תכנית "בזכותם" - הושטת יד למען ניצולי השואה
"מדובר בפרויקט החברתי החשוב ביותר במדינת ישראל כיום ,התכנית שמושיטה יד לניצולים ומחזירה להם את הברק לעיניים...."
הגדל

לפני מס' שבועות הגעתי ליום מיצוי זכויות שערכנו במסגרת תכנית בזכותם לסיוע לניצולי שואה בכ"ס, נפגשתי ושוחחתי יחד עם מתנדבי התכנית המדהימים , ומנהלי התוכנית עם ניצולי שואה רבים במפגשים כאלו, אני נוהג להגיד לניצולים "סליחה ותודה" – סליחה שרק עכשיו הגענו אליהם ותודה שבזכותם קמה מדינת ישראל. מפגשים אלו מרגשים עד דמעות , שום בן תמותה, מחזאי או תסריטאי לא היה מסוגל לרקום עלילה שתחילתה רשעות שכזו וסופה הקמתה הניסית של מדינת ישראל ע"י אותם אנשים ששרדו את התופת.

כל אחד מהם מספר סיפור מופלא שואה ותקומה , כל אחד מהם הוא שריד במרבית המקרים שריד יחיד , של משפחות עניפות מלבלבות ומשגשגות שחייהן נקטעו באיבן באחת באיבחת גרזן של הצורר הנאצי.
חלק גדול מהם נלחמו במלחמת העצמאות מיד עם הגעתם ארצה וחלק אחר (נשים וגברים) נלחמו עם הפרטיזנים , הסיפורים האישיים נשזרים למסכת מופלאה , אנושית ומרגשת המשלבת את השואה והתקומה לריקמה אנושית אחת ויוצאת מן הפרטים הרבים אל הכלל הקמתה של מדינת ישראל.

ימי מיצוי רבים כאלו נערכו ברחבי הארץ לניצולי שואה , במסגרת תכנית "בזכותם" , במהלך השנה בה התחלנו לפעול לסיוע לניצולי השואה, סייענו לכ- 10,0000 ניצולי שואה, מי במפגש פנים מול פנים בביתו , מי במסגרת יום מיצוי זכויות מרוכז, מי על דרך של מתן מידע בנוגע לזכויות המגיעות לו בכתב.

מטרות התכנית הינה לידע הניצולים בדבר זכויותיהם , להושיט יד של ערבות הדדית ואחווה אל דור המייסדים , לשמר להנציח ולנצור את הידע ממקור ראשון, מניצולי השואה עצמם.

 

הוכשרו בתוכנית עד כה כ 600 מתנדבים מכל רחבי הארץ. כך למשל הפעלנו במסגרת התוכנית סטודנטים רבים, עשרות קציני צה"ל מתנדבים, מ"פים ומגדי"ם בפו"ם, ואקדמאיים מכל הסוגים ומכל רחבי הארץ. (ההכשרה בת עשר השעות מחייבת הבנה בחומר מורכב ותפיסה טובה). מטרת התוכנית היא כפולה ומכופלת: סיוע חומרי והושטת יד מחד, ושימור הזיכרון מאידך. הגדילו לעשות חלק מהמתנדבים שפקדו עשרות רבות של ניצולי שואה, מתוך הבנת המרוץ נגד הזמן בוא נו מצויים, והבנת העובדה כי לחברה בישראל לא תהיה הזדמנות נוספת למעשה חברתי חשוב זה.

 

מדובר בפרויקט החברתי החשוב ביותר במדינת ישראל כיום. פרויקט שלא יוכל להיעשות בזמן אחר או בדור אחר. תוכנית שכל אחת ואחד מאיתנו מחויבים לראות עצמנו בדורנו לא רק כאילו הוא יצא ממצרים, אלא גם ובעיקר כאילו הוא ממש היה שם, באושוויץ וטרבלינקה, במיידנק ובסקסנהאוזן, ולתת כתף חמה תומכת  ואוהדת, במעשים ולא בדיבורים, לאלו החיים בינינו, אשר שרדו את הגיהינום האיום ביותר בתולדות המין האנושי.

 

תוכנית חשובה זו ממומנת בתמיכת הסוכנות היהודית וועידת התביעות, כשוועידת התביעות היתה שותפה להקמתה והסוכנות היהודית שותפה בהפעלתה בתמיכת הפדרציה של יהודי קנדה. המוקד הטלפוני מופעל ומאויש ע"י עמותת "רוח טובה" הממומנת ע"י קרן אריסון. ההדרכות לתוכנית מתבצעות ע"י העמותות "אביב לניצולי השואה" ו"אלה – מרכז סיוע נפשי חברתי". התוכנית מופעלת בשיתוף עם כל הגורמים הללו ע"י המועצה הלאומית להתנדבות בישראל.

 

עברנו כברת דרך משמעותית מתחילת התוכנית, אך הדרך עוד רבה וארוכה. אנו זקוקים לכל אחת ואחד מכם, שיכולים לשאת בנטל הזה, והוא נטל לא קל, אולם אין חיוני ממנו בשעה זו. עשרות אלפי ניצולי שואה ממתינים לנו, וזו העת למעשה טוב, אציל ונמרץ להושיט יד תומכת ומחבקת למי שראו את הרוע האנושי הנאצי בשיאו.

 

רוצים להתנדב בתוכנית "בזכותם"?

1-700-707-400

 

עבור לתוכן העמוד