התנדבות מקוונת - המיתוסים
לא. לא כל המתנדבים ברשת נראים כך (הגדל)

התנדבות מקוונת פירושה מתן שירותים באמצעות האינטרנט לארגונים או עמותות. כמו בתחומים אחרים באינטרנט, גם המחשבה על התנדבות באמצעות הרשת נגועה במיתוסים, שאינם בהכרח נכונים. לפניכם 12 מיתוסים רווחים על מתנדבי הרשת.

1. התנדבות מקוונת מצויינת לאנשים שאין להם זמן להתנדב  לא נכון

ההתנדבות היא אולי וירטואלית אבל הזמן שמוקדש לכך אינו וירטואלי כלל. אנשים שאין להם פנאי להתנדב פנים מול פנים אינם יכולים להקדיש זמן גם להתנדבות מקוונת. תהיה זו טעות לקדם את ההתנדבות המקוונת באמצעות המחשבה שהיא מיועדת לאנשים מחוסרי פנאי. עם זאת, להתנדבות מקוונת יש יתרונות אחרים: זו דרך נוספת מצויינת עבור אנשים שגבר מתנדבים בארגון מסויים בצורה לא מקוונת; אנשים שלא יכולים להגיע לאתר ההתנדבות – משום שהם רחוקים ממנו או שהם בעלי מוגבלויות בתנועה – יכולים לעשות זאת מהמחשב בביתם או במקום העבודה שלהם.

2. אנשים שמתנדבים ברשת לא מתנדבים במציאות הפיזית  לא נכון

לפי מחקר של "פרוייקט התנדבות מקוונת" שנעשה בסוף שנות ה-90, הרוב המוחלט של מתנדבי הרשת מתנדבים גם פנים אל פנים, לרוב בארגון שנמצא בעיר שלהם או באיזור שלהם ולרוב עבור אותו ארגון שאליו הם מתנדבים ברשת.

3. אנשים מבצעים התנדבות מקוונת עבור ארגונים שרחוקים מהם פיזית  לא נכון

רוב המתנדבים באמצעות הרשת מתנדבים עבור אותם ארגונים גם במציאות הפיזית. למשל, מתנדב שעושה סיכום שנתי יכול ללכת לשטח כדי לבצע בדיקות אולם לכתוב את הסיכום במחשב בביתו או בעבודה. כמו כן, רוב האנשים שמבקשים להתנדב באמצעות הרשת מחפשים עמותות או ארגונים שקרובים אליהם גיאוגרפית.

4. מתנדבי רשת הם בדרך כלל צעירים, עשירים ואמריקנים      לא נכון

יש מתנדבי רשת בכל הגילאים, החל מהגיל שבו אדם יכול להשתמש באינטרנט באופן עצמאי (לרוב, מדובר בגילאי 13 ומעלה), בכל רמות ההשכלה, בכל האיזורים הגיאוגרפים ובכל הקבוצות האתניות. לפי נתוני מרכז ההתנדבות המקוונת של האו"ם, 40 אחוז ממתנדבי הרשת מגיעים ממדינות מתפתחות. כמובן שהחלוקה שונה בין ארגון לארגון, אולם קשה לעשות הכללות גורפות נכונות לגבי מתנדבי רשת.

5. מתנדבי רשת הם ביישנים ובעלי בעיות בתקשורת בין-אישית     לא נכון

כפי שצויין קודם לכן, "פרוייקט ההתנדבות המקוונת" העלה כי רוב מתנדבי הרשת מתנדבים גם במציאות שמחוץ לרשת. למעשה, מתנדבי רשת נוטים להצטיין בתקשורת עם אנשים אחרים – בדיוק הרעב הזה לתקשורת בין אישית דוחף אותם להתנדב, ברשת או מחוצה לה.

6. מתנדבי רשת עוסקים בעיקר בנושאים טכנולוגיים     לא נכון

המתנדבים באמצעות רשת עוסקים במגוון נושאים שאינם טכנולוגים כמו ייעוץ בתוכניות אסטרטגיות, פיתוח משאבי אנוש, גיוס כספים ויחסי ציבור, מחקר, וקיום דיון ציבורי מקוון. מנתוני המרכז להתנדבות מקוונת של האו"ם עולה כי 50 אחוז ממתנדבי הרשת לא עוסקים בנושאים טכנולוגיים.

7. התנדבות מקוונת אינה אישית      לא נכון

הרשת היא אמצעי בלבד. קשרים אינטרנטיים, כמו הזמן שמוקדש להתנדבות רשת, נקשרים בין אנשים אמיתיים ולא בין דמויות וירטואליות. יתרה מכך, הרשת מקילה על שיתוף מידע אישי כמו תמונות משפתיות, מוזיקה אהובה ונושאי עניין משותפים אחרים.

8. הרבה יותר אמין לראיין מתנדבים פנים מול פנים מאשר דרך הרשת     לא נכון

לשתי השיטות יש יתרונות וחסרונות. היתרון העיקרי של הרשת הוא שהיא מכריחה את אלו המבקשים להתנדב להוכיח את כישוריהם כמעט באופן מיידי: באמצעות כתיבת מכתב הבקשה להתנדב או באמצעות המסמכים שהם מספקים שמעידים על כישוריהם.

9. הרשת היא מקום מסוכן והתנדבות חושפת את המתנדבים לסכנותיה      לא נכון

זהו המיתוס המופרך מכולם. הרשת היא לא יותר או פחות מסוכנת מעולם החוץ-וירטואלי. צריך פשוט להתנהג בה לפי החוקים המתאימים לה. לפרטים נוספים על שימוש נבון באינטרנט אפשר לפנות לעמותת אשנב.

10. המכשול הגדול העומד בפני ההתנדבות המקוונת הוא חיבור לרשת     לא נכון

עבור רוב ארגוני המתנדבים, הקושי הגדול ביותר הוא ניהול המתנדבים. ארגונים שאינם יכולים לעשות זאת במציאות, לא יוכלו לעשות זאת גם ברשת.

11. יש עוד הרבה לעשות לפני שאנשים יתנדבו ברשת     לא נכון

יש הרבה יותר אנשים שרוצים להתנדב ברשת, מאשר הזדמנויות להתנדבות מקוונת. למעשה, השיפורים הנחוצים הם בתחום ניהול המתנדבים ומתן מידע על האפשרויות להתנדבות כזו.

12. התנדבות מקוונת היא קונספט חדשני     לא נכון

מתנדבי רשת היו פעילים מאז המצאתה של הרשת, לפני שלושים שנה. טים ברנרס לי, ממציא ה-World Wide Web, אמר בהופעתו בפני פרוייקט ההתנדבות המקוונת של האו"ם בז'נבה ב-2001 כי מתנדבי רשת סייעו לפתח את הרשת מאז שהחל בכך.

 

לקריאת המאמר המלא, לחץ כאן

עבור לתוכן העמוד