האם ההתנדבות היא נחלתם של רק העשירים והמיוחסים?

בשבועות האחרונים שאלה זו מועלת לעיתים קרובות , במסגרת שני מאמרים שהתפרסמו באתר האינטרנט של world volunteer web , מחברי המאמר הראו שהסיכוי למצוא מתנדבים אצל אנשים בעלי השפעה וממעמד סוציו -אקונמי גבוהה, גבוההים יותר מאשר אלה ממעמד נמוך.טום גוגנהן כותב " הפוטנציאל למצוא מתנדבים אצל אלה שמחוסרי עבודה ובעלי הכנסה נמוכה כמעט ואינה קיימת מכיוון אנשים אלה קודם כל נאבקים על מציאת אוכל לשים על שולחן בכל ערב".

וואליד אל שאקיף שותף לדעה זו בסיקרה של מצב ההתנדבות בתימן." עם אחוז אבטלה קרוב ל 40 ועוני חמור ביותר במחצית האוכלוסיה, ניתן להבין שההתנדבות אינה נמצאת בראש סדר העדיפויות אצל אזרחי תימן" כך כתב.

אנשים צעירים מאוכלוסיות חלשות אינם מתעניניים פחות בהתנדבוית ותרומה לקהילה אך, חסר להם האמצעים הכלכלים בכדי לאפשר פעילות שכזו. הם צריכים מערכת של תורמים (ספונסרים) או שנת מעבר פנויה בכדי שיוכלו לתרום לקהילה. למעשה, כאשר הם כן תורמים לקהילה המיידית שבה הם גרים מתוך בחירה חופשית לרוב , תרומה זו אינה מוכרת כמעשה התנדבותי.

לאחרונה, ישנם ממשלות הנוקטות בצעדים בכדי לעודד צעירים מקהילות חלשות להתנדב, מתוך תקווה שההתנדבות תיצור אפשרויות מרובות להשכלה גבוהה יותר ומציאת עבודה בסביבה טובה. בבריטניה, ישנה קרן של 100 מליון ליש"ט המיועדת לשלם עבור הוצאות מגורים ומחיה של מתנדבים צעירים המגעים מאוכלוסיות חלשות.

אם תוכנית זו באמת תצליח האם יש בידינו לאסוף את המשאבים הנדרשים לאפשר לאוכלוסיות חלשות להתנדב? מה אתם חושבים? נשמח לשמוע את דעתך!

להלן שני המאמרים המוזכרים (קצרים ובאנגלית קלה מאוד) ובסופם ישנם את הערותהם של הקוראים מרחבי העולם.

 
עבור לתוכן העמוד