43% ממשקי הבית תרמו לתושבי הצפון
כך עולה ממצאי סקר שנערך ע"י ד"ר חגי כץ, המרכז הישראלי לחקר המגזר השלישי, אודות ההתנדבות בזמן מלחמת לבנון ב'. עו נמצא כי התגלו פערים בין דיווחם של תושבי המרכז והדרום לבין אלה של הצד המקבל.
הגדל

אחד מכל שני משקי בית במרכז ובדרום הארץ תרם כסף או מוצרים לתושבי הצפון במלחמה. כך מצא סקר שביצע ד"ר חגי כץ, מהמרכז הישראלי לחקר המגזר השלישי באוניברסיטת בן גוריון, שם מתבצע מחקר מקיף אודות התגייסות החברה האזרחית במענה למצוקות בצפון. עוד נמצא כי אחד מכל ארבעה משקי בית דיווח כי אירח תושבים מהצפון. רובם אירחו קרובים או חברים ורק 5% אירחו זרים.

בסקר, שהקיף 502 בוגרים והתבצע מיד לאחר הפסקת האש באמצע אוגוסט, נמצא ש-43% מכלל משקי הבית, דהיינו 800 אלף משפחות, תרמו כסף, מזון או ציוד לתושבי הצפון. בקרב תושבי הדרום והמרכז הגיע שיעור התורמים ל-49%. כשליש מכלל התורמים תרמו כסף ושני שליש תרמו מזון, ציוד, תרופות ועוד.

עם זאת בסקר התגלו פערים בין דיווחם של תושבי המרכז והדרום לבין אלה של הצד המקבל, תושבי הצפון. למשל, 30% מתושבי הצפון דיווחו שהתארחו בלא תשלום אצל אנשים במרכז או בדרום. נתון זה מיתרגם ל-160 אלף משפחות - ואילו מספרם של אלה שדיווחו כי אירחו תושבים מהצפון גדול פי שלושה. גם מספרם של אלה שדיווחו כי קיבלו סיוע, נמוך מהדיווח של הנותנים.

כץ מסביר לפחות חלק מהפער במרכיב של "רצייה חברתית" - רצון של נסקרים לעשות רושם על הסוקרים - וכן בעובדה המתבררת יותר ויותר שלא כל התרומות הגיעו ליעדן ושהמקבלים לא תמיד ידעו שמקורן בתרומה.

עוד נמצא כי מסורתיים ודתיים תרמו מעט יותר מחילונים. זאת בשונה מדפוסי התרומה הרגילים, בהם שיעור התורמים הדתיים גבוה באופן ניכר מזה של החילונים. גם בקרב המתנדבים היו שיעורים גבוהים יותר של חרדים ודתיים, אבל הפער היה נמוך בהרבה מאשר זה שמוכר בעתות שלום.

לאתר הכתבה לחץ כאן

עבור לתוכן העמוד