אזרח אמריקאי בעבר ואזרח וסוכן ישראלי בהווה
הגדל

 רשימה  זו נכתבת ע"מ להזכיר את מי שנדמה שנשכח וצלל לתהומות הנשיה, מי שנעלם במעמקי ים האירועים וההתרחשויות בישראל הרודפות האחת את רעותה, לעורר את מי שנדמה כי  מתנמנם  הוא כשהזמן נוקף, יום רודף יום ושנה רודפת שנה וחלפו עברו להם 24 שנים בהם יושב יונתן פולארד ,דווקא בכלא  אצל הטובה והגדולה בידידותיתנו ארה"ב.

יונתן פולארד, הינו אזרח אמריקאי בעבר ואזרח  וסוכן ישראלי בהווה. הוא הוכר ע"י מדינת ישראל, במכתב  שצילומו מצוי בידי, מציין שמעון שטיין היועץ המשפטי במשרד רוה"מ עוד ב11/5/98 במכתב רשמי של משרד רוה"מ כי :" יונתן פולארד היה סוכן ישראלי אשר טופל ע"י מי ששימשו כבעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת- ל.ק.מ. לאור עובדה זו מכירה מדינת ישראל  במחויבותה כלפיו ומוכנה לשאת באחריות המלאה הנובעת מכך".  שמו של יונתן פולארד שגור וידוע  ונישא בפי כל בישראל. תפילות נישאות מידי שבת   במאות בתי כנסת ברחבי ישראל לשלומו ולשחרורו(ביחד עם שבויים ונעדרים   אחרים: גלעד שליט למשל , רון ארד ואחרים).
לפני 24 שנים נשפט יהונתן פולארד בגין העברת מידע  מארה"ב לישראל*(מידע שע"פ הנטען בין היתר , היה חיוני לביטחון ישראל-פיתוח נשק  קונבנציואנלי ובלתי קונבנציונאלי ע"י עירק) לטענת פולארד, פנה לממונים עליו  בארה"ב וטען לפניהם  כי הסכם שנחתם בין המדינות מחייב העברת המידע לישראל . הוא נדחה,לפיכך פנה לדרגים גבוהים יותר ונדחה אף על ידם,  בסופו של דבר ,פעל  על דעת עצמו בחוסר סמכות והעביר המידע שלשיטתו היה חיוני לביטחון ישראל . הוא נשפט למאסר עולם, תוך חריגה של ביהמ"ש  מהסדר הטיעון שנרקם בין התביעה להגנה במשפטו (בו סוכם על עונש קל בהרבה).
מיד לאחר גזר הדין נלקח יונתן לבית  סוהר  פסיכיאטרי בספרינגפילד, בעקבות כך לא היה לו קשר  עם עורך דינו , לא הוגש ערעור  בעיניינו ויצויין כי   אי הגשת הערעור בתוך 10 ימים חוסמת הלכה למעשה את הגשתו.  שנה לאחר מכן הוא עבר לכלא מריאון, הכלא הפדרלי השמור בארה"ב  שם היה בצינוק לדבריו במשך שבע שנים. לבסוף הועבר העותר לכלא הפדרלי שבצפון קרוליינה .
למיטב ידיעתינו , לא היה תקדים לכך כי ביהמ"ש הטיל עונש מאסר עולם על מי שריגל לטובת מדינה ידידותית והעונשים נעים בין הדחה מתפקיד(מיכאל שוורץ שריגל לטובת ערב הסעודית) לשנת מאסר בית(פיטר לי לסין), סמואל מוריסון לבריטניה (נשפט לשנתיים ושוחרר בתום שלשה חודשים),עבדול קאדר הלמי (למצריים: נשפט ל4 שנים ושוחרר לאחר שנתיים) ובמקרים הקיצוניים מאסרים של 9 ו10 שנים: רוברט קים לדרום קוריאה(שוחרר לאחר 7 שנים) ותומס דולצה לדרא"פ (שוחרר לאחר 5.2 שנים). העונש המירבי כאמור, שמור שמור לדאבון הלב דווקא לפולארד . נראה לנו שהדבר אינו מוצדק וחמור בהרבה ממידת העונשים המוטלת בד"כ במקרים דומים, מה פשר האבחנה? לאמריקאים התשובה.

לטענת יונתן , הוא עבר עינויים קשים ביותר. כך למשל בבית הכלא שבוירגיניה פטסברג בו הוחזק לפני גזר הדין, דימו הסוהרים  בפניו עסקה לשחרורו ע"י ישראל והוא הובל אחר כבוד... לכלא אחר(התעללות נפשית חמורה).  בכלא לואיסברג הוא הוחזק לדבריו עירום בבידוד בצינוק שבמרתף הכלא בטמפרטורות קפואות במשך שבועות ארוכים, הוא לא קיבל מיטה או שמיכות רק לוח ביטון לישון עליו, לא הותר לו להחזיק דבר : ספרים נייר או עטים עיתון או רדיו וכל פעולה נאסרה עליו פרט לישיבה בתא בקור המקפיא. לדבריו הוא הוכנס מעת לעת לתא מיוחד נכבל בשלשלאות ואז הומטרו עליו מטחי מי קרח עזים במשך כשעה,  התעללויות אלו נטלו ממנו את שארית כוחו ורצונו להישאר בחיים ופגעו בגופו ובכבודו כאדם ובצלם אלוהים שבו.
בבית הכלא הפסיכיאטרי בספרינגפילד הוא הוחזק לדבריו בבית כלא  במיתקן לחולי נפש עירום לחלוטין ומבודד בטמפרטורות מקפיאות,  הוא קיבל מכות חשמל איומות במתח חשמלי גבוה במיוחד שבעטין איבד השליטה על צרכיו וגופו נע בעוויתות של פירכוס בלתי ניתן לעצירה. הוא נחשף להשפלות והתעללויות פיסיות ונפשיות חמורות שגרמו לפגיעה חמורה בבריאותו ובנפשו. הוא עבר בדיקות חודרניות בגופו לאחר כל ביקור משפחתי.
בבית הכלא מריון בו הוחזק בבידוד קשה במשך 7 שנים, כשהגיע לכלא הופנה אליו אקדח ע"י שומר הכניסה והובהר לו כי יציאתו מהכלא תהא בארון מתים, מסר זה חזר על עצמו מגורמים שונים בכלא.

הוא שהה בתא של 2 על 2.5 מטרים 23 שעות ביממה . התנאים ביחידה k  היו כה בלתי אנושיים עד שארגון אמנסטי העולמי נלחם כדי להביא לסגירת היחידה (האסירים במקום היו נכבלים עירומים למיטותיהם ע"פ העדויות שנאספו).
הוא רוסס בריסוס כימי בתוך התא האטום נחנק וסבל כאבי תופת, נאסרו עליו לתקופות ממושכות צפייה בטלוויזיה התעמלות וקבלת ביקורים(כך גם במיתקן הכליאה ארלינגטון).

כיום מצבו הרפואי  של יונתן גרוע ביותר, תוצאה של שנים ארוכות של עינויים וסבל.  נמנע ממנו לעיתים קרובות, לקבל את הטיפול הרפואי לו הוא זקוק. הוא אובחן כסובל מגידולים בסינוסים שלו , סחרחורות בחילות כאבי ראש וקשיים בנשימה, לחץ דם גבוה , מיגרנות, דלקת פרקים כרונית, גלוקמיה , סוכרת , בעיות גב, זיהומי נשימה ועוד בעיות רפואיות רבות ומגוונות, הנובעות בעיקר ככל הנראה, מהסבל שהיה מנת חלקו.

ישראל וארה"ב הינן מדינות שלהן מסורת של ידידות וברית הגנה רבת שנים שעמדה במבחנים לא פשוטים. אין מקום להחזיק את יונתן פולארד בתנאים אנושיים כה קשים ו תוך פגיעה חמורה במצב בריאותו ושלמות נפשו למשך תקופה כה ארוכה במשך 24 שנים.

 נפגשתי מי שמבקשים לקדם שחרורו. הבטחתי כי אפנה בנושא לנשיא ארה"ב .העת הזו הינה עת רגישה. הייתי מפציר לחון את פולארד הגיעה העת לכך . הן מהצד האנושי כאדם, והן כמחווה לישראל "ויפה שעה אחת קודם". מנת הסבל והייסורים של פולארד גדושה  ועולה על גדותיה.
 השוואה למי שביצע מעשים דומים מותירה שאלות ותמיהות . במצב שנוצר ראוי וצריך כי ממשלת ישראל תיזום דרישה מפורשת מארה"ב לשיחרורו של יונתן פולארד (בדומה לדרישתו של רוה"מ נתניהו מנשיא ארה"ב לשעבר קלינטון דרישה שלמרבה הצער עלתה על שירטון בשל התנגדות בכירים אמריקאים), אולם כיום נראה כי יש נכונות של גורמים בארה"ב ששללו את אפשרות לשחררו לעשות כן. הבשילו הנסיבות והגיעה העת לעשות מעשה שאין חשוב וראוי ממנו.
 פעולות לשיחרורו תקדמנה ערכים של ערבות הדדית בחברה הישראלית ובין עם ישראל לתפוצות, של אחריות חברתית, של הכרת טובה, של פידיון שבויים, כי כל אדם עולם קטן הוא והוא מעט המכיל את המרובה ו"כל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים  עולם מלא"

*המידע במאמר זה מבוסס בעיקר  על עתירת יהונתן  פולארד לבג"ץ וכן על מסמכים שהועברו לעיון  הח"מ.


עבור לתוכן העמוד