התנדבתי - הרווחתי

מי שמחכה בקוצר רוח לימי הפנסיה, חולם ורוקם תוכניות של חיים ב"איזי", אומר לעצמו "סוף סוף יהיה לי את כל הזמן שבעולם להשלים את החסר, לקרוא, לטפל בנכדים, לצאת לטיולים, לפתח תחביבים ומה לא...." אבל, כשמגיע הזמן לפרוש, מסתבר שלא תמיד זה משהו מעשי.

פורשים רבים חשים שכוחם במותניהם, רוחם איתנה ויש להם עוד הרבה מה לתרום לחברה. מחקר, שנערך בארה"ב, מגלה כי מבוגרים העוסקים בפעילות התנדבותית ובעזרה לאחרים, יזכו לחיים ארוכים ומלאי משמעות, יותר מאנשים המעבירים את חייהם במנוחה ובהסתגרות בבית.

מה הסיבה לכך?

כשאנשים מעניקים מעצמם לאחרים, הם מסייעים בהארכת חייהם שלהם, מאחר שבמעשיהם הם מעניקים משמעות לחייהם הם. אחד הדברים החשובים למתנדב הוא היכולת להביא תועלת לזולת, להרגיש חיוני, להרגיש שהוא עושה שינוי.

שעור המנדבים בקרב האוכלוסיה הבוגרת עומד היום על כ - % 32 . ראוי לציין כי אחוז ההתנדבות אצל גברים זהה לזה של נשים. העלייה בהתנדבות בישראל, תהליך הנמשך מזה מספר שנים, קורה מכמה סיבות :

- עלייה בתוחלת חיים

- עולם הפנאי הולך ומתרחב

- סוף עידן העבודה

- אנחנו חיים בתקופה, שבה אנו חווים מצוקות כלכליות וחברתיות, קיצוץ במשאבים כספיים ופערים הולכים ומתעמקיםבחברה.

המתנדב הופך להיות המשאב האנושי שאין לו תחליף. בעידן שכזה מקבלת משמעותו של האזרח משנה תוקף, והפרט נשען יותר ויותר על מקורות האנרגיה שהוא יוצר לעצמו, כדי לקיים מערכת חיים טובה יותר על רקע המציאות המצפה לו. ההתנדבות הינה הביטוי המירבי למעורבות קהילתית וחברתית במיטבה.

גם המגמה העולמית מעודדת הירתמות של יחידים למען הקהילה. למגמה זו תורמים העיסוק התקשורתי הגובר וכניסת המגזר העסקי לתחום ההתנדבות. יותר ויותר ארגונים עסקיים רואים בהתנדבות מימוש ערך האחריות החברתית ונרתמים לפעול למען קידום הקהילה. המתנדב מגיע לארגוני ההפעלה מתוך מוכנות להעניק פלח מזמנו לכלל. זאת אחרי תהליך אישי פנימי שעבר עם עצמו והחליט להעניק מזמנו, רצונו וכישוריו למען החברה ללא תגמול כספי.

המתנדב אינו מובן מאיליו!...

עבור לתוכן העמוד