קהילה מתנדבת תשע"ח" יוצאת לדרך

1/11/2017
קהילה מתנדבת תשע"ח" יוצאת לדרך (הגדל)

קהילה מתנדבת תשע"ח" יוצאת לדרך

"בשנה האחרונה ביחד עם משרד החינוך יזמנו את 'אות קהילה מתנדבת נוער וצעירים' שמטרתה להגביר ההתנדבות בקרב בני הנוער. שיתוף פעולה מבורך זה בין גופים רבים ומשמעותיים כל כך נרקם במטרה משותפת לכולם: להגביר את ההתנדבות בישראל בכלל וברשויות המקומיות בפרט". יורם סגי זקס, יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, משתף

 

 

פוקו אמר: "מה שעשינו למען עצמנו מת עמנו ומה שעשינו למען אחרים ולמען העולם חי לנצח". תוכנית "קהילה מתנדבת" ברשויות המקומיות יוצאת לדרך זו השנה השישית. עד כה השתתפו בתוכנית למעלה ממאה רשויות מתוך 256 הרשויות בישראל אליהן פנינו וזכו עד היום 17 רשויות: ראש העין, משגב, באר שבע, אשדוד כפר סבא וקרית גת, אשקלון עכו ורמלה, הוד השרון, עמק יזרעאל, וירושלים וכן קרית אונו אילת ומעלה אדומים.

 

בשנה האחרונה ביחד עם משרד החינוך יזמנו את "אות קהילה מתנדבת נוער וצעירים" שמטרתה להגביר ההתנדבות בקרב בני הנוער. בטקס שנערך זכו באות ע"ש אלעד ריבן ז"ל הערים תל אביב ומודיעין, על פעילות יוצאת מהכלל לטובת התנדבות בני נוער ופעילות משמעותית ומחוללת שינוי בזכות תנועות הנוער הנפלאות הפועלות בערים אלו.

 

התוכנית היא מיזם משותף של משרד החינוך ו"המועצה הלאומית להתנדבות בישראל" ונעשה בשותפות כנסת ישראל, השלטון המקומי בישראל ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים. שיתוף פעולה מבורך זה בין גופים רבים ומשמעותיים כל כך נרקם במטרה משותפת לכולם: להגביר את ההתנדבות בישראל בכלל וברשויות המקומיות בפרט.

 

הזכייה באות היא על הצטיינות בתחום ההתנדבות ובתחום החברתי ברשות ומשקללת כמה פרמטרים שנבחנים ע"י וועדה ובה נציגי השותפים בראשות שופטת ביהמ"ש העליון בדימוס השופטת דליה דורנר.

                                                                                                    

 

הוועדה בוחנת את מספר המתנדבים ברשות ואת כמות ההשקעה הכספית של הרשות בתחום ההתנדבות, היא בוחנת את הסיוע שניתן על-ידי הרשות ותושביה לאזרחים

המוחלשים, בין אם מדובר בסיוע חומרי ובין אם מדובר בתוכניות סיוע להפגת בדידות של קשישים ניצולי שואה ואוכלוסיות אחרות הטעונות חיזוק, היא בוחנת את המעורבות של תושבי הרשות, עד כמה הם יוזמים ופעילים עד כמה רוח ההתנדבות והמעורבות החברתית חדרה ונבטה ביישוב ומה מידת האחריות שנוטלים התושבים בהנהגת היישוב ובקידום פרוייקטים חברתיים והתנדבותיים.

 

מענה לקשת רחבה של צרכים

הוועדה בוחנת גם את מגוון פעילויות ההתנדבות ואת התמהיל של פעילויות ההתנדבות ביישוב האם מדובר במגוון רחב הנותן מענה לקשת רחבה של צרכים, או שמא מדובר בתמהיל צר המתמקד בנושא אחד או שניים ואף לגבי התוכניות האם הן נותנות מענה הולם לצרכים היישוביים של המבוגרים ובני הנוער ביישוב ובהם באים לידי ביטוי מגוון הכישורים לתושבי הרשות.

 

בנושא בני הנוער בוחנת הרשות את הפעילות של הנוער והצעירים ביישוב את התנדבותם ופעילותם למען הזולת את תנועות הנוער ותרומתם לאווירה היישובית ולפעולות הרשות ואת תמיכת הרשות ועידודה, שכן הפרס ניתן הן לרשות ולראשיה והן לתושבי הרשות לרבות בני הנוער הצעירים שבה.

 

בסופו של יום, הוועדה בוחנת את מידת המעורבות של ראש/ת העיר בקידום ובפיתוח ההתנדבות והמעורבות החברתית ביישובו, האם הוא ראשון בין שווים האם הוא מוביל את הרשות להישגים מתוך דוגמא אישית ומתן דגש מיוחד על רוח ההתנדבות ביישוב ועל הערבות ההדדית של תושביה, האם הוא מחזק את הרוח הטובה ביישובו בבחינת דברי הנביא ישעיהו: "איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק", ועושה זאת בכל ליבו מרצו ונשמתו.

 

 

כן הוועדה בוחנת את תרומת העושים במלאכה לצידו של ראש העיר מנהל/ת הרווחה, רכז/ת ההתנדבות היישובי ומנהל/ת מחלקת החינוך היישובי, מה תרומתם לפעילות ועד כמה הם מחויבים לתהליך של העצמת הרשות והקהילתיות ביישוב באמצעות הגברת רוח ההתנדבות ומעשי ההתנדבות.

 

עולם חסד יבנה

בסופו של יום האות היוקרתי, המוענק ע"י יו"ר הכנסת, שר החינוך והח"מ, משקף את השאיפות הנאצלות שלנו כחברה וכעם להיות טובים יותר וראויים יותר, לפעול כאיש אחד בלב אחד, ברוח של ערבות הדדית וחסד. הנביא ירמיהו אומר: "אהבת עולם אהבתיך "על כן משכתיך חסד שכן עולם חסד יבנה", העולם בנוי על מידת החסד הנתינה וההתנדבות ככל שנרבה בה הרי שהאדנים עליהם תושתת החברה שלנו יהיו טובים וחזקים יותר יציבים וברי קיימא.

 

לא בשמיים היא ולא מעבר לים קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו הדבר מוטל על כל אחד ואחת מאיתנו לפעול טוב ולעשות טוב ולמלא את החברה בהתנדבות ללא הבדל דת גזע ומין , כל אחד מאיתנו יכול לשנות ולשפר, כל אחד מאיתנו יכול לפעול במקום מגוריו ולהשפיע על הרשות בה הוא מתגורר ליזום תוכניות ומיזמים, להניע את בני הנוער לפעולה ולהתנדבות ולשפר את העולם בו אנו חיים ולהפכו לטוב יותר. הנביא מיכה אומר: "מה ה’ אלוהיך דורש מאיתך כי אם עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם אלוהיך".

 

אנו קוראים לראשי הערים למנהלי מחלקות החינוך והרווחה, לרכזי ההתנדבות היישוביים לקחת חלק בתוכנית המופלאה הזו שהיא שותפות בין גופים רבים ויקרים, ובצד הוספת ועשיית הטוב בחברה בכלל וברשות בפרט להציג מועמדות לאות היוקרתי, אות קהילה מתנדבת (שיינתן במרץ בכנסת 2018)

 ואות קהילה מתנדבת נוער וצעירים (שינתן ב-  31/1/18  )

באדיבות ynet

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5030918,00.html

 

עבור לתוכן העמוד