"על כל אזרח להתנדב"
"כמנהלי התנדבות, תפקידנו הוא להדריך אנשים להחזיר לציבור מעט מו השירותים שקיבלנו בעבר ואשר איפשרו לכולנו להתקדם ולהצליח בחיינו. לפיכך ניהול ומנהיגות ההתנדבות כמקצוע כפי שהציבה "המועצה הלאומית להתנדבות" היא מטרה חשובה ורלוונטית".

ראיון עם ד"ר ברוך לוי, נשיא המועצה הלאומית להתנדבות בישראל. מאת מאת Reene Hoover תורגם ע"י יהושוע ולדמן, מתוך ירחון VM של ה-AVA.

"כמנהלי התנדבות, תפקידנו הוא להדריך אנשים להחזיר לציבור מעט מהשירות אשר בעבר אפשר  לכולנו להתעלות ולהצליח בחיינו.  לפיכך ניהול ומנהיגות ההתנדבות כמקצוע כפי שהציבה "המועצה הלאומית להתנדבות" היא מטרה חשובה ורלוונטית".

נראה קצת מוזר לשבת באוקלוהומה, ארה"ב, בבית הממוקם בשדה חיטה, כאשר אתה מנותק מרעשי ולחצי העיר, ולדון בניהול משאבי התנדבות עם איש מתל-אביב, ישראל—אשר בתוך רשימת מדריכיו הוא סופר אישים בדוגמת דוד בן-גוריון ויצחק רבין.

במהלך הראיון הטלפוני, שיתף אותי לוי באופן פתוח ונלהב בדעותיו הנחרצות בכל הנוגע להתנדבות. בעבורו, האתגר הגדול של אחריות מנהלי המתנדבים  ושל כל אזרחי מדינות העולם המערבי אשר נהנים במידה גדולה ממשאבי המדינה הוא לזכור תמיד, כמה זה חשוב לתת לחברה, ולסביבה" .מוסיף ואומר: "בתור מנהלי התנדבות, תפקידנו הוא להדריך אנשים להחזיר לציבור מעט מהשירות אשר בעבר אפשר לכולנו להתעלות ולהצליח בחיינו.לפיכך "האגודה לניהול התנדבות" - שהציבה את ניהול ומנהיגות התנדבות כמקצוע – היא כ"כ חשובה ורלוונטית."

לאחרונה, התחייבה האגודה (AVA) להרחיב את היקפה הבינלאומי, לאור צמיחה בתנועת ההתנדבות הגלובלית. ד"ר לוי משרת כעת בוועד האגודה כדירקטור ליחסים אירופאים.

מנהלי משאבי התנדבות עומדים בפני האתגר של אכלוסיה מתחלפת. לוי מבין שכוח ההתנדבות בישראל בזמננו שונה משל דורות קודמים.כמעט שליש מהמבוגרים בישראל עוסקים בהתנדבות ופועלים כבמאתיים חמישים גופי התנדבות ציבוריים משלימים בתחומי הבריאות, בטחון, ושירותים סוציאליים. תוחלת החיים הארוכה בימנו מספקת להרבה מהגמלאים זמן לשרת בתחומים כמו עזרה רפואית בשעת חירום, הוראה לילדים ובני נוער במצוקה (על מה שתלמידי אוניברסיטאות מקבלים מלגה חלקית), ובארגונים למען הסביבה.

בשנת 1971, הקימה ראש הממשלה גולדה מאיר ועדה לילדים ובני נוער במצוקה. הועדה המליצה על עידוד התנדבות הציבור ולכינון גוף ציבורי ללא כוונת רווח ובאפריל 1972, הביאה ראש הממשלה, המנוחה, להקמת המועצה הלאומית להתנדבות בישראל. על הוועדה הוטל לסייע בסגירת הפערים החברתיים באמצעות גיוס מתנדבים, קיום קשר עם משרדי ממשלה, עם עיריות ועם עמותות, וכן לייעץ לגופים אלה. מונו רכזי התנדבות במשרדי הממשלתיים: משרד החינוך, משרד  הרווחה, משרד הבריאות, משרד הקליטה וכמעט בכל גוף ממשלתי. ברבות השנים התרחבה עבודת המועצה: היא ייצגה את ישראל בוועידות בין לאומיות ובארגונים בין לאומיים (כמו International association for Volunteer Effort' AVA,, Centre Europeen du Voluntariat,  Meditrranean Council forum ועוד)קידמה פעולות התנדבות, ערכה ועידה ארצית מדי שנה בשנה וייעצה לעמותות ולמשרדי ממשלה ורשויות מקומיות.

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל היא המוסמכת לייצג את תנועת ההתנדבות הישראלית בארגונים עולמיים ופורומים אשר עוסקים בפיתוח וקידום התנדבות, , ועוד.כמה נציגים של NCV פעלו או פועלים בניהול של הארגונים האלה.לוי שימש כיו"ר של המועצה משנת 1995 ונבחר לנשיא המועצה בשנת 2003.

התפקידים הנוספים של ד"ר לוי בהתנדבות כוללים: סגן יו"ר צוות, אגודת גימלאי משרתי הקבע בצה"ל, נציג בועד AVA, יו"ר המועצה הציבורית לדמוגרפיה, יו"ר וועד נאמני מכללת הגליל—אשר נותנת הכשרה למנהיגים ומנהלים במדינות מתפתחות. הוא גם יועץ ומרצה במדיניות החברה והתנדבות, פיתוח מנהיגות, וארגון קהילתי.

ד"ר לוי חי עם אשתו זאבה בתל-אביב. לזוג שלוש בנות כולן בתחום המקצועות החופשים: משפט, רפואה, ומערכות מידע. במהלך השיחה משדר לוי תערובת נדירה של פרגמטיות וחזון. נסיונו בפיקוד הבכיר של צה"ל ואמונתו החזקה בנוער, משחקים תפקיד חשוב בתעוזתו ונחישותו להבטיח שלכל אחד מאיתנו יש הזדמנות לעזור איש לרעהו.

הובר: "להחזיר טובה" הוא ביטוי שאני שומע שוב ושוב בשיחתנו.איך אתה מבין את הביטוי הזה ומה השלכתו לגבי המקצוע של נהול התנדבות?

לוי: תנועת ההתנדבות של ארגונים ויחידים מהווה בסיס חשוב בקהילה המפותחת.התנדבות בישראל היא חיונית לאינטגרציה חברתית, קליטת עולים חדשים, ושיפור איכות החיים באופן כללי. אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, כגון נוער במצוקה, קשישים ומהגרים, כולן זקוקות לעזרת מתנדבים בנוסף לשירותי ממשלה שוטפים.

אנו עדיין ממשיכים לקלוט עולים חדשים, מיליון במשך העשור אחרון בלבד.אנו האומה היחידה שקלטה, בו זמנית, יהודים מקרוב למאה מדינות דוברי שפות שונות ואורחות חיים שונים לחלוטין. אין זה פשוט לקלוט קבוצה כה מגוונת של שבטים ואנשים.

לדוגמה: יש פה משפחות שהיגרו מרוסיה. מעת הגעתם הם ניצלו השירותים שהממשלה נתנה להם כדי לעזור במעברם לחיים בישראל. העולים הרוסיים האלה משמשים עכשיו כמתנדבים ועוזרים לעולים חדשים מרוסיה להתמודד עם הלחצים של עלייה.הם מבינים את החשיבות במעגל של קבלה והחזרה.כמו כן עולים אתיופים שעלו ארצה בשנת 1985 עוזרים עכשיו לעולים אתיופים שהגיעו בשנת 1995—כל גל עלייה עוזר לגל שבא אחריו

הובר: תן דוגמא אופיינית איך שהמועצה הלאומית התמסרה לבעייה נפוצה וע"י השתדלות וסנגוריה הצליחה להשפיע על מדיניות הממשלה?

לוי: בשנת 1981 נוסדה "המועצה הלאומית לשלום הילד", בחלקה כמענה למודעות ולתשומת לב הציבור לנושאים הקשורים לילדים ב"שנת הילד הבינלאומית" ע"י האו"ם בשנת 1979 [ד"ר לוי היה אחד המייסדים של המועצה ושירת כיו"ר במשך עשרים שנה].

כדי לאושש את עניין ותשומת לב הציבור למדיניות הקשורות לנושאים ילדים, ממשיכה המועצה לשדל עבור זכויות הילד.חבריה של "המועצה הלאומית לשלום הילד" מורכבת מאנשים מקצועיים שעובדים בתחומי שירות הילד.כתוצאה ממאמצי המועצה, הושפעו מדיניות תחיקתית, סדרי עדיפויות, ותקציבים.

המתנדבים ערניים לצרכים בקהילה, הם פורצי דרך בשירותים חדשים ושתדלנים לחקיקות חדשות. באופן טבעי המתנדבים גמישים וביכולתם להעתיק פעולותיהם לפי הצורך. אנשים מתנדבים מכמה סיבות: לעזור, לשפר מצב החברה, להיות עסוק, לקנות חברים ולהיפגש עם אנשים חדשים. מחקרים מראים שבעיית ה"דחייה" ע"י הקליינט—בעיה נפוצה בארצות אחרות—אינה קיימת כמעט בישראל. התנדבות היא אלמנט מהותי באתיקה הישראלית. נדמה כי הישראלים מתייחסים באופן רציני למאמר הלל הזקן (אבות פרק א' משנה יג): "וכשאני לעצמי מה אני"?

הובר: אמרת שהמוטו שלך הוא "על כל אזרח להיות מתנדב".איך הגעת להחזיק בדעה הזאת?

לוי: אחד העקרונות המקובלים במדיניות סוציאליות הוא שעל מנהיגי מדינות מוטל לספק את אזרחי המדינה עם התנאים - התשתית - שיאפשר להם להנות מחיים חופשיים: חופש הדיבור והתנועה, אוכל ומקלט והכי חשוב: חופש עצם החיים.

מערכת הרווחה הכוללת של מדינת ישראל מבוססת על חקיקה שקובעת מסגרת מקיפה של שירותיים לאומיים וקהילתיים. ביטוח בריאות לאומי אוניברסלי שמסופק ע"י הממשלה, טיפול בקשישים, תוכניות תמיכה לחד הוריים, ילדים ונוער, מניעה וטיפול בהתמכרות לסמים וסיוע לעולים חדשים, מהווים חלק גדול של השירותים הסוציאליים. שירותים מתקנים מקיפים, מסגרות מבחן, תוכניות עזר לנושרים מבתי ספר, שירותי מגורים והשגחה לנוער במצוקה, סדנאות ממוגנות והדרכת תעסוקה הם חלק משירותי שיקום אשר מסופקים לעיוורים ולנכים. המפגרים מושגחים ע"י מגוון שירותי מגורים ותוכניות קהילתיות.

כל אומה חייבת להבטיח ששירותים האלה הן זמינים לאזרחיה.למרות זאת, אזרחי המדינה חייבים ללכת צעד אחד קדימה - ע"י שירותי התנדבות - להחזיר לאחרים מה שהם קיבלו.המועצה הלאומית להתנדבות מספקת את הקשר בין רשויות ממשלתיות ומקומיות לארגוני התנדבות. ע"י המועצה אנחנו מטפחים את גידול הפוטנציאל של התנדבות בחברה הישראלית.

הובר: ארה"ב עומד לפני אתגר מדהים של החלמה והבאת שלום לחלקי המדינה שנפגעו מאסונות טבע.איך אתה רואה בהתנדבות כחלק מתהליך הריפוי?

לוי: למדינת ישראל, לדאבוננו, יש נסיון רב עם אסונות – אשר בהרבה מקרים נגרמו ע"י בני אדם ולא ע"י הטבע.משום שצרכי הבטחון הישראלי דורשים מאמצי התנדבות, אלפי גברים נשים ונוער הצטרפו למשמר האזרחי, אשר פועל תחת משטרת ישראל. במשך המלחמות בישראל, אזרחים מלאו את הפער, לקחו את המקום של אנשים מגויסים, בשירותים אזרחיים, בתי חולים ועוד הרבה.בנוסף, פיקוד העורף מסייע לצבא ולמשטרה באחריות שוטפת בשעת חירום.

 מתנדבים מתוך שירותי הצלה מגיעים לזירת ההתרחשות בשעת חירום בכל המדינה. הם עובדים לצידם של חבר עובדים ממשלתיים, ולעיתים קרובות מסכנים את חייהם כדי להציל את חייהם של מטיילים ואחרים שאבדו, נפצעו או נלכדו. מתנדבים ישראליים נסעו לחו"ל לעזור באזורי אסונות, לדוגמא, אחרי רעידת האדמה בטורקיה, במקסיקו ובארמניה.

כדי להבטיח נסיון התנדבותי יעיל, המתנדב חייב להיות מיומן. הכשרה למתנדבים ולמנהלי מתנדבים מוצעת ע"י המועצה וגם ארגונים מסוימים אחרים, אוניברסיטאות, והרבה מכללות וסוכנויות.האתגר למנהלי מתנדבים הוא להכיר שלא כל החוכמה מרוכזת בעולם המפותח.וודאי הטכנולוגיה המודרנית יש לה את העוצמה משלה במדינות עשירות. אך חוכמה בנוגע להתנהגות בני אדם אפשר למצוא בכל מקום ואיננה קשורה למוצא, גזע, מוצא עדתי, או לרקע הסוציו-כלכלי.

 אני מאמין הנוער הוא העתיד. חינוך הנוער לקראת מעורבות חברתית מתחיל מוקדם. סטונדטים ישראליים חייבים, כחלק מתכנית לימודיהם - להתעסק בפעילות התנדבות כמה שעות בשבוע: בעזרה לקשישים, אומללים, עולים חדשים ומפגרים. באסונות לאומיים תלמידי תיכון קיבלו משימות התנדבות חשובות. אני מאמין שהנוער ימשיך להתנדב במידה מסוימת גם בימיו הבוגרים, כתוצאה מהנסיונות האלו מוקדם יותר בחייהם.

 הובר: איזה תפקיד משחקת התנדבות בעולמנו כיום?

 לוי: ההזדמנות להתנדב מאפשרת לאזרח להיות יותר מעורב ופעיל בקהילה שלו ולקחת את גורלו בידיו. היכולת הכי חשובה של האנושות היא לייצר רשת חברתית. הקשרים האלה נחוצים לחלוטין לכל אחד מאיתנו כדי לשרוד, כי העולם נהיה יותר בעייתי ומעמיד בפנינו אתגרים בנושאים של איכות חיים, עוני, גזענות?

מלפני שבעים שנה, אוכלוסיית העולם עמדה על שני מיליארד. היום היא גדלה לשישה מיליארד. הגידול העצום הזה מתרחש בעיקר בארצות בלתי מפותחות, בניגוד לאוכלוסיה המתכווצת במדינות מפותחות. מכאן שכיום הפעילות ההתנדבותית יותר חשובה כדי לשמש כגשר לבניית חיים טובים יותר.

הובר: האם תוכל לחלוק איתנו מי שאתה מזהה כמודל לחיקוי—מי שהשפיע או הדריך אותך?

לוי: שני אנשים שהשפיעו עלי עמוקות: דוד בן-גוריון ויצחק רבין. בן גוריון, ראש הממשלה הראשון ומייסד מדינת ישראל. בן גוריון ייסד גם את הקונספציה של פיקוד הגדנ"ע להכנת הנוער לקראת שנים רבות של שירות לאומי. בן-גוריון רצה שישראל תהיה אור לאומות, ממשל שיהווה דוגמא ומופת ואשר עומד בתקנים מוסריים גבוהים. כמפקד פיקוד הגדנ"ע היתה לי הזכות לבוא בקשר אישי עם בן - גוריון אדם של חזון ומנהיגות למופת.

יצחק רבין, ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל, נולד בארץ וחי את חייו למען הקמתה והתפתחותה של מדינת ישראל. שירתתי כיועצו לעינייני מדיניות חברתית של יצחק רבין ולמדתי הרבה ממנו בנוגע למסירות, גישה אנליטית, קבלת החלטות, וסדרי עדיפויות. כשרבין קיבל את פרס הנובל בשנת 1994 (לצידם של יאסר ערפאת, ושמעון פרס), התבטא רבין במילים האלו בסיכום נאומו: "תרשו לי לסכם ולשתף אתכם בברכה יהודית שנאמרה ע"י יהודים, בזמנים טובים כבזמנים רעים, כחלק מאמונתם העמוקה: ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו - וכולנו -  בשלום".

מתוך גיליון חורף 2005-2006 VM-Volunteteer managment Magazin

עבור לתוכן העמוד