ברכה לשנת תשע"ח

19/09/2017
ברכה לשנת תשע"ח (הגדל)

                     ברכה לשנת תשע"ח

שנה חדשה בפתח. התחלות חדשות ,תקוות חדשות. ריח של סתיו מחליף את חומו הלוהט של חודש אב באוויר אלולי ומשב רוח מרענן זורם לאיטו ומחלחל לתודעתנו, אווירה של התחדשות ושינוי . ראש השנה בפתח.

 הרבה שאלות  אנו שואלים את עצמנו בפתח השנה החדשה: אלו החלטות נקבל השנה והאם נממש אותן? אלו דרכים חדשות והזדמנויות  יפתחו בפנינו? אלו מעשים טובים נעשה אשר יגדירו את הוויתנו? קשרים חדשים, חברויות ואנשים חדשים שיכנסו אל תוך חיינו וישזרו בם כאילו היו שם מאז ומעולם.

היכן נתנדב נתרום מעצמנו לזולת? האם  נמלא את יעודנו ונהיה טובים יותר במידות ובמעשים בחסד ובצדק?

הנביא חגי אומר:" ועשו כי אני אתכם ורוחי עומדת בתוככם אל תראו"..... ובדיון העמוק של חז"ל מה גדול התלמוד או המעשה , הכריעו שגדול תלמוד כי :"גדול תלמוד שמביא לכלל מעשה".

בסופו של יום המעשים שלנו ,הם הקובעים את הנתיב בו נצעד הם הקובעים את הדרך בה תעוצב אישיותנו והם הקובעים בעיקר את יחס הסביבה אלינו. אמנם ,אף כוונת האדם חשובה מאד ולכן טוב לשלב כוונה טובה עם מעשה טוב.

אסא כשר אומר:" אדם עושה את שליחותו אין אדם יוצא ידי שליחותו בכוונות טובות כי אם במעשים נאים, לא במחשבות טובות כי אם במעשים טובים ולא פעם ביובל אלא פעם אחר פעם כל ימי היותו אדם עושה את שליחותו כאשר היא נעשית עלילת חייו".

עשיית הטוב קשורה גם לראיית הטוב. "ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך האלהיך" , לא לקבל את הטוב בחיינו כמובן מאליו, להביט בו, לשמוח בו ולחתור כל הזמן להוסיף עליו.

 לאדם יש שתי עיניים בעין אחת עליו לראות את הטוב בחייו את החברויות והאנשים הסובבים אותו , את הטוב בהם . פעמים רבות מתוך שמגלה הוא את הטוב שבעצמו הוא מגלה אף את הטוב שברעהו כדברי ארתור ווורד: "  כשאנו רואים את הטוב שבזולת אנו מגלים את הטוב שבנו" ,המדובר לא פעם בדרך דו סיטרית ראיית הטוב שבנו ,משליכה על ראיית הטוב שבזולת ולהיפך.

העין השנייה נועדה לצרכי שיפור לראות היכן יכול לשפר את חייו  וחיי אחרים להוסיף עוד טוב, להתנדב להשפיע לתקן , שהרי בסופו של יום המטרה היא לתקן את העולם ולהוסיף לו טוב ואור.

 

אולם לקח חשוב יש בדבר, מקום בו אדם מביט רק בביקורת בלי לראות את הטוב בו ובמציאות , הרי מבט כזה הוא מבט מכלה ומקטין, רואה את הרע בלבד ובסופו של יום מעוות את המציאות ובא לכלל ריפיון ידיים וייאוש . המבט לכאורה הוא מפוכח יותר, אולם חסר הוא את האופטימיות את המעוף ואת האמונה בכח הטוב בכח התיקון ועל כן בסופו של יום הוא יתבוסס במקומו ואף ייסוג לאחור.  פסימיות אינה מקדמת את האדם לשום מקום להיפך.

לכן ראיית הטוב של האדם בעצמו ובזולתו היא תנאי הכרחי לבניין וצמיחה להתחדשות ולהתגברות על החלקים הטובים פחות המאתגרים וטעונים שיפור ותיקון בחיינו.

בראש השנה שנשב כולנו , משפחות משפחות, חברים ורעים מסובים לשולחן החג, נזכור את שמוטל עלינו לעשות להיות טובים וערכיים יותר, לתת לשנה החדשה משמעות במעשים, לשפר את המידות שלנו ולהיות טובים יותר איש לרעהו אישה לבן זוגה ולילדיה ואיש לאשתו ולבני ביתו, לשאוף לשפר את המעגל המשפחתי , המעגל הקהילתי, המעגל המדינתי חברתי וכך לשפר את העולם. פשוט להיות אנשים טובים יותר.

אם נדע לעשות זאת כל אחד מאיתנו בעצמו  וכולנו כאחד ,או אז יתקיים בנו הכתוב :" ישוב ה לשוש עליך לטובה כאשר שש על אבותיך" וכן וירשתה והיטבך והירבך מאבותיך" ברכות אשר מתקיימות בנו ועוד תתקיימנה ביתר שאת בשנה הבאה ובשנים שתבאנה .

שנה טובה  לכל בית ישראל!

 

ברוכים תהיו,

 

                יורם סגי זקס  עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד