בני הנוער בגן יבנה מתנדבים למשמר האזרחי
הגדל

מתוך סקופ

רצונם של חברי תנועת הנוער של הרוטרי בגן-יבנה להתנדב, אינו יודע גבולות. בני הנוער שגם כך מקיימים אינספור פעולות למען הקהילה, החליטו להצטרף גם לשורות המשמר האזרחי. 

אחת הבעיות הניצבות בפני ארגוני מתנדבים כיום, היא בעיה אסטרטגית במהותה: האם חשוב לשמר את האופי הייחודי של הארגון, גם במחיר הבידול שלו מארגוני מתנדבים דומים? כלומר, האם ארגונים שמנסים לסייע לאוכלוסיות יעד, צריכים לשתף פעולה ולאחד את מטרותיהם כדי לתעל טוב יותר את הרוח ההתנדבותית, או שמא עליהם להישאר ממוקדים במטרותיהם?

לארגונים כאלו יש כמה סיבות טובות להישאר נפרדים. ראשית, הארגונים עשויים לזכות ליותר תקציבים מן הרשויות. שנית, מתן דגש להבדל בפעילות עשוי להביא את המתנדבים לספק רעיונות יצירתיים יותר, שעשויים לעזור בדרכים שונות לקהל היעד. שלישית, כאשר כל ארגון פועל לעצמו, אין צורך להשקיע אנרגיה בתיאום ביניהם, ואפשר להיעזר באותה אנרגיה כדי לגייס מתנדבים לכל ארגון בנפרד.

עם זאת, יש גם כמה סיבות טובות לכך שכדאי לשתף פעולה ולאחד מטרות. ראשית, שיתוף פעולה מונע בלבול בקרב המתנדבים בנוגע לארגונים הפועלים באותו סקטור. שנית, ארגוני מתנדבים אמורים לשמש דוגמה לאזרחות טובה בקהילה, ואין כמו שיתוף פעולה פורה כדי להוכיח זאת. שלישית, שיתוף פעולה עשוי ליצור הד גדול יותר אצל השלטונות ובציבור הרחב.

פעילויות מועדון ה"אינטארקט" (תנועת הנוער של ה"רוטרי" בגן-יבנה) מעודדות פיתוח כישורי מנהיגות ושירותים לקהילה ."שירות מעל לפרט" הנו העיקרון המרכזי העומד בבסיס ערכי "רוטרי". מטרת הפרויקטים שמנהיג מועדון ה"אינטראקט" הנה בין היתר, לשפר את חיי הקהילה. פרויקטים כאלה נעשים בתחומים חיוניים כגון: אלימות, סמים, הגנת הסביבה ועוד. 

מכאן קצרה הדרך להתנדבות חברים מה"אינטראקט" למשמר האזרחי ואף להצטיינות בפעילות. למרות שה"אינטראקט" לא יזם את הפעילות, הצטרפו חבריו לארגון התנדבותי אחר על מנת למלא את הצורך הנובע מהמציאות הביטחונית המחייבת את כולנו להושיט עזרה למשטרה.

מתנדב משא"ז אבטחה נדרש להקדיש לפחות ארבע שעות פעילות בחודש. בתאום נכון, ניתן לבצע התנדבות זו כך שלא תפגע בפגישות ופעילויות אחרות של מועדון ה"אינטראקט" ואילו האחרונים יקיימו את סיסמת ה"רוטרי" השנה: "רוטרי מנהיגים את הדרך" ויהוו דוגמה לשאר בני הנוער. פעילות המתנדבים מתבצעת ללא מדי משטרה וזיהויים באמצעות סימנים מיוחדים (אפודים , תגים זוהרים ותעודות מתנדב משא"ז). המתנדבים במסגרת זו עוסקים בעיקר במניעת פעילות חבלנית עוינת ומניעת פשיעה באמצעות סיורים והצבת מחסומים.

תמונה: משטרת ישראל

עבור לתוכן העמוד