התנדבות במגזר הבדואי
הגדל

במהלך כינוס של עמותת "שלומית", שהתקיים בשבוע שעבר בבאר שבע, חשפה מנכ"לית העמותה, חיה שמואל, כי אחוז ההתנדבות לשירות לאומי, במגזר הבדואי, נמצא בעלייה בחודשים האחרונים.

כינוס ההתנדבות אורגן על-ידי עמותת שלומית, ונועד לקליטת מחזור חדש של מתנדבים מאזור הדרום. שמואל סיפרה כי במהלך החודשים האחרונים התנדבו לשירות לאומי כ-25 בני נוער מהמגזר הבדואי.

בכינוס עצמו נכחו כ-25 בני נוער מהמגזר הבדואי שהתעניינו בשירות הלאומי, וכמו כן, כיום ישנן מספר בנות בדואיות המשרתות בשירות לאומי במסגרת עמותת "שלומית". שמואל הוסיפה כי ההענות לכינוס היתה רבה, וכ-300 בני נוער מכל אזור הדרום הגיעו להתעניין ולהירשם לשירות הלאומי. בכנס נכחו נציגים של עמותות שונות, כגון אלו"ט, מד"א, הגן הזאולוגי בב"ש, בתי ספר, פנימיות ועוד.

דעאיימה נדא, בת 19, היא רק דוגמא אחת למגמת ההצטרפות לשירות לאומי בקרב הבדואים. נדא הינה בדואית מכסייפה אשר סיימה לאחרונה את לימודיה התיכוניים והחליטה שהיא מעוניינת לשרת שירות לאומי. דעאיימה ציינה שלדעתה כל בת בדואית צריכה לקחת שנה אחת, בין סיום התיכון לבין תחילת הלימודים באוניברסיטה, אותה היא צריכה לנצל להתנדבות בשירות הלאומי. לדבריה, השירות הלאומי מעניק הרגשת סיפוק של תרומה לקהילה וגם מכין אותך לקראת העתיד. כמו כן, נדא מציינת כי השירות תורם להבנת תחום הלימודים המתאים למתנדב, וזה עוד לפני ההתייחסות לזכויות שמעניק השירות, הדומות לאלו שמקבל חייל משוחרר.

דעאיימה מתנדבת במחלקה הפנימית בבית החולים סורוקה, ולדבריה, השירות גרם לה לאהוב את תחום הרפואה ובעתיד היא מתכוונת ללמוד תחום שקשור לתחום הרפואה.

גורמים בעמותת שלומית מספרים כי בשנת 2007 חל גידול של כ-8% במספר המתנדבים בעמותה, לעומת שנת 2006, וסך הכל התנדבו לעמותה בשנה החולפת כ-2,500 בני נוער, בנים ובנות, יהודים וערבים.

גם במספר המתנדבים מהמגזר הערבי לשירות לאומי, בשנת 2007, חל גידול של כ-36%. כ-220 בני נוער מהמגזר הערבי התנדבו, לעומת 140 בלבד בשנת 2006. שמואל מציינת כי ישנם עוד כ-180 בני נוער ערביים שמבקשים להתנדב לשירות הלאומי, אך בשל חוסר בתקנים הם נאלצים לחכות. בשנת 2007 התנדבו בסך-הכל 10,500 בני נוער לשירות הלאומי.
 

עבור לתוכן העמוד