דברים ליום הזכרון וליום העצמאות תשע"ח

13/04/2018
דברים ליום הזכרון וליום העצמאות תשע"ח (הגדל)

דברים ליום הזכרון וליום העצמאות תשע"ח

הנס של הקמת מדינת ישראל הוא נס ופלא שאין לו אח ורע בתולדות העמים!  נס של עם שלאחר שעוזב את ארצו ומתפזר בין העמים שב אליה לאחר אלפי שנים כדבריו  המדויקים של דוד בן גוריון: "דבר אחד העניקה לנו ההיסטוריה מראשית היותנו- נטוע בנו כח מוסרי גדול שאולי אין כדוגמתו בתולדות העמים האחרים, ובכוח זה עמדנו עוד בימי קדם נגד מדינות אדירות שעלו עלינו לא רק במספרן בכוחן החמרי והצבאי אלא מבחינות רבות גם בתרבותן. אין עוד דוגמא בהיסטוריה לעם שגורש מאדמתו ונתפזר בין העמים ואף על פי כן הצליח לקיים ייחודו ועצמאותו במשך 2000 שנים. נטוע בנו כח מוסרי עליון שלא נמצא בקרב הרבה עמים וכוח זה הביאנו עד הלום".

הדרך להקמת המדינה הייתה רבת חתחתים. מיליונים איבדו את חייהם בשואה בטרגדיה הגדולה ביותר של האנושות כולה לדורותיה ועוד למעלה מ23,000 נופלים קיפדו את חייהם בדרך לתקומת ישראל.

השילוב המופלא הזה בא לידי ביטוי בחייו ומותו של איתן נאוה בן להורים ילידי גרמניה שעלו לבנות חייהם במושב מולדת. הצנחן הנחל"אי שקיבל את עיטור הגבורה על עוז רוחו בקרב על גבעת התחמושת והונצח בשירו של יורם טהר לב  שהיה לפסקול של ילדותי :"  לא היה לי זמן לשאול מי מתנדב . שלחתי את איתן .איתן לא היסס לרגע עלה למעלה והתחיל להפעיל את המקלעון. לפעמים היה עובר אותי והייתי צריך לצעוק לו שיישאר בקו שלי. ככה עברנו 30 מטר. איתן היה מחפה מלמעלה ואנחנו טיהרנו את הבונקרים מבפנים. עד שנפגע בראשו ונפל פנימה"....

מציאת חיינו מכתיבה גבורות נוספות ועצב נוסף .ביום הזיכרון האחרון, זכיתי להשלים את כתיבת  ספרי "ואהבת "  על פרשנות התורה בראייה חברתית התנדבותית אותו הקדשתי : " לעילוי נשמת היקרים סגן אוריאל פרץ ורס"ן אלירז פרץ זכרם לברכה שנפלו אחים בהגנה על מדינת ישראל וחירותה. לעילוי נשמת הנערים היקרים זכרם לברכה: יעקב נפתלי פרנקל, גיל-עד  מיכאל שער ואייל יפרח שבחייהם ובמותם הגבירו הערבות ההדדית בישראל". מסרתי את הספר בהתרגשות  רבה למרים פרץ ולרחלי פרנקל(שאף זכיתי שתכתוב ההקדמה לו) מתוך תחושה שמשהו עמוק בחייהם ובמותם של יקרים אלו צריך לשמש לא רק לזיכרון העבר, לא רק למה שחלף ואינו עוד ,  כי אם גם  ובעיקר לבניין העתיד  של ישראל ברוח של אומץ  חסד ונתינה התנדבות ואמונה.

 

אכן 70 שנות  קיומה של מדינת ישראל והביטחון היחסי בו אנו מצויים, נותנים לעיתים תחושה  לפיה הגענו אל המנוחה והנחלה אולם מה גבוה המחיר ששילמנו עד כה ומה  רבים האתגרים הנצבים לפנינו: בחינוך ובבריאות בביטחון ובקליטת עלייה במשפט וברווחה בתאונות הדרכים ובמיגור העוני בחדשנות בהייטק ובהתנדבות

 אנו מצויים בעיצומו של מחזור החגים החדש המשלב את פסח ולאחריו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, יום העצמאות, יום ירושלים, חג השבועות וכל אלו מצויים בתוך ימי ספירת העומר עליו נאמר "והקרבתם מנחה חדשה לה אין זאת אלא שהמנחה החדשה היא שילוב הישראלי והיהודי במלאכת מחשבת הארוגה ביד אומן בעומק המציאות ומשלבת את החדש עם הישן, את הנופלים עם החיים וכן  את חזון  עם ישראל הנושא מורשת בת אלפי שנים, יחד עם משק כנפיה של מדינת ישראל המתחדשת צעירה בת 70 שנה בלבד.

לאדם שתי עיניים . בעין אחת עליו להביט בהישגיה הגדולים של מדינת ישראל ,בנינו פה חברת ערכית עם  שיעורי התנדבות גבוהים המאמירים מידי שנה , עם יזמות פורצת גבולות, עם רצון עז לשנות ולהשפיע ולבנות חברה צודקת וטובה, חברה שבה זכויות האדם נשמרות בדרך כלל ויש בה חוק וסדר, חברה שמנסה להושיט יד לחלש ושואפת לצדק חברתי, מדינה בה צבא חזק ואיכותי ערכי ועז, וכלכלה פורחת ומשגשגת, עם שילוב בין ישראליות ויהדות עם אהבת התורה ועם מידות טובות ואמונה.

בעין השנייה על האדם להביט מה ניתן עוד לשפר, מה ניתן עוד לעשות והיכן עלינו לתקן, לסור מרע ולהוסיף טוב, כיצד ניתן להעפיל לאותה חברת מופת עליה אומר בן גוריון: "רק מתוך גיוס מלא של כוחינו המוסרי ויכולתנו האינטלקטואלית נוכל להתגבר על הקשיים העצומים העומדים בפנינו בהגשמת יעודי מדינתינו".

השילוב הזה הוא האתגר של כולנו של כל אחד ואחת בחלקת אלוהים הקטנה או הגדולה שלו. נזכור ביום הזיכרון הזה את הנופלים ונשמח ביום העצמאות ונעלה על  נס את  קיומנו פה בארץ ישראל ומתוך זיכרון העבר ומתוך התקוות לעתיד נחדש את  ימינו כקדם, נוסיף פה התנדבות וטוב ואור וחסד.

כשהדגל הכחול לבן יתנוסס אל על, דגל שצבעיו מסמלים את הטלית שהיא המורשת של 4000 שנים ואת המגן דוד הלקוח ממנורת המקדש, אולם היום הוא נטוע על דגלה של מדינת ישראל הצעירה ומביע את השילוב בין עם שנושא על כתפיו מורשת עתיקת ימים ומחדש את פניו יום יום בחדשנות וביזמות בהתנדבות בצדק ובמשפט.

נשמח בפלא ובנס של מדינת ישראל בת ה70 נאמץ אותה אל ליבנו באהבה וננצור ונשמור את הישגיה ונעפיל מעלה מעלה עם כנפי הרוח  לימים שעוד נכונו לנו .

 

ברוכים תהיו,

יורם סגי זקס

 יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

 

עבור לתוכן העמוד