דברים ליום הזיכרון ויום העצמאות תשע"ז

28/04/2017
דברים ליום הזיכרון ויום העצמאות תשע"ז (הגדל)

דברים ליום הזיכרון ויום העצמאות תשע"ז

"כל מה שנטעתם ...יהיה חסר ערך ויקמול אם חופש המחשבה והביטוי הנדיבות ואהבת הבריות , לא יפרחו אצלכם" (בינימין זאב הרצל - אלטנוילנד).

 

כמה רחוק יכול חלום של איש אחד להתממש ולהשפיע? להדביק בחזון הזה עוד אחרים ולחולל מעגלים של תקווה ואור בקרב רבים. להצית את להבת התקווה והאמונה ביכולת להגשים ולממש את החלום ולטעת בליבותיהם אחווה משותפת והתווית דרך עם אמונה בצדקת הדרך?

 כזו הייתה דרכו של בנימין זאב הרצל ,כזה היה החלום אשר אותו הפך לחזון  מעשי ואשר הצית לבבות רבים והפיח בהם תקווה ואמונה.

האמונה שניתן להקים מדינה יהודית לעם ישראל בארץ ישראל, הייתה חלום רחוק . אולם משהבשיל בליבותיהם של רבים הלך ונרקם החלום הלך והתממש במעשיהם של החלוצים  ומציאות של עשייה ובניין התהוותה לנגד עינינו בארץ ישראל. כנגד כל הסיכויים קמה והוקמה לה מדינת ישראל בתש"ח.

" אין עוד דוגמא בהיסטוריה  לעם שגלה מארצו ונתפזר בין העמים ובכ"ז שמר על ייחודו ועצמאותו במשך אלפיים שנה. נטוע בנו כח מוסרי גדול וכח זה הוא שהביאנו עד היום" , אומר דוד בן גוריון.

הגשמת החלום הזה ומימוש החזון גבו מאיתנו קורבן כבד 26,661  בני אדם  מחיר יקר וכבד , מתוכם חללי מערכות ישראל 23,544, ו3117 אזרחים שנרצחו בפעולות האיבה. כל אדם עולם ומלואו .  מלוא שמיים וארץ. לכל אחד משפחה וחברים  הורים ,בנים ובנות ,בני ובנות זוג. כל אחד הוא עולם בפני עצמו , הנושא תקוות ובשורה וטומן בחובו את התקווה של  משפחה שלמה, של עם שלם. כבד הוא המחיר ששילמנו ועודנו משלמים על חירותנו. יום יום שעה שעה, מפני  אויבנו מי שביקשו ומבקשים את נפשנו.

8.68 מיליון אזרחים חיים במדינת ישראל בחירות ובשגשוג וגם אם יש מה לשפר ותמיד יהיה, התמונה הגדולה היא שקרה  לנו פה  דבר עצום , נס והגשמת חלום הדורות כולם מתרחשת ומתהווה  לנגד עיננו.

דווקא ביום המיוחד הזה במעבר בין עצב לשמחה בתפר הכי ישראלי בשנה שהופך את הקרביים של כולנו,  צריך לחזור למושכלות יסוד. נראה כי רבים מידי מתוכנו מקבלים את עובדת היותה של מדינת ישראל כמובנת מאליה. מתלוננים על המצב חדשות לבקרים  והביקורת הולכת ומתפשטת הולכת ופושה ומכלה כל חלקה טובה בתוכנו.

אין המדובר  לצערי בביקורת בונה , המבקשת לתקן ,אלא ביקורת הרואה  שחורות וצובעת את המציאות בצבעים  כהים וקודרים. צבעים של ייאוש וריפיון ידיים. דווקא כשנראה שהגשמנו את החלום , דווקא שדומה כי הגענו אל יעדנו וחלומנו שהישוב היהודי הגדול בעולם נמצא בארץ ישראל עם שוויון זכויות מלא לכל אזרחי המדינה, דווקא אז ישנם אלו שמעדיפים לראות ולהבליט החסרונות ולראות אותם בזכוכית מגדלת  מעצימה , כמאפילים על כל הוויתינו. דומה שהאיזון הופר זה מכבר.

השיח הזה הוא שיח מכלה ולא מפרה הוא שיח מדכא ולא מרומם, הוא שיח שמוריד אותנו לקטנות היום יום מתוך התעלמות מכל מה שהשגנו והשגנו רבות ב69 שנות קיומנו כעם וכמדינה. האם יש מה לשפר? בהחלט .האם יש מה לתקן? אכן כן. התפקיד הזה מוטל על כתפינו ,כי חירות פירושה  אחריות והפניית אצבע מאשימה  כשלעצמה,  לא תתקן את המציאות אלא תשיג אותה לאחור.

ביום העצמאות הזה נזכור את המחיר הכבד אותו שילמנו כחברה וכעם את עשרות אלפי הנופלים אשר השאירו חללים פעורים בליבות אוהביהם כדי שנוכל לקיים את מדינת ישראל כמדינת חופשית וטובה.

את כל אותם אלפי שנים בהם היינו נטע זר בין אומות העולם והיינו עם ללא ארץ וארץ ללא עם. הדיבור שלנו משפיע על המציאות ועל תפיסת המציאות שלנו. נדבר טוב ונעשה טוב ולא נקבל את המדינה כמובנית מאליה. נזכור כי 69  שנות עצמאותנו הן פסיק בתוך אלפי שנות גלות ונדודים.(עם משמעות עצומה)

ביום העצמאות הזה

 עוברים מקיטור לסינגור !(על ישראל)

מתלונה לעשייה! (לטובת החברה)

מביקורתיות עקרה לתרומה לקהילה!

כשדגלי הכחול לבן יתנופפו אל על ,נזכור את מחויבותנו ליצור חברה ערכית וצודקת יותר. חברה של חסד צדק ונתינה חברה שבה "איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק ". חברה שהצו של "ואהבת לרעך כמוך" נישא על שפתי כל כדרך חיים ברוכה של עשייה ותרומה לקהילה.

 ברוכים תהיו

 יורם סגי זקס

 יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד