הפרחים? למנהלי ההתנדבות
הגדל

ביום חמישי ה-1 בנובמבר, יתקיים היום הבינלאומי להוקרת מנהלי התנדבות, וזו השנה התשיעית בה מציינים את היום בארגונים בכל העולם. אנדי פרייר, יו"ר הוועדה המפקחת על היום ובעל דיפלומה בניהול התנדבות, שמח לספר לנו קצת על ההתמקצעות בתחום ועל החשיבות שבהוקרת האנשים שמנהלים את המתנדבים בארגונים בכל העולם.

ניהול התנדבות זה לא עניין ישראלי בלעדי. נהפוך הוא. באוסטרליה, לדוגמא, קיימות גם מסגרות אקדמיות שמעניקות תואר למי שבוחר בכיוון זה כקריירה. לרגל יום ההוקרה הבינלאומי למנהלי התנדבות שחל ב-1 לנובמבר התמסר לידינו אנדי פרייר, מייסד הארגון שיזם את היום הזה, ופתח צוהר אל מאחורי הקלעים של עולם מנהלי ההתנדבות באוסטרליה ובעולם.

"היום הבינלאומי להוקרת מנהלי התנדבות נוסד על ידי אמריקנית ששמה נאן הותורן", מספר פרייר, שמשמש כיו"ר הוועדה המפקחת על היום. פרייר, 41, בעל דיפלומה בניהול התנדבות, הוא המנכ"ל והמייסד של OZVPM, ארגון אוסטרלי המתמחה בהכשרת ניהול מתנדבים, המספק גם שירותי ייעוץ ומשאבים למגזר המתנדבים הבינלאומי. במקביל, הוא משמש גם כמנכ"ל של תוכנית התנדבות בשירותי הבריאות של אדלייד, בירת דרום אוסטרליה.

בתור מנהל התנדבות בפועל החשיבות בקיום יום שכזה ברורה לו למדי. "מתנדבים מכל העולם זוכים להכרה בעקבות העבודה שהם עושים, אבל פחות בולטת לעין החשיבות של מנהל ההתנדבות בתהליך", הוא מפרט, "מנהל ההתנדבות מדריך, מגייס, מצייד, מוביל ותומך במתנדבים על מנת שיוכלו לבצע את עבודתם. לכן אנו נהנים כל כך לחגוג את היום הזה עבורם. זו הזדמנות עבורנו לצאת מאחורי הקלעים ולזכות בהכרה לגבי התפקיד שאנו מבצעים".

אבל זו לא החשיבות היחידה של היום. "במהלך היום הזה אנו חושפים את העבודה שלנו לעמיתים ולמנהלי ארגונים בקהילה, שנוהגים לעתים להתייחס לעבודה שלנו כמובנת מאליה", הוא אומר. "אנו מקווים שבאמצעות היום הזה נפַתֵח את המודעות של הסביבה כלפי העבודה שלנו".

אז איך בעצם ניתן להוקיר מנהל התנדבות? "למרות שיש לנו הצעות רבות עבור ארגונים כיצד להוקיר את מנהלי ההתנדבות שלהם", אומר פרייר, "אנחנו מעודדים אנשים לחשוב 'מחוץ לקופסא', ביצירת דרכים חדשניות ומרגשות כדי לציין את היום הזה, אבל במהלך השנים התברר לנו מעל לכל ספק שההוקרה המשמעותית ביותר היא גם הפשוטה ביותר - כרטיס ברכה או פשוט אמירת תודה".

פרט למנהלי ארגונים וחברי הקהילה, גם המתנדבים עצמם יכולים לקחת חלק ביום. "היום הבינלאומי להוקרת מתנדבים משמש גם ההזדמנות למתנדבים עצמם לומר תודה לצוות שהפך את חוויות ההתנדבות שלהם לחיובית", מצהיר פרייר.


יש לי אהבה
באוסטרליה מצפים ל-1 לנובמבר. "האירוע המרגש ביותר מתוכנן שהשנה הוא שהAAVA-,  (ראשי תיבות של האיגוד האוסטרלי למנהלי התנדבות שבאופן חינני ביותר מיתרגמים בעברית ל"אהבה". ע.ב.), "יזם פרס שנתי למנהל התנדבות מאוסטרליה וניו זילנד ועל הזוכה נכריז במהלך היום. בנוסף, זה נהדר לראות כל כך הרבה עמותות וארגונים קטנים מכל העולם שמצטרפים ליוזמה הבינלאומית ומעריכים את מנהלי ההתנדבות שלהם", אומר פרייר, ואותי מרגשות ביותר החוויות של מנהלי התנדבות שזכו להכרה בפעם הראשונה בעקבות היום הזה, דבר שמשפיע על התפקוד שלהם בהמשך ומוסיף למוטיבציה".

אבל גם מנהלי התנדבות באוסטרליה נתקלים בקשיים. "האתגרים שניצבים בפנינו הם רבים ומגוונים", אומר פרייר, "מנהלי התנדבות רבים לא מקבלים שכר הולם, אחרים לא זוכים למספיק הכרה וזה מתסכל ומעכב את כל מרכיבי ההתנדבות".

למרות זאת אנשים רבים באוסטרליה בוחרים להיות מנהלי התנדבות. "אין פרופיל מוגדר למנהל התנדבות", אומר פרייר, " מכיוון שמנהלי ההתנדבות מגיעים לתחום ממקומות כל כך שונים ומסיבות שונות, אבל בבסיס מדובר באדם שמסוגל להוביל  הון אנושי שלא זוכה לשכר בעבור עבודתו. עליו להחדיר מוטיבציה, להיות מנהיג, מנהל ומורה דרך".

מי שמעוניין לפתח קריירה בתחום יכול לפנות למספר כיוונים. "יש מספר מסלולי הכשרה פורמליים למנהל התנדבות באוסטרליה", אומר פרייר, "ניתן להשלים לימודים לתואר ראשון או שני בניהול התנדבות ובמרכזי התנדבות רבים ניתן לקבל גם הכשרה בלתי פורמלית שמסייעת בביצוע התפקיד".

האם "ניהול התנדבות" זה בעיניך תפקיד או קריירה? "למרבה הצער", אומר פרייר, "עבור אנשים רבים שעובדים בתחום מדובר בתפקיד בלבד. זאת אחת הסיבות שאנו מקיימים את היום הבינלאומי למנהלי התנדבות - כדי לגרום לכולם להבין שיש לנו מקצוע שצריך לטפח ולפתח".
 
והפיתוח אכן קיים. "בחלקים רבים בעולם יצרו ארגונים גדולים, גם פרטיים וגם ציבוריים, תפקידים בכירים עבור מנהלי התנדבות, וכך נולדו מסלולי קידום שהפכו את התחום לקריירה של ממש", אומר פרייר בסיפוק, "בנוסף, קיימים כיום ארגונים בינלאומיים של ניהול התנדבות ביניהם באנגליה סקוטלנד, אוסטרליה, סינגפור וארה"ב".

אבל פרייר לא מסתפק בזה. "אני אשמח שיום ההוקרה הבינלאומי למנהלי התנדבות יצויין כל שנה ושהוא יוכר באופן רשמי על ידי האו"ם", הוא מקווה ומוסיף, "שאיפה נוספת שלי היא שהתחום המקצועי של ניהול התנדבות ימשיך להתפתח, ושיקום ארגון גג של מנהלי התנדבות שיסייע בקידום ופיתוח הסקטור שלנו". 

לאתר IVMA Day הרשמי

עבור לתוכן העמוד