התנדבות יום יומית
הגדל

"ידידים" הוא ארגון התנדבות כלל ארצי שבסיסו במודיעין עילית (קרית-ספר). הארגון הוקם בחודשים האחרונים וגדל בתנופה מהירה לערים דתיות נוספות - ביתר עילית, ירושלים, בני ברק, אשדוד, חיפה ואלעד. מטרת הארגון היא לעזור לכל אדם שנקלע לצרה, ולא חשוב מאיזה סוג: נהג שמכוניתו נתקעה והוא זקוק להתנעה או מצבר, רכב שנתקע בלי דלק, עזרה ראשונה לקצר חשמלי בבית, פיצוץ בצנרת בשעת לילה מאוחרת הפסקת חשמל מקומית למי שאינו מצליח להשיג חשמלאי, וכל בעיה שעלולה לקרות.

הארגון מפעיל מוקד עזרה טלפוני הפועל 24 שעות ביממה, למעט שבתות וחגים. הוא מחבר את המתקשר לרשת של מתנדבים, ש"יקפצו" למקום ויגישו כל סיוע אפשרי. הארגון פועל ללא מטרות רווח ולמען עזרה לזולת בלבד, ללא הבדלי לאום, גזע ודת. מי שישתמש בשרותי "ידידים" יישא רק בהוצאות רכישת המוצר ולא בעלות עבודת המתנדבים. כלומר: נתקעת בלי דלק ואנשי "ידידים" הגיעו אליך באמצע הלילה בכביש נידח – אתה תשלם רק על הדלק שיביאו לך.

אנשי "ידידים" מסבירים כי העזרה הטכנית שניתנת מסייעת להתמודדות עם בעיות שכל אחד יכול להתמודד איתן רק שאין לו את הכלים המתאימים, והם אינם מחליפים בעל מקצוע. הם אינם כתובת לבעיות של אלימות במשפחה, חובות, בעיות נפשיות וכיו"ב. מתנדבי הארגון יכולים לעזור בפתרון בעיות נקודתיות בלבד וזה הרקע להקמת הארגון והפעלתו.

מאיר וינר, תושב קרית-ספר ובעל קיוסק "שהכל" (שהפך עם השנים למוסד מקומי) הוא יו"ר הארגון, מייסדו ומקימו.

מה הוא בעצם ´ידידים´? 

"הארגון הזה מוגדר כ´עזרה שניה -עזרה ראשונה לא רפואית´. זה אומר שאם מישהו נוסע בכביש באמצע הלילה בלי דלק, או באמצע הלילה יש קצר חשמלי - ואין חשמלאי, אפשר להזעיק אותנו".

אתם מסייעים רק בענייני רכבים?

"כן, בכל מקרה נוסף זה ניתן לשיקול דעת של המוקדן התורן כפוף לתקנון הארגון. מידי פעם אנחנו מטפלים בכל מיני דברים שלא חשבנו עליהם בהתחלה. למשל, לפני שבועיים הגיעה קריאה למוקד ´ידידים´ על ילד שננעלה לו שרשרת על היד באחת בלילה, ולא היה למי לפנות".

אתה לא חושש שינצלו לרעה את הנדיבות שלכם?

"הסברנו למוקדנים, שאנו חוששים מאוד מניצולים וכל קריאה שמגיעה אנחנו בודקים אם היא רצינית או לא. כשאנחנו מגיעים לרכב ואנחנו רואים שהוא זקוק לכבלים אנו מסייעים לו, אך אם אנחנו רואים שלמחרת הוא מתקשר שוב, אנחנו מסבירים לו שאנחנו לא יוצאים אליו".

כמה חברים יש בארגון?

"כרגע אנחנו עובדים בעקרון על רשת מירס קבוצתית, שבה יש לנו 500 מתנדבים, ויש לנו גם כמה אנשים בכל אזור שמתקשרים אליהם באופן ישיר, ללא מירס, כאשר אין לנו מענה (בשעות קשות, כגון הלילה)"

גם אנשים שאינם דתיים יכולים לקבל עזרה?

"כל אדם שזקוק לעזרה אנחנו שמחים לעזור, אך מכורח המציאות אנחנו מתרכזים כרגע באזורים עם אוכלוסייה חרדית: אלעד, מודיעין עלית, בית שמש, אשדוד, שם נמצאים המתנדבים שלנו. אך כמובן שהעזרה ניתנת לכל אחד  - אנחנו משתדלים לעזור לכולם". (שווה לנסות בכל מקום בארץ - ההפתעות גדולות)

 

אם נתקעתם, תרגישו חופשי להתקשר למוקד "ידידים", הם ישמחו לעזור לכם:
057-3131310 (רב קווי)
ואם בהתנדבות חשקה נפשכם, לעת עתה תצטרכו מכשיר מירס בשביל זה:
להצטרפות יש לשלוח פקס אם פרטי המבקש – (שם, משפחה, עיר, טלפון, פלאפון) למספר 08-9286720 [דרך מכשיר המירס: 2222*11]

 


 
 

עבור לתוכן העמוד