קהילה מטיילת ומתנדבת

בשנים האחרונות נערכו מספר מחקרים על טעמו ודפוסי הטיול של המטייל הישראלי.

המסקנות: אנו אוהבים לטייל בקבוצות. הרבה מאוד קבוצות מתארגנות בעצמן על ידי "משוגע לדבר", הקבוצות יכולות להיווצר ממשפחות ילדי גן, ממשפחות כיתה בבית ספר, קהילות יישוביות, סביב גרעין של בית כנסת וכדומה.

מסקנה שנייה: אנו אוהבים להרגיש שמפנקים אותנו ונותנים לנו יותר ממה שצפינו ועל זה אנו מוכנים לשלם.

את הדברים האלה אומרת לנו יעל ארליך, מנחה במחלקה לארץ, סביבה ומורשת, שמוסיפה ומסבירה: "בשנה שחלפה 'גילינו' במחלקה שגם בתוך החברה למתנ"סים קמו כארבעים קבוצות של מטיילים במהלך השנים האחרונות. אספנו את רכזי קבוצות אלו על מנת לראות כיצד אנו יכולים לסייע ולשדרג את פעילותם".

אחת הקבוצות הראשונות שקמו היתה במתנ"ס שטרן – קריית היובל בירושלים. הקבוצה הוקמה לפני כשלוש שנים על ידי "משוגע לדבר" – מודי לוין,קצין משטרה בכיר בדימוס,בוגר קורס מורי דרך,רכז "קהילה מטיילת" בתנועת של"מ, ששאיפתו לפתוח קבוצות נוספות במסגרת של"מ במתנ"סים.

מספר מודי: "ועדת טיולים, כולה על טוהרת המתנדבים, מתכננת ומארגנת טיולים לתושבי השכונה. בוועדה חברים מורי דרך מקצועיים, מטיילים ותיקים, אוהבי ארץ ישראל ואנשים שאכפת להם ומודעים לנושא. למתנדבים, המארגנים ומובילים את הטיולים, זו הזדמנות להתוודע מקרוב לבעיותיה ולמצוקותיה של האוכלוסייה המשתתפת בטיול ובעקבות זאת להגביר את מעורבותם בקרב תושבים אלה. לתושבים, יש כמובן יתרונות רבים מקיומה של ועדה כזו במתנ"ס שלהם: הם זוכים לטייל בארץ, עם מיטב המדריכים ובעלויות נמוכות".

ידידות מופלאה ושיתוף פעולה פורה התפתח בין תנועת של"מ,מודי לוין כרכז הפרויקט, והמחלקה לארץ, סביבה ומורשת, מה שהביא להתפתחות הפרויקט, אומרת יעל. "גיבשנו יחד תכנית הכשרה לפעילי מועדוני מטיילים במתנ"סים, הופתענו מכמות המתעניינים – למעלה מארבעים משתתפים נרשמו לתכנית".

חדשנות התכנית - בהפעלת מועדוני מטיילים על ידי מתנדבים - הלהיבה גופים נוספים ששמחו לשתף פעולה בקורס ובהמשך בליווי מועדוני מטיילים ועל כך תודות לאנ"א – אגודת אכסניות הנוער בישראל, למשרד התיירות – האגף לתיירות פנים, לרשות הטבע והגנים, למוזיאון ישראל, ועוד.

"אנו תקווה שקורס המשלב ידע לוגיסטי ותפעולי – כיצד לבנות טיול, ביטחון ובטיחות, מה תפקידו של הרכז המתנדב, שיווק, תכנון תקציבי, ועוד, לצד חשיפה למקומות תיור ולארגונים העוסקים בתיירות ייתן את המענה הנכון ויקלע בסופו של דבר לטעמו של המטייל הישראלי", אומרת יעל.

עבור לתוכן העמוד