יורם סגי זקס דברי פרידה

14/06/2019
יורם סגי זקס דברי פרידה (הגדל)

דברי פרידה

"מה שעשינו למען עצמינו מת עימנו ומה שעשינו למען אחרים ולמען העולם חי לנצח"(פוקו)

המשפט הזה מהווה את תמצית האני מאמין של המועצה הלאומית להתנדבות בישראל. חבורה של אנשים שוחרי טוב ומתקני עולם , וועד מנהל  שזכיתי לעמוד בראשו ב11 השנים האחרונות, המורכב מאנשים ערכיים מאד ומחויבים מאד להתנדבות, אשר החליטו החלטה נחושה וטובה לשינוי החברה בישראל ע"י יצירת  והרחבת מעגלי הטוב בחברה בישראל.

במשך השנים חילקה המועצה הלאומית להתנדבות בישראל מאות ואלפי אותות הוקרה ובכך עודדה והפיחה רוח  תנופה והתלהבות, במחוללי ההתנדבות בישראל. התפיסה הייתה שהוקרה של אדם או ארגון אשר עושים טוב למען החברה כדרך חיים,  ע"י נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, שרת הקליטה , שר הבריאות, השר לשוויון חברתי, שר החינוך בכנס שדרות ,בצה"ל  ועוד, תיתן תנופה למעשה ההתנדבות של העושה היחיד או הארגון וכן תיתן לו תחושה טובה : מישהו רואה את מעשיך ומוקיר לך תודה בשם החברה בישראל.  הוקרת הטוב הזו יצרה עוד אדוות של נתינה וחסד בישראל ורוממה את החברה בישראל.

זכור לי, באות הנשיא הראשון אשר זכיתי לחלק עם הנשיא ז"ל שמעון פרס(לנשיא ולי בפעם הראשונה) ועם יבדל"א דוד ליבאי שהיה יו"ר הוועדה הבוחרת,  שני אנשים אשר ראו דבר או שניים בחייהם, שניהם התרגשו מאד הוא והנשיא שעמדתי לצידו התפעל  מאד התרגש  ואמר שלא ראה דבר כזה מימיו . חשבתי  זה לאחר כל מה שעבר וחווה!

 כשלעצמי בכל הטקסים הללו הרגשתי בר מזל הודיתי ואני מודה  לה’ על הזכות  להיות שותף להתהוות ולכינון בניין רוחו של עם ישראל והחברה בישראל  בארץ ישראל בדור קוממיות. לראות את פניה היפים והטובים של החברה בשיא תפארתה, להוקיר תודה לטובים ביותר, ללא ספק חוויה  טובה מרוממת ומעצבת.

בתחילת הדרך הקמנו את תוכנית ב"זכותם" אשר נתנה מענה לעשרות אלפי שורדי שואה למצות זכויותיהם ולהבטיח את שלומם בערוב ימיהם. הייתי גאה בתוכנית הזו שפעלה על טהרת המתנדבים(בשלב ראשון גייסנו והכשרנו 1500 מתנדבים! ובשלב שני אלפים נוספים) ונתנה מענה לצורך חברתי שראיתי אז(ועדיין אני רואה כיום) כצורך חברתי דחוף וחוב מוסרי שעלינו לפרוע .

חידשנו את פורטל ההתנדבות והתאמנו אותו למכשירים חכמים, תוך חשיפתו למאות אלפי בני אדם ככלי להנגשת ההתנדבות למתנדבים ולמנהיגי ההתנדבות.

אולם אין ספק כי גולת הכותרת של פעילותנו, לצד אות הנשיא עם נשיא המדינה ראובן ריבלין , היה במפעל "קהילה מתנדבת" ו"קהילה מתנדבת נוער" בשיתוף עם השופטת דליה דורנר יו"ר הוועדה. יחד עם אנשי מנהל חברה ונוער  היקרים במשרד החינוך, עם משרד הרווחה, עם יו"ר הכנסת  יולי אדלשטיין, עם השלטון המקומי, ועם אנשי המועצה היקרים בשיתוף פעולה  מבורך ויוצא דופן,  בין כל הגופים הללו הצלחנו ליצור מפעל המוקיר את פעולות הרשויות המקומיות בישראל ונותן תנופה לעשייתן החברתית התנדבותית. התוכנית הפנתה זרקור לעשייה  הטובה ברשויות, הוקירה ורוממה את פעילות הרשויות המצטיינות והעלתה אותן על נס.

"קהילה מתנדבת" ו"קהילה מתנדבת נוער" יצרו תחרות בריאה טובה ובונה בין הרשויות והביאה ללימוד שיכפול והרחבה של פעילויות טובות בין רשות לרשות היא חשפה אותנו למפעלי החסד הנהדרים בישראל ולקהילות החסד וההתנדבות ההולכות ומתרחבות כל העת.

בזכות כל אלו ובזכות פעולות רבות אחרות שנעשו על ידכם, יחידים וארגונים שוחרי טוב המבקשים לתקן את העולם לרוממו ולשפרו, הגדלנו את ההתנדבות בישראל מ15% בתשס"ט ל35% בתשע"ט  יותר מפי שניים!התנדבות בני הנוער האמירה אל מעל 50% וברשויות שזכו באות קהילה מתנדבת נוער עלתה למעל 50%, אף יום המעשים הטובים שהוציא מיליונים לרחובות ע"י עמותת רוח טובה תרם השפעתו הטובה.

 

נותר רק לשמור על הקיים  להגדילו ולהרחיבו, להשתמש בתקציבים  בחכמה ובתבונה ולזכור כי הם רק האמצעי לעידוד רוח ההתנדבות בישראל, לשתף פעולה בצניעות ולשים את המטרה בראש , לפעול תמיד ממקום ערכי, מקום הרואה את טובת ישראל בראש סדר העדיפויות ורותם את כל המשאבים למען כינון מטרה זו.

אני מודה מקרב לב לכל שותפי לדרך ההתנדבות לאורך השנים בראש ובראשונה לחברי הוועד המנהל שנשאו עימי בנטל כתף אל כתף, ופעלו לאור  ומכח חזון  ההתנדבות בישראל בהתנדבות גמורה זו זכות גדולה לפעול לצד אנשים כמוכם! לראשי הרשויות, לשלטון המקומי, למשרדי הממשלה ונציגיהם, לראשי הוועדות לדורותיהם, לראשי העמותות והארגונים  למנהלי האחריות התאגידית בחברות לכל פעילי ההתנדבות החינוך  והרווחה ברשויות השונות ומעל לכל לכם המתנדבים והמתנדבות אשר פעלתם לעשות טוב ולהפוך את החברה שלנו לטובה יותר ערכית יותר .

כפי שאמר הנביא מיכה :"מה ה’ אלוהיך דורש ממך כי אם עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם אלוהיך". באהבת החסד שלנו בישראל אנו בונים את דמותה הערכית והרוחנית של מדינת ישראל כדברי דוד בן גוריון: "ואהבת לרעך כמוך בשלוש מילים אלו התעצבה דמותה הרוחנית והערכית של מד"י וכל תורות המוסר שבעולם לא יכלו לומר יותר מאשר נאמר במילים אלו מדינת ישראל תהא ראויה לשמה רק עם חזונה המדיני והמשפטי הכלכלי והמשקי יהא מבוסס על מילים אלו".

קבוצה קטנה ואיכותית של אנשים חדורי מוטיבציה וערכים יכולה לחולל פלאים ולשנות מקצה לקצה את החברה בישראל אם רק נאמין ונפעל נחולל וניצור!

לו יהי

 

באהבה רבה ,

יורם סגי זקס

עבור לתוכן העמוד