ברכה לראש השנה תשע"ד
הגדל

ברכה לראש השנה תשע"ד

"עשה לחברך מה שחביב עליך ואהבת לרעך כמוך- מצוות אלו הן הן פסגת השלמות של המוסר... השפעתם על אופי האדם היא עצומה כל כך, ישתמשו בהשפעה זו באופן שיווצר בליבו של כל פרט ופרט קשר בלתי ניתק בין אושרו שלו לבין טובת הכלל ." ג’ון סטיוארט מיל(התועלתיות 1863)

 

אנו חיים בתקופה מדהימה, מרתקת, עשירה ותוססת, עם ישראל חזר לארצו אחרי אלפי שנים ומנסה לכונן חיים  נורמליים, חיים רגילים , ככל העמים האמנם?

ישנם  עמים אשר החיים הנורמליים, הרגילים, מתאימים להם. סדרי משטר, כלכלה וחברה.

ישראל מעולם לא הסתפקה בנורמליות , בשגרה , היא תמיד חתרה אל על ,אל השינוי והתסיסה , שיפור ערכי הרוח ואוצרות החכמה.עם ישראל מצוי בתנועה מתמדת ששיאה בדורות האחרונים בהקמת מדינה .

אם בדור הראשון חתרנו לכונן מדינה יהודית ודמוקרטית,   אשר אליה יוכלו להגיע היהודים מכל קצוות תבל והיא תשמש להם מקלט ומגן ותקלוט כל יהודי באשר הוא ותכבד כל אדם בהיותו אדם הנברא בצלם, הרי בדורינו אנו, לא די בכינון הפיסי של המדינה, בהבטחת בטחונה וקיומה.

אלא שעל המסד הזה, על הנדבך הזה של הקמת המדינה והבטחת  בטחונה , עלינו לכונן נדבך נוסף, נדבך  ייעודי- שליחותי-ערכי.

הנדבך הזה הוא החסד וההתנדבות הוא הנתינה והצדקה הוא נדבך הרוח והחזון הוא נדבך המופת והשליחות, הבנוי על מסד קיומה ובטחונה של המדינה ועל הערבות ההדדית שבה.

כל אחד ואחת מאיתנו, יש  לו תפקיד ושליחות ויכולת לחולל שינוי קטן או גדול בחברה, לכל אדם ואדם באשר הוא בלי הבדל דת , גזע ומין, איש איש בחלקת אלהים הקטנה או הגדולה שלו: לטפל בעוני,לסייע בחינוך, להושיט יד לחולים ולמי ששרוי במצוקה, להילחם בתאונות דרכים, לשמור על שכיות חמדה  ושמורות טבע, לכבד את הסביבה, ללמוד וללמד תורה ומוסר , להגן על המדינה, לתת סעד משפטי לנזקקים, לשמור על הצדק ולעשות צדקה.

כל אחד ואחת מאיתנו צריך לשאול את עצמו  בראש השנה הזה, שהוא זמן טוב לחשבון נפש אישי ולאומי, מה השליחות שלי, מה מוטל עלי כדי לשפר את החברה ולהפוך אותה לטובה וערכית יותר.

לא רק להושיט אצבע מאשימה לראש הממשלה , לחכי"ם, לראש הרשות שלי, לשר ולמנכ"ל, אלא גם לקחת אחריות, כי תיקון החברה  ושיפורה:" לא בשמים היא ולא מעבר לים... קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו".

 זוהי אף התמונה הנפרשת לנגד עינינו במיזם "קהילה מתנדבת" בימים אלו שלפני ראש השנה תבחר הוועדה שמונתה ע"י שר הרווחה והח"מ,בראשות השופטת דליה דורנר את הערים  והרשויות המובילות בהתנדבות בישראל מתוך כ40 רשויות אשר הגישו את מועמדותן לתואר "קהילה מתנדבת".

 עשר רשויות הגיעו לשלב הגמר ומתוכן תיבחרנה שלוש רשויות מצטיינות, אשר משלבות התנדבות ונתינה מגוונת ורבה  עם מעורבות חברתית של התושבים ועם ערבות הדדית ועזרה לחלש ולדל.

מתוך המועמדויות אשר הוגשו נפרשת תמונה של ישראל היפה, המתנדבת, העוזרת, היוזמת ועושה טוב, הלוקחת אחריות בכל קצוות הארץ מדן ועד אילת, תמונה שלצערינו נחשפת מעט מידי בכלי התקשורת , אך בעיני זוהי התמונה האמיתית היייעודית והשליחותית של ישראל. זוהי תמונת הטוב שעלינו להעצימה ולטפחה וזו אף התמונה אותה אני רואה במסעותיי הרבים בארץ.

אם נעשה זאת כפרטים וכחברה מובטח לנו כי יתקיימו דברי הנביא זכריה: "כה אמר ה’ שבתי אל ציון ושכנתי בתוך ירושלים ונקראה ירושלים עיר האמת והר ה’ צבאות הר הקדש:כה אמר ה’ עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים ואיש משענתו בידו מרב ימים : ורחובות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחובותיה: כה אמר  ה’ צבאות כי יפלא בעיני שארית העם  הזה בימים ההם גם בעיני יפלא נאם ה’ צבאות..."

 

חג שמח ושנה טובה לכולכם

 

ברוכים תהיו,

 

יורם סגי זקס עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 
עבור לתוכן העמוד