"דרך האתגר"

אחרי שבועות שהפכו לחודשים של הכנות, התקדמות הקמת מרכז "דרך האתגר" בשיאה. נראה כי בעוד שלושה שבועות, לאחר שיסתיימו השיפוצים, הוא ייפתח.אפשר לראות את השינוי האדיר שחל במבנה שיאכלס את המרכז. ממבנה מכוער ומוזנח שהיה מיועד להריסה הוא הפך למקום חדיש ומושקע, שבעוד מספר ימים ייראה ממש כמו בית חדש.

אבל למרות ההשקעה המדהימה של כל המעורבים בפרויקט, יש לו נקודת חולשה אחת. היא לא קשורה לנערים, למשפחתם ולבית הספר שלהם, גם לא למדריכים או לצוות המפעיל את המרכז. רגע לפני שאנחנו מתחילים לעבוד, הפרויקט סובל ממצוקת מתנדבים.

לפני כחודשיים, כאשר כתבתי על האפשרות להתנדב במרכז, גולשים רבים נענו להצעה ופנו אליי. אולם מאז עבר זמן רב. חלק מהמתנדבים הפוטנציאליים עסוקים בפעילויות אחרות, וחלקם כבר מתנדבים במקומות אחרים.

כדי למצוא מתנדבים פוטנציאליים פניתי בשבועות האחרונים לחברות שונות בנתניה ולמכללות באזור. נראה שיש רצון רב לעזור - אולם הציון במבחן התוצאה נשאר מלחיץ: עדיין אין לי מספיק מתנדבים. לצערי, הפניות לחברות באזור התעשייה פולג הושבו ריקם. בשל המצב הבעייתי שנוצר אני מנצלת את ההזדמנות כדי לפנות אליכם שוב, ומקווה שתוכלו לעזור.

ההתנדבות במרכז, הממוקם בנתניה, כוללת הכנת שיעורי בית עם הנערים אחת לשבוע בין השעות 14:00 עד 16:00. כיוון שמדובר בהכנת שיעורים עם בני נוער מכיתות ח' עד ט', היא מחייבת ידע בסיסי בלבד בתחומים שונים. הדרישות אמנם פשוטות יחסית, אבל המשימה מאתגרת ומרתקת והסיפוק כתוצאה מההתנדבות עצום. זו הזדמנות לתת למישהו אחר הזקוק לכך ואף יודע להעריך את עצם הנתינה.

על חשבון שעות העבודה?

באופן טבעי אני נתקלת באנשים שטוענים שההתנדבות היא עניין בעייתי, כיוון שהיא 'נופלת' על שעות עבודה. אבל מניסיון אישי אני יודעת שאם חברה מחליטה לתרום לקהילה היא תעשה זאת גם על חשבון העבודה. דוגמה טובה לכך היא משרד עורכי הדין בו עשיתי את ההתמחות שלי, שהחליט לאמץ בית

ספר בדרום תל אביב. מידי שבוע יצאו שני מתמחים או עורכי דין מהמשרד לבית הספר בזמן העבודה כדי להעביר לתלמידים חוג במשפטים.
הפרויקט הזה, שנעשה במסגרת הפעילות של עמותת "שיעור אחר" , הצליח רק בגלל שעורכת דין חרוצה מאוד מהמשרד הביאה את העניין בפני השותף הבכיר. הוא החליט לקחת חלק, ומשם הכל המשיך. בסופו של דבר כולם נהנו: התלמידים שבין היתר כיכבו במשפט מבוים שערכנו, ועורכי הדין והמתמחים במשרד ששמחו על ההזדמנות לעשות משהו (ועוד בזמן העבודה). כך שאני יודעת שהכל תלוי ברוח החברה ובסדר העדיפויות שלה.

 

באופן מעשי ההתנדבות לא דורשת הרבה. כמה שעות, פעם או פעמיים בשבוע, למען מטרה טובה וחיובית. לא מדובר בעוד תרומה כספית או באחד מימי השנור השנתיים, אלא בעזרה אמיתית למי שזקוק לה כל-כך. אם השתכנעתם, ואתם רוצים להצטרף לפעילות, אתם מוזמנים לכתוב לאימייל שלי merav@sport.org.il  אני מבטיחה להשיב לכולם.

 מירב בן ארי, שזכתה בתוכנית הריאליטי "דרוש מנהיג" בתקציב של חמישה מיליון שקל להקמת פרויקט חברתי, מדווחת עליו מידי יום רביעי בטור אישי. הפרויקט, "דרך האתגר", הוא מרכז חינוך וספורט אתגרי שיפעל בנתניה ומיועד לבני נוער בסיכון. לכל הטורים של מירב לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד