"על מי מנוחות" - יחידת הצוללים של זק"א
צוללן בפעולה (הגדל)

תומלל על ידי חגית רפאל

במלאות 30 למציאת גופתו של עו"ד ר' משה קניאל ז"ל הוקמה "יחידת הצוללים של זק"א". רק לפני מס' שבועות עמלו כ-400 מתנדבי זק"א ואזרחים בחיפושים אחר ד"ר ר' משה קניאל ז"ל מבני ברק שטבע בים ובזק"א מהרו להסיק מסקנות והשיקו את יחידת צוללים.

 112 צוללים נרשמו עד כה ליחידת הצוללים של זק"א, כ-30 מהם קפצו בקור העז למים בטקס ההשקה שנערך בנמל ת"א. במהלך הטקס חשפו הצוללים את סמל היחידה בעומק של כ-30 מ' מתחת למים וביצעו את האימון הראשון בסדרת אימונים מבצעיים המכשירים את הצוללים הספורטיביים לביצוע משימות חיפוש מתחת למים.

הרעיון להקמת היחידה והיוזמה נבעו מהצורך החיוני אליו נחשפו מפקדי יחידת איתור נעדרים של זק"א במהלך החיפושים אחר ד"ר ר' משה קניאל שלזכרו הוקמה היחידה, עשרות מתנדבים סרקו רגלית את החופים כאשר מעליהם חגו כלי טייס זעירים ומסוקים אך למעמקי הים לא הצליחו המתנדבים להגיע בשל היעדר אנשי מקצוע מיומנים.

ר' חיים אוטמזגין מפקד היחידה, אומר "ידעתי כבר אז שזה הדבר הראשון שהולך לקרות בגלל הצורך חשוב אך לא האמנתי כמה מהר יקרום הדבר עור וגידים".

ומוסיף "מתנדבי יחידת הצוללים יוזנקו לכל מקרה בו תידרש עזרתם בחיפוש אחר טובעים בים, בנחלים וכבר היו עשרות מקרים בעבר בהם אנשים נפלו לבארות מים וגם שם רק לצוללנים היה היכולת לאתרם".

יו"ר זק"א יהודה משי זהב, אמר: "הקמת היחידה מאפשרות פנייה מהירה למס' רב של מתנדבים כולם אנשי מקצוע מוסמכים בדרגות שונות ומצוידים בציוד צלילה לתגובה מיידית, ובכך אנו משלימים עוד אבן בפסיפס העשייה של הארגון למען הקהילה ובמערך כוחות ההצלה בישראל".

בסיום הטקס הודה ר' צחי הרמן, חתנו של העו"ד ר' משה קניאל ז"ל, שהיה שותף לחיפושים ונפגש שוב עם הצוללים שהשתתפו בחיפוים לפני כחודש: "קשה לי שוב לחזור אל הים כי הכל חוזר אלי אבל ראיתי את הצורך האישי להודות לכם על היוזמה המבורכת". על היחידה החדשה נימנים: רופאים, עורכי דין ואנשי כלכלה שציינו את הזכות שנפלה בחלקם להימנות עם מתנדבי זק"א. בחודשים הקרובים ישתתפו מתנדבי היחידה בסדרת הרצאות מקצועיות בתחום החיפוש בים ובנושא הטיפול בחלל ע"פ ההלכה. גורמי צבא ומשטרה שעודכנו על הקמת היחידה ברכו על כך והציעו כל סיוע שיידרש על מנת לאפשר פעילות ברוכה ברמה מקצועית נאותה.

עבור לתוכן העמוד