דברים לזכר יצחק רבין ז"ל

21/10/2018
דברים לזכר יצחק רבין ז"ל (הגדל)

דברים לזכר יצחק רבין ז"ל

23 שנים חלפו מאותו רצח נורא של אותו רוצח מתועב אשר פער פצע עמוק וכואב בליבה של האומה. קשה היה להעלות על הדעת, קשה להאמין שיהודי ישלח יד ביהודי על רקע מחלוקת עמוקה ונוקבת ככל שתהיה. התחושה הייתה קשה וכואבת. זכורני ,כי  בו בערב הגעתי לבית יצחק רבין עם שני חברים מבויש והמום כי נעשה כדבר הזה במקומותינו. לצידי התקבצו עוד אחרים עם שלטים מאולתרים, כולם המומים וכואבים  מסרבים להאמין.

ביום למחרת הגעתי  כמתמחה לביהמ"ש  והתקשיתי להאמין כי עולם כהרגלו נוהג, במחשבה שבדיעבד אולי זו סוד כוחה של הדמוקרטיה שלנו שממשיכה לתפקד על אף השבר הגדול על אף הפצע שנפער בליבה.

במשך ימים אחדים דומה היה כי מדינה שלמה נכנסה להלך רוח שונה , אחר, מתון בהרבה, נוער הנרות הדליק אלפי נרות התאבל  ובכה, אנשים נתנו זכות קדימה , היו אדיבים זה לזה , האירו פנים יותר מהרגיל ועשו זאת בנימוס ובסבלנות.

 האם נלמד את הלקח? האם נדע לכבד את הזולת חרף דרכו השונה לחלוטין מדרכינו אנו?

במהלך השנים קבעתי לי ככלל כי אני דן את הזולת לכף זכות מקום בו תנאי אחד מתמלא.  מקום בו הוא חושב באמת ובתמים כי דרכו תיטיב עם מדינת ישראל והחברה בישראל . אף אם דרכו שלו ,שונה מדרכי שלי לחלוטין, כל עוד הוא אוחז בה בתום לב וממקום אמיתי , מדובר בויכוח לגיטימי  מפרה בונה. ג’ון סטיוארט מיל אומר בספרו על החירות כי אם כל העולם היה אוחז בדיעה אחת ורק אדם אחד היה מחזיק בדיעה אחרת, לא היה לכל העולם זכות להשתיקו יותר משהייתה לו זכות להשתיקם אילו היה בידו הכח לכך.  

ברור  כי אפשר להתווכח ולהחליף דיעות במטרה לשכנע זה את זה(אירוע נדיר כשלעצמו הדורש תעצומות נפש ויושר מצד המתיידנים ופתיחות רבה) אבל ההשמצה של הזולת, הביטול שלו כי אינו חושב כמותך , הדיבור המתלהם והפוגעני לעיתים ברשתות החברתיות, כל אלו שונים מאד מהדרך שעלינו לאמץ לעצמינו:חיפוש המשותף ולא המפריד חיפוש הגשרים ולא החומות, חיפוש הטוב ולא השלילי, ראייה והבטה בטוב שיש בזולת.

בפרשת השבוע פרשת לך לך קוראת הגר ואומרת:" אתה אל רואי" וקוראת לבאר המים אותה היא מוצאת במדבר "באר לחי רואי", על דוד המלך נאמר כי היה :"יפה עיניים וטוב רואי", לא רק  יפה תואר אלא גם מביט על המציאות ועל הזולת בעין טובה ,רואה טוב, חושב טוב .

ההבטה הזו של הטוב בזולת היא המפתח ליצירת חברה טובה ומתנדבת חברה שעושה טוב ותורמת לכל אדם באשר הוא אדם.

נזכור את דברי דוד בן גוריון: בייעודי השלום הצדק והחסד ובקיום הצו של ואהבת לרעך כמוך נחנך דורות ונעצב דמות משטרינו וחברתינו"

לו יהי לא רק בדיבור כי אם גם במעשה. מעשה טוב מעשה התנדבותי מעשה של חסד בבחינת דברי הנביא ישעיהו: "איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק"

ברוכים תהיו,

 

 

יורם סגי זקס

 יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות

 

עבור לתוכן העמוד