דברים לחנוכה תשע"ד
הגדל

דברים לחנוכה תשע"ד

 

"בתחילה נר אחד עדיין חשיכה מסביב והנר הבודד נראה עצוב כל כך בודד כל כך. אח"כ מצטרף לו רע. עוד אחד עוד רבים. החשיכה מוכרחה להסתלק. בתחילה עולה האור אצל הצעירים העניים אח"כ מצטרפים אליהם עוד רבים אחרים האוהבים את הצדק את החירות את האנושיות שעה שכל האורות עומדים דולקים אתה עומד משתאה על המעשה שנעשה. ושום שום תפקיד אינו מהווה אושר גדול יותר מתפקידו של שמש האור."

 

(דבריו של הרצל בהשראת חג החנוכה על התגברות האור קמעה קמעה  במעשה   הציונות  לפני הקונגרס הציוני הראשון שהתקיים ב1897)

 

 התגברות האור והטוב בחברה  מותנית במעשה של כל אחד ואחת מאיתנו מעשה טוב וראוי מעשה התנדבותי,  מעשה של חסד.

 

שמונת ימי החנוכה הם  בדומה לברית המילה הנעשית ביום השמיני , כיום שמיני עצרת (שמחת תורה ) אשר אין בו חיוב ספציפי אלא כולו שמחה ואהבה בין הבורא לבין עם ישראל, אף ימי החנוכה שמונת הימים ,ימי האור והנס והאהבה שהרעיף ה’ על עמו  בנצחון על היוונים, אשר שיקף לא רק את נצחון החומר כי אם גם ובעיקר את נצחון הרוח, ואת המשך קיומה של המורשת היהודית היונקת את אורה מהמורשת  והמסורת  שלנו עתיקת השנים.

 

הספרה 8 משקפת אחד מעל הטבע. מחזור הבריאה הוא מחזור של שבעה ימי בראשית והספרה 8 היא אחד מעליו. נוכחותו של הבורא מעל ובתוך העולם. נוכחות של נס.

 

הספרה 8 מורכבת משני 0 הצורה היחידה שהמרחק מכל קצוותיה למרכז הינו שווה ואחיד (הרדיוס) וכן מכל צד לכל צד (קוטר) וע"כ אומר דוד המלך לה’ "במעגלי צדק תנחני"  שהשוויון המוחלט (ע"פ הנסיבות) הוא ממידותיו של ה’ והאדם מצווה  לרדוף אחר הצדק  בבחינת: "צדק צדק תרדוף" שהצדק המושלם הוא אלוהי ואינו נחלת בשר ודם החותר ושואף אליו מקום שמידותיו מתוקנות.

 

ה’ נקרא גם אין(כמו אין סוף) . ללמדינו כי 8 חיבור של שני אפסים , מותיר את טביעות אצבעותיו של בורא העולם בשני מעגלי התהוות מלמעלה למטה ומלמעלה למטה. קריאתם של מתתיהו ובניו המכבים  "מי כמוך באלים ה’" " ומי לה’ אלי" היא זו שיצרה את הנס התחתון, האדם צריך לפעול ולבצע את חלקו  שלו  בעולם ובמקום הזה של עשייה , נתינה, צדקה,אמונה ,  משפט וחסד במקום הזה יש תיקון עולם הפיכת הרע לטוב  , שינוי המציאות וברכה .

 

זאת ועוד המילה נס מורכבת מהאות נ המסמלת(בגימטריה ) 50 שערי בינה  וכן האות ס הזהה בצורתה ל0 המסמלות את קיומו של ה’ בצורה נסתרת המקיימת את העולם  וכן את שינוי האירועים הטבעיים למה שהוא למעלה מהטבע ברוח חג החנוכה וברוח ההתנדבות המיוחדת של ישראל.

 

מדינת ישראל מלאה בהתנדבות ונתינה ההולכת ומתגברת הולכת ומתעצמת. בחג החנוכה, חג האור  הזה נפתח את  שורות "מיזם ההתנדבות"  שתפקידו להאיר את העשייה ההתנדבותית בהשתתפות למעלה ממאה פעילים מרכזיים בארגוני ההתנדבות בממשלה באקדמיה ובעסקים, אשר נבחרו מבין רבים וטובים  לפעול במשותף להנעת ישראל לכיוון של חסד נתינה ומעורבות חברתית.

בנר שמיני של חנוכה  ב5/12 יום ההתנדבות הבינלאומי נציין  במעמד יו"ר הכנסת  השופטת דורנר ושר הרווחה  בכנסת ישראל ,את אות " קהילה מתנדבת" , שלוש ערים שהצטיינו באופן מיוחד במעשה ההתנדבות שלהן: אשדוד אשר הגדילה את מספר מתנדביה מ22000 לכמעט 40000 מתנדבים (מתוך 260000 תושבים) ומלאה בהתנדבות נתינה וחסד  , כפר סבא שבה כ20000 מתנדבים ומסורת התנדבות עניפה ורבת שנים (בכפר סבא 99000 תושבים) וקרית גת שמיזמי ההתנדבות הייחודים   שלה מותירים חותם טוב ומיוחד.

 

הערים האלו ,נבחרו מבין עשרות רשויות מקומיות מצטיינות, אשר הגישו את מועמדותן לאות " קהילה מתנדבת"  כשראשי הערים שלהם הצליחו להטביע אוירה של חסד והתנדבות בעריהם תוך סיוע לשכבות החלשות הם מהוות דוגמא ומופת לתרבות של התנדבות וערבות הדדית שאותה ברצוננו לשכפל לכל 255 הרשויות המקומיות בישראל.

 

ברוח חג החנוכה נציין ונזכיר את דברי הרב קוק על תפקידו המיוחד של כל אחד ואח מאתנו בבניין ישראל והעולם :" צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוכו דולק נר ואין נרו שלו דומה לנר חברו ואין איש שאין לו נר וצריך שכל אדם ידע ויבין שחובה עליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו."

 

 

 

חג חנוכה שמח,

 

ברוכים תהיו,

 

 

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד