בני נוער מתנדבים לשיטור ברשת האינטרנט
משרד החינוך יקים יחידת תיכוניסטים, שתפקידה לעקוב אחר תלמידים המצ'וטטים ברשת, על מנת לזהות ניסיונות פיתוי, הטרדה מינית או פגיעה אחרת. בשלב הראשון "יגויסו" 100 תלמידים מ-10 בתי ספר בארץ .

משרד החינוך יקים יחידת "סיור", שתורכב מ-100 תלמידי תיכון, ותפקידה לשמש כמשמר האינטרנט, ולהשגיח על ילדים מפני סוטי מין ומבוגרים המנסים לנצלם ברשת, כך מדווחת הבוקר ב"ידיעות אחרונות" תמר טרבלסי-חדד.

ההחלטה על הקמת המשמר, שמשתתפיו יקבלו הכשרה מיוחדת לתפקיד, נבעה מריבוי המקרים של הטרדה מינית באמצעות האינטרנט אותה חוו לאחרונה ילדים

ובני נוער, שלעיתים אף יצאה מגבולות הרשת והגיעה לכדי ניצול מיני פיזי של ממש.

בין השאר מדובר במקרים בהם הצליחו פדופילים לשכנע נערים ונערות להיפגש עימם למטרות מיניות, לאחר שהמבוגרים יצרו עימם קשר באתרי צ'טים, תוכנות מסרים מידיים ועוד. חלקם השתמשו בזהות בדויה על מנת לפתות את בני הנוער להיפגש עימם. מקרים נוספים שבהם יטפל המשמר הם הטרדות של תלמידים בינם לבין עצמם, זאת, באמעצות הפצת חומר סודי ומביך, שתפקידו לפגוע בילדים ובפרטיותם.

"במקרים מסוימים נערב את המשטרה"

ממשרד החינוך נמסר, כי התלמידים שיגויסו למשמר האינטרנט יוכשרו על ידי פסיכולוגים, אנשי מחשבים ואחרים, והם ישמשו כמעין משמר אזרחי של האינטרנט. בשלב הניסוי הראשוני תפעל התוכנית ב-10 בתי ספר ברחבי הארץ. ההדרכה תימשך כארבעה חודשים, ולאחריה תחל הפעילות.

לדברי רוני דיין, מנהל אגף יישומי מחשב במשרד החינוך, "התלמידים יוכשרו לעקוב אחרי תלמידים ובני נוער המנהלים צ'טים באינטרנט. נלמד אותם לזהות מצבי סיכון, בהם מנסים עבריינים לפתות תלמידים. מצאנו שכשמישהו אומר באובססיביות 'בוא ניפגש', ומפגין להיטות רבה לקיים מפגש, יש לו מטרה שלילית, ומדובר במצב שלילי ומסוכן". עוד הוסיף דיין, כי לעיתים ניתן לזהות פדופילים על פי "ניסיון ומאמץ להדגיש שהם צעירים, וזהו מקרה מחשיד".

דיין מסביר כי "כאשר אחד התלמידים יזהיר תלמיד אחר, בן גילו, שהוא נמצא במצב מסוכן, הוא ימצא אוזן קשבת. במקרים מסוימים נערב את המשטרה, אך נושא זה עדיין נמצא בדיון". זאת, לאור העובדה שמשרד החינוך ניסה כבר בעבר לבצע פעולות הסברה בבתי ספר, אך לא תמיד הוכתרו הנסיונות הללו בהצלחה. בעבר פירסמנו כי גם המשטרה מתכוונת להקים משמר אזרחי באינטרנט שיורכב ממתנדבים, אך משמר זה עדיין לא החל לפעול

(מתוך YNET)

עבור לתוכן העמוד