משולחן לשולחן - לקט ישראל
הגדל

ליצירת קשר: ת.ד. 2297, רעננה (ישראל)
טלפון: 09-744-1757 
פקס: 09-740-5785

לתרומות בדקה ה-90: 052-4201378

דוא"ל: info@tabletotable.org.il

לאתר הארגון לחצו כאן

לעתים, מה שנחשב נטול ערך עבור אדם אחד, הוא דווקא צורך בסיסי וחיוני לאדם אחר: בדומה לרוב מדינות המערב, גם בישראל כ-25% מאוכל מוכן ותוצרת חקלאית מושמד כל שנה עקב חוסר מודעות ציבורית או חוסר אמצעים לוגיסטיים להביא את המזון לזקוקים לו.

משולחן לשולחן הוקם בינואר 2003 כארגון גג להצלת מזון בישראל שמבטיח שעודפי מזון יגיעו ליעדם הנכון: אנשים נזקקים.

מנכ"ל הארגון, מר יוסף גיטלר, החליט להקים ארגון להצלת מזון הדומה לארגונים בארה"ב הנקראים "בנק מזון" - 'Food Banks'. היוזמה של יוסף גיטלר נבעה מהרצון למנוע מאוכל בריא ומזין להיזרק או לעבור להשמדה עקב חוסר מודעות בקהילה או חוסר אמצעים לאסוף ולחלק אותו, בעוד שמעל-24% מהאוכלוסייה כולל כ-738,000 ילדים חיים מתחת לקו העוני ורעבים.

באמצעות אנשי הארגון וקבוצות של מתנדבים, משולחן לשולחן אוסף אוכל מאולמות אירועים, בסיסי צבא, חדרי אוכל מפעליים, מגדלי פירות וירקות, מפעלים לייצור אוכל וכדומה ומחלק את האוכל לעמותות מחיפה ועד שדרות המטפלות בנזקקים, בילדים ובנשים בסיכון, בקשישים ובמשפחות מעוטות יכולת.

בשנתיים האחרונות הארגון הציל מאות אלפי ארוחות מוכנות ומאות טון פירות וירקות. היום הארגון מציל אלפי ארוחות חמות ואשרות טון של תוצר חקלאי ומוצרי חלב בשבוע.

משולחן לשולחן הצליח לשכנע מספר מכובד של ספקי אוכל שיש אפשרות לשווק את כל התוצר שלהם כולל החלק שלא ניתן לשווק מטעמים כלכליים.

פעילויות יומיות
פעילות הצלת המזון של ארגון משולחן לשולחן הינה
רב-צדדית: בכל יום נאסף המזון באמצעות ארבע משאיות קירור מחדרי אוכל של מפעלים, קפטריות אוניברסיטאיות, בסיסים צבאיים וכדומה התורמים יתרות מזון גולמי, ומזון מתכלה.
תרומות של פירות וירקות מתקבלות ממשקים חקלאיים ובתי אריזה, ודרך פרויקט לקט שהינו יזמה חדשנית של משולחן לשולחן למלחמה ברעב בישראל: על ידי פרויקט לקט, משולחן לשולחן ומתנדבי הארגון, נכנסים בתמיכתם של חקלאים לשדות ופרדסים ללקט תוצר חקלאי שלא נקטף בסיומה של עונה חקלאית מטעמים כלכליים ואחרים. התרומה מאפשרת לתורם לקבל זיכוי ממס בסך 35% משווי התרומה ובמגבלות בחוק: ארגון משולחן לשולחן זכאי, ע"פ סעיף 46(א) לתקנות מס הכנסה, לתת אישור תרומה על פי ערך המזון שנתרם.

היבול שנאסף נשלח על ידי משולחן לשולחן לארגונים התומכים בנזקקים בכל רחבי הארץ.

פעילות לילית
בפעילות הלילית של הארגון משתתפים מתנדבים האוספים את המזון בשעות הלילה מאולמות שימחה במכוניותיהם הפרטיות. את המזון הם מובילים, לפי הוראת מתאמי משולחן לשולחן, לגופי צדקה העוסקים בחלוקת מזון הנמצאים בקרבת מקום או למחסן הארגון ברעננה בו מאוחסן המזון למשך הלילה לחלוקתו במשאיות הקירור של הארגון לגופי הצדקה למחרת בבוקר. כיום נאסף המזון מכ-160-150 אירועים בשבוע.

עזרה לחברה
ארגון משולחן לשולחן הוא ארגון ללא מטרת רווח ואינו קשור לגופים פוליטיים\דתיים כלשהם. כיום מספק משולחן לשולחן מזון לעשרות עמותות באזור חיפה, נצרת, תל-אביב רבתי, השרון, בית שמש, ירושלים, והדרום.

 השפעת הפעילות של משולחן לשולחן משתנה בין הגופים השונים. המשלוחים של משולחן לשולחן אפשרו למשל למועדוני נוער וגיל הזהב להקטין את רכישות המזון ולהשתמש במשאבים המצומצמים שלהם לפעילויות חיוניות נוספות.

חזון הארגון
חזון ארגון משולחן לשולחן הינו לבסס עצמו כארגון גג וכצינור שדרכו תזרים תעשיית המזון בישראל את יתרות המזון המוכן והמתכלה שלה. המזון יינתן, ללא תמורה, לארגוני צדקה לחלוקה לנצרכים ללא כפילות בין הגופים והמתקנים הקיימים. כמשאב מרכזי לתעשיית המזון, תורמים ייהנו מהיתרון של עבודה מול ארגון גג גדול ומתואם כנדרש. 

 

עבור לתוכן העמוד