרויקט פועל בעשרים ערים ברחבי הארץ, ובמסגרתו מתנדבים בני נוער רבים. מיזם נוסף שנולד במרכז נקרא 'הליצנים הרפואיים' – ילדים בכיתות ז' עד י"א שעוברים קורס הכשרה מיוחד לליצנות רפואית, בו הם לומדים כיצד לשמח ילדים חולים בעזרת קסמים, בלונים וחיוך.

במרכז מאמינים כי לנוער יש מוטיבציה רבה להתנדב, אך לא תמיד זה מספיק. "הבעיה המרכזית גלומה באווירה הכללית בארץ", מבהיר מנכ"ל המרכז, רמי סטויצקי. "משדרים להם שלא יהיו פראיירים וידאגו רק לעצמם. העובדה שחסרים  מקומות בהם יוכלו להתנדב, מחריפה את הבעיה".

במרכז מנסים לטפל בסוגיה ולשם כך מיסדו מקומות נוספים המתאימים להתנדבות נוער. המטרה שאנשי המרכז הציבו לעצמם היא ש-60% מבני הנוער בארץ יתנדבו לאורך זמן. מדובר ברף גבוה בהתחשב בעובדה שעל פי סקר שנערך לאחרונה באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, רק 23% מבני הנוער אכן מתנדבים. "אם יתייחסו לנושא ברצינות וישקיעו בתכנון ארוך טווח, לא ירחק היום בו נגשים את המטרה שלנו", מסכם סטויצקי, "אם נצליח, נגיע למצב בו בני הנוער יתנדבו יותר מכל שכבת גיל אחרת בארץ".

 

עבור לתוכן העמוד