ברכה לחג החירות תשע"ז

4/04/2017
ברכה לחג החירות  תשע"ז (הגדל)

ברכה לחג החירות  תשע"ז

"לפני כ- 300 שנה הפליגה לעולם החדש אנייה ושמה ''מייפלאואר'',... נוסעיה נחתו באמריקה והיו ראשוני המייסדים והבונים של ארץ ואומה זו, היה זה מאורע גדול בתולדות אנגליה ואמריקה אבל תאב אני לדעת אם יש אנגלי אחד היודע בדיוק יום ושעת הפלגת אנייה זו, וכמה אמריקאים יודעים זאת..... 

והנה- לפני יותר משלושת אלפים ושלוש מאות שנה קודם הפלגת ''מייפלאואר'', יצאו היהודים ממצרים, כל ילד יהודי בעולם- באמריקה, רוסיה הסובייטית, בתימן ובגרמניה- יודע בדיוק; אבות-אבותיו יצאו ממצרים בעלות השחר של החמישה עשר בניסן .... ומסיימים אנו במאמר לשנה הבאה בירושלים, בארץ-ישראל, כך טיבם של היהודים".

הדברים הללו נאמרו בדיוק לפני 70 שנים ע"י דוד בן גוריון בעמדו לפני וועדת החקירה של האו"ם כשביקש אישור בינלאומי להקמתה של מדינת ישראל  והם משקפים  מחד את הקשר המיוחד של עם ישראל למורשתו ולשורשיו ומאידך את חידושו ובניינו המחודש בארץ ישראל בעת הזו.

אנו חיים בתקופה מיוחדת, תקופה בה נשזר החדש עם הישן, מורשת עתיקה בת אלפי שנים צועדת עימנו , אולם על בסיסה משתרג ונבנה בניין נפלא וחדש, הבניין הוא בניין בן אלפי שנים אך מתחדש בכל יום ויום מחדש ונוספות לו עוד קומות של טוב ואור.

השילוב הזה בא לידי ביטוי בשירה של נעמי שמר "שירו של אבא":

אם בהר חצבת אבן להקים בנין חדש "
(בהר חצבת אבן להקים בנין חדש) 
לא לשווא אחי חצבת לבניין חדש 
כי מן האבנים האלה יבנה מקדש.....

אם לא שרת לי שיר עדיין, שירה לי מזמור חדש 
שהוא עתיק מיין ומתוק מדבש 
שיר שהוא עתיק מיין ומתוק מדבש 
שיר שהוא כבן אלפיים ובכל יום חדש "

הנביא ירמיהו מדבר על  תקופתנו המיוחדת באומרו :"הנה ימים באים ולא יאמר עוד  חי ה' אשר הוציא את בני ישראל מארץ מצרים כי אם חי ה' אשר הוציא את בני ישראל מארץ צפון ומים ומכל המקומות אשר הדחתים שם והביאתם אל הארץ אשר נתתי לאבותם".

יום המעשים הטובים שאורגן גם  השנה ע"י עמותת "רוח טובה", צוין השנה בראש חודש ניסן , הוא היום בו הושלמה בניית המשכן , באחד לחודש השני והשילוב הנפלא הזה בין מיליון וחצי ישראלים שיצאו לעשות מעשים טובים  ולהתנדב לבין יום השלמת בניית המשכן הוא בבחינת "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" בתוך כל אחד ואחת מישראל. ביום זה הענקנו בכנסת במסגרת מפעל מגן שר הבריאות אותות הוקרה למתנדבים וארגונים המקדמים את ההתנדבות בישראל בתחום הבריאות.

זמן קצר קודם לכן הענקנו בשת"פ עם משרד הרווחה השלטון המקומי והכנסת את "אות קהילה מתנדבת" לשלוש רשויות: קריית אונו אילת ומעלה אדומים על הצטיינותן בעידוד ההתנדבות בעירן. רשויות אלו מצטרפות אל  ירושלים רמלה, עכו, קריית גת , אשדוד , אשקלון, ב"ש , ראש העין, עמק יזרעאל  כפר סבא הוד השרון ומשגב אשר זכו במהלך השנים באות היוקרתי על עידוד יוצא דופן וקידום ההתנדבות  כדרך חיים בתחומן. השנה זכו הערים :ת"א ומודיעין באות הוקרה  קהילה מתנדבת לנוער מתנדב אותו הענקנו יחד עם משרד החינוך ובשת"פ.

הבניין של מדינת ישראל המתחדשת ,שזור ממורשת עתיקה אך גם  מעשרות אלפי מעשי התנדבות , מעשים טובים שאנו עושים מידי יום ויום במשך כל  השנה. עם ישראל הוא עם מופלא , יש בנו כוחות גנוזים וביכולתנו לתקן את העולם ולרוממו, אם אך נדע להשתמש בכוחות האלו לטובה , לבניין לחסד , לערבות הדדית, לנתינה , להתנדבות.

חירות פירושה גם אחריות.  לקיחת אחריות על העולם בו אנו חיים להפכו לטוב יותר ערכי יותר, עולם שבו כדברי הנביא ישעיהו :" איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק", עולם של חסד ונתינה התנדבות ואחווה, בין אדם לאדם באשר הוא . בין המילה "חירות "למילה "אחריות" מפרידה רק אות אחת,  האות "א" המשקפת את אלופו של עולם, כשאנו לוקחים אחריות על העולם, אנו מגבירים את נוכחות השכינה בעולם כדברי הפטרת שבת הגדול אותה אנו קוראים לפני חג הפסח ושאלת הנביא מלאכי שם:" היקבע אדם אלוהים... כי אתם קובעים אותי .... ושאלתם במה קבענוך" והתשובה הניתנת שם :" במעשר ובתרומה".

לקיחת האחריות שלנו והיציאה שלנו לחירות מותנית בלקיחת אחריות, אחריות ליצור פה חברה טובה וצודקת יותר חברה ערכית עם נתינה והתנדבות , חברה בה לשון הרע המסתתרת אחרי מסכי המחשב תוקע  ותמודר מהשיח ואילו דיבור טוב ובונה יהיה חלק בלתי נפרד מהוויתנו ונתינה  תהא חלק אינטגרלי מחיינו.

חברה בה האהבה והאחווה יהיו חזון נפרץ חברה בה האדם יהיה חופשי וישחרר את כל כוחותיו לעשיית טוב וחסד.

 

חג חירות שמח,

 

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל.

 

עבור לתוכן העמוד