מתנדבי המועצה להתנדבות בבית מעצר
מתנדבי המועצה הלאומית להתנדבות בישראל שהו 3 שעות בבית המעצר בתל- אביב (אבו כביר)
הגדל

כאשר קיבלנו במועצה אישור לביקור מתנדבי המועצה הלאומית בבית המעצר בתל-אביב החלו להישמע קולות בין המתנדבים המתלבטים האם לקחת חלק בביקור: "לא תודה, אני רוצה להיות מחוץ לכתלי בית המעצר", "למה לי לראות דברים לא נעימים", "שמעתי שבית מעצר זה מקום איום ונורא", ועוד וכדומה..

כך או אחרת, מצאנו עצמנו קבוצה של כ-15 מתנדבים בבוקרו של 10 ביולי 2008 בפתחו של בית המעצר אבו-כביר. כלאי יוסי חתואלי, קצין האסירים בבית המעצר, קיבל אותנו בחיוך מאיר פנים והזמין את כולנו להכנס אל אולם ההרצאות שם הציג בפנינו באמצעות מצגת מרהיבה את תהליך קבלת העציר, זכויותיו, שגרת בית המעצר, עבודת הסוהרים, ומענה לשאלות הנוכחים.

תוך כדי הרצאתו של כלאי יוסי הצטרף אלינו מפקד בית המעצר סג"ד חיים מורד ובשיחה פתוחה וגלויית לב הציג בפנינו בצורה יסודית ומקיפה את בית המעצר, שגרת העבודה וההתמודדות עם עבודה קשה ומיוחדת הכרוכה בהפעלת בית המעצר.

גולת הכותרת של הביקור היתה הסיור בהדרכתו של כלאי יוסי חתואלי. ציבור המבקרים סייר לאורכו של בית המעצר, ראה את תאי המעצר, שוחח עם חלק מהעצירים, ביקר באופן מעשי באחד מתאי המעצר וגם בחצר "הטיולים" שם נמצאים העצירים בשעות בהם אין הם כלואים בתאם.

רושם רב השאיר עלינו חדר מסוים בבית המעצר, המקושר ישירות לאולם המעצרים בבית המשפט באמצעות מצלמות מיוחדות. עציר החפץ בכך, יכול לקיים את הדיון המשפטי כאשר הוא  בבית המעצר והדיון מתנהל באמצעות המצלמות ואמצעים טכנולוגיים הנמצאים באותו חדר. (יצויין כי עציר שרוצה להיות מובא לבית המשפט, זכאי גם הוא לממש את רצונו).


בסיומו של הסיור התכנסה הקבוצה לשיחה מסכמת ובסיומה נשארו המבקרים עם דעה שונה לחלוטין מזו שהיתה להם ערב הביקור. כולנו התרשמנו מהנקיון בבית המעצר, מהמפקדים הבכירים אליהם נחשפנו ומדאגתם לעשות כל מה שניתן לשמירת זכויות העציר.
הסיור הביא ותרם למשתתפים מבט חדש מבט אחר לתפקודו של בית המעצר ולעבודתם הקשה של כל הצוות הפועל בתנאים פיזיים קשים ולחצים, במהלך כל ימות השנה, 24 שעות ביום.

קבוצות מאורגנות הרוצות לקיים ביקור בבית המעצר יכולות לתאם מועד לביקור אצל רס"ר ליז פדידה בטלפון: 057-8848882.
אנחנו, מתנדבי המועצה, ממליצים על קיומו של סיור ועל התועלות אותן יפיקו משתתפיו.

עבור לתוכן העמוד