בגרות חברתית על התנדבות
לא רק ציונים: יוזמה חדשה תעניק תעודת בגרות חברתית על עשייה התנדבותית
הגדל

לחצו כאן לכתבה המקורית באתר 'מעריב'

לחצו כאן לידיעה בזווית השלישית

תעודת הבגרות נחשבת לשיא של שנות הלימוד, ובמערכת החינוך לא מסתירים את האכזבה מאחוזי הזכאות הנמוכים יחסית. אולם כעת נכנסת למערכת תעודת בגרות מסוג שונה, בה אחוזי הזכאות מרקיעים שחקים: "תעודת בגרות חברתית", המשקפת הישגים בעשייה קהילתית. במשרד החינוך ראו כי טוב, וכעת מגבשים את הפרטים כדי להרחיב את היוזמה לכל הארץ, כאשר השאיפה היא בסוף התהליך להתנות את הקבלה לאוניברסיטה גם בבגרות חברתית. הוגה התוכנית: בבאר שבע עשינו מהפכה.

מדובר בפרויקט מעורבות חברתית שהחל לפני כשנתיים בבאר שבע, ביוזמת מחזיק תיק החינוך סגן ראש העיר, רוביק דנילוביץ'. במשרד החינוך הרחיבו את לכל מחוז הדרום, והשבוע חולקו לראשונה התעודות מדובר בבאר שבע, ירוחם, רהט, אשקלון, חורה, נתיבות ואופקים.

הצלחת הפרויקט בדרום עוררה הדים גם במשרד החינוך, שם גיבשה ועדה בראשות מנהלת המינהל הפדגוגי לאה רוזנברג קריטריונים להענקת תעודה חברתית, במטרה להרחיב את הפרויקט לכל הארץ.
הכוונה היא כי עם השנים התעודה החברתית תהפוך לקריטריון קבלה במוסדות להשכלה גבוהה ובמקומות עבודה.

דנילוביץ' הגדיר את השפעת התוכנית בבאר שבע כ"מהכפה". לדבריו עד התוכנית מספר תלמידי התיכון המתנדבים בעיר עמד על 3000, ואילו כעת מדובר על עשרת אלפים בני נוער מתנדבים, מתוך סך הכול 16 אלף בני נוער. "גם מי שלא זכאי לתעודת בגרות יכול להיות זכאי לתעודת בגרות חברתית", אמר דנילוביץ'. "לא הכל זה ציונים והישגים".

דנילוביץ' מדגיש כי הפרויקט מאפשר לבני הנוער לתרום, ו"דווקא הפעילים החברתיים והמתנדבים עושים דברים אדירים. אני גאה שמשרד החינוך אימץ את היוזמה והחליט להעניק תעודת בגרות חברתית, בנוסף לתעודה ההישגית המוכרת. מדובר במסר ערכי חשוב מאוד לתלמידים, שאהבת האדם, מעורבות ואכפתיות הם לב ליבו של התהליך החינוכי".

 

עבור לתוכן העמוד