גיוס מתנדבים
הגדל

גיוס מתנדבים הוא מהלך פומבי בו מזמין הארגון, באמצעי תקשורת שונים, אנשים לעשייה התנדבותית. הצלחתו של מהלך זה תימדד בהיענותם של מתנדבים מתאימים להזמנה והשתלבותם בארגון.

בעת הגיוס יודגש כי ההתנדבות נותנת לפרט הזדמנות לבטא את זכויותיו ומחויבותו כחבר בקהילה בתהליך של מימוש כישורים וצמיחה אישית. כמו כן מספקת העשייה ההתנדבותית מענה לצרכים מגוונים כמו השתייכות חברתית, יכולת השפעה ומעמד חברתי. פעילות התנדבותית ברמת הכלל, נתפסת כהזדמנות לחולל שינויים חברתיים ולסייע לכינונה של קהילה טובה יותר המחזקת ערכים של עזרה הדדית, אכפתיות ועוד.

ארגון הרואה במתנדבים את כוח האדם העיקרי שלו למימוש מטרותיו, בניגוד לארגון הרואה במתנדבים כוח עזר המועסק רק בשל חיסרון כיס, יערך באופן מובנה לגיוס מתנדבים, לקליטתם, להדרכתם ולהשמתם.

מטרת הגיוס היא הגדלת מספר המתנדבים בעלי יכולות התואמות לצורכי הארגון.

 קיימת חשיבות רבה להערכות מוקדמת לגיוס מתנדבים הכוללת את השלבים הבאים:

 1. אפיון משימות התנדבותיות על סמך צרכים אמיתיים של הארגון.
 • האם מדובר בתפקידים קבועים או זמניים ?
 • האם מדובר בהרחבת שירותים קיימים או בפיתוחם של שירותים חדשים ?
 1. תיאור תפקיד: זהו מסמך כתוב הנערך ע"י הממונה ביחידה בו יבוצע התפקיד.

המסמך כולל את שם התפקיד, את המטלות הכרוכות בביצועו, תנאי הביצוע שלו, כישורים אישיים ומקצועיים הדרושים לביצוע התפקיד, תחומי אחריות וסמכות, תכלית התפקיד ומסגרת הזמן הדרושה לביצועו.

מסמך זה ישמש: א. לנסח את מודעות ה"דרושים" ב. כלי מיון מעומדים ג. כלי ראשוני להדרכת עובדים לביצוע התפקיד ד. כלי עזר בהערכת המתנדב ובעריכת שיחות משוב עימו.

 1. הקצאת תקציב והערכות פיזית הולמתלקליטת מתנדבים חדשים כמו ארגון ציוד ותחנות עבודה לכל מתנדב וכו'.
 2. הערכות של האחראים לגיוס מתנדביםלמתן מענה אנושי בטלפון, לוחות זמנים גמישים לקביעת ראיונות, נוכחות בעלי סמכות במשרד בעת הגיוס וכו' (למשל אין לצאת לחופשות בזמן מבצעי גיוס).
 3. הערכות ונכונות של צוות העובדים והמתנדבים הוותיקים לקלוט וללוות את המתנדבים החדשים המצטרפים אליהם.

 בחירה הולמת לתפקיד של מגייס המתנדבים.

לאישיותו של האדם המעורב בגיוס מתנדבים משקל רב בעידוד מועמדים לפנות לארגון. אישיות המקרינה הזדהות עם מטרת הארגון ואמונה בחיוניות פעילותו, יש בה כדי למשוך מועמדים להשתלבות בארגון.

 1. הכשרת צוות ניהולי שיעסוק בגיוס מתנדביםוילווה את קליטתם בשלבים הראשונים עד כניסתם לתלם.

 

דרכים לגיוס מתנדבים:

*איתור קהל היעד המתאים להתנדבות- מאפשר להתמקד ולהשקיע את עיקר המאמצים בגיוסמתנדבים בקבוצת אוכלוסייה בעלת כישורים נדרשים, אם מדובר בשירות הנפתח בשכונה מסוימת לפרסם דרישה באותה שכונה ולא בכל העיר/הארץ.

*בחירת אסטרטגיה לגיוס מתנדבים: יש לבחון מהי הדרך המתאימה ביותר לגיוס מתנדבים בהתאם לצרכים המשתנים.

גיוס פנים ארגוני:

הינו גיוס שיתייחס להרחבת שעות הפעילות של המתנדבים הקיימים ע"י פנייה של מנהל סניף/מחלקה בבקשה להוספת שעות התנדבות או פנייה של משאבי אנוש הקוראת להרחבת שעות ההתנדבות. הפנייה יכולה להיעשות באופן אישי, באופן קבוצתי בסניף/מחלקה או ברמה ארגונית של פנייה דרך עתונות יד שרה או פרסומים אחרים.

גיוס חוץ ארגוני

מחקרים מצביעים על כך שהגיוס המוצלח ביותר הוא דווקא גיוס דרך רשת הקשרים החברתיים הנרקמת סביב המתנדבים הפועלים בארגון.

מנהלי סניפים ורכזים מצויים בעמדתיכולת להוביל גיוס מתנדבים ע"י פניה למתנדבים הקוראת ומזכירה שוב ושוב לגייס חברים ואנשים מתאימים. מנהלים ידאגו לפרסום על לוח המודעות של הסניף ולפנות למקומות רלוונטיים בעיר בו גרים. ניתן לפרסם במקומות ציבוריים בתוך הארגון כגון לוח מודעות במעליות ושטח המתנה לקבלת שירותים.

בבית יד שרה יוקם השנה פורום רכזי מתנדבים שיעסוק בניהול מתנדבים ויסייע גם בגיוס מתנדבים חדשים לצורך תגבור מצבת כוח האדם הקיים.

אפשרות נוספת בעלת חשיבות רבה היא לגיוס באמצעותפנייה לאנשים שקיבלו שירות ובשל שביעות רצונם מהשירות ומהמפגש החיובי עם הארגון, יבחרו להוקיר תודה והתנדב ביד שרה.

גיוס חוץ ארגוני יעשה ע"י אגף משאבי אנוש, רכזי אזור, מנהלי סניפים ופורום רכזי מתנדבים ומתנדבים ע"י פרסום בתקשורת, אינטרנט, עיתונות מקומית וקהילתית. לתפקידים מקצועיים מומלץ לפרסם בעיתונות מקצועית.

גיוס המתנדבים יכול להיעשות גם בעזרת קשרים עם ארגונים אחרים, עמותות, ארגונים חברתיים- חינוכיים, פליירים, לוחות מודעות, מדבקות לרכב ומתן שירותי הסברה לדוגמא:

אגף מבקרים של הארגון יזמין את המבקרים להצטרף לשורותיו.

ערוצים נוספים שיכולים לסייע בגיוס אוכלוסיה בוגרת הם: הסברה בסדנאות פרישה, פנייה לגמלאים דרך דוור, מפגשים חברתיים היזומים על ידי ארגוני גמלאים או ע"י ארגון קהילתי בסביבת מגוריהם.

 

לסיכום: הצורך בהיערכות מובנית לגיוס מתנדבים, הכוללת הכרת המציאות החברתית בה פועל הארגון והיערכות אירגונית מודעת של בחינת גורמים אנושיים ואמצעים טכניים הולמים לגיוס, הוא בעל חשיבות מכרעת. הליך נכון מבהיר למגייס המתנדבים את הצרכים הנדרשים וכמו כן מעביר למועמד להתנדבות מסר של רצינות וענייניות כלפי הארגון.

עלינו לזכור: מתנדבים חיוניים לארגון!

בחינה משותפת של הגדרת דרישות התפקיד מאפשרת הן למתנדב והן לממונה עליו, לבחון את מידת ההתאמה לתפקיד, ולמנוע אי נעימויות ותסכול במידה ואין התאמה והמתנדב לא יוכל להשתלב בתפקיד.

חשוב שמתנדב יעסוק בתפקיד ההולם את כישוריו. השמת אדם בתפקיד המתאים יאפשר לבצע את המשימות במקצועיות מרבית תוך מתן שירות טוב ללקוח והשתלבות במערכת.

תהליך גיוס וקליטה של אנשים מתאימים יאפשר עשייה התנדבותית לאורך זמן.

 

כללים חשובים בגיוס מתנדבים לארגון:

·דרושה תוכנית של האירגון לקליטת מתנדבים. אין לצאת למסעות גיוס מתנדבים כאשר אין בארגון משימות ברורות למתנדבים.

 • הארגון חייב להיערך לקליטת מתנדבים.
 • ככל שהמטלות המוצעות למתנדבים יצירתיות יותר, תגבר יכולתו של האירגון לרתק אוכלוסיה מגוונת לפעילות התנדבותית.
 • יש למצוא את האיזון בין צרכי הארגון לצרכי המתנדב ולפעול על פיו.
 • הצלחה של גיוס המתנדבים נמדדת, בסופו של תהליך מובנה, בהשמת מתנדבים מתאימים לעיסוקים הפנויים.
 • אין להניח מראש שמתנדבים בכח יודעים שהאירגון זקוק להם. יש לומר זאת מפורשות.
 • מאוד מחניף להיות מוזמן להצטרף לפעילות התנדבותית.
 • מגייס המתנדבים חייב להאמין במה שהוא עושה. התלהבותו, אמונתו וכנותו הן תכונות מדבקות.
עבור לתוכן העמוד