התנדבות למען תושבי מיאנמר בעקבות נזקי ציקלון נאגריס
הגדל

רקע
בעקבות האסון ההומניטרי במיאנמר, נערך ארגון לתת להגשת סיוע חירום, בשיתוף פעולה עם ארגוני סיוע בינ"ל וסוכנויות של האו"ם.הסופה "נארגיס", ציקלון מדרגה 3 עם רוחות של עד 190 קמ"ש, החלה להכות במדינת מיאנמר (בורמה) ב- 2 למאי 2008, כשהיא חולפת באזויםר בו מתגוררים כ 24 מיליון תושבים. על הקשיים האופיינים לאסונות טבע גדולים היתווספו המכשולים שהעמידה החונטה השלטת במיאנמר בפני משלחות סיוע מרחבי העולם.כניסתם של נציגי משלחות הסיוע מטעם מדינות זרות לא אושרה, וגם אנשי הסיוע של האו"ם התקשו לקבל היתרי כניסה ופעילותם בתוך המדינה היתה ועדין נתונה תחת מגבלות קשות.
 
היערכות לתת
מיד עם היוודע מימדי האסון הציקלון, הוקם חדר מצב בארגון לתת. 48 שעות לאחר מכן, יצא כוח חלוץ של ארגון לתת מישראל למיאנמר. כוח החלוץ כלל שני נציגים עתירי ניסיון בתחום סיוע חירום במקרי אסון. במקביל לעבודת ההערכה, התיאום ויצירת שיתופי הפעולה של כוח החלוץ, התבצע גיוס סיוע בארץ שהועבר תוך שבועיים למיאנמר.
 
הצורך
לפי נתונים שנאספו על ידי  OCHA (Office for Coordination of Humanitarian Affairs),  ההערכות כרגע הן שכ-2.4 מיליון איש הושפעו מהסופה. מספר הנספים  והנעדרים כרגע עומד על כ-130,000  וישנם עוד מעל 101,000 IDP (internal displaced people). (מספרים לא רשמיים של  האו"ם). הנזק העיקרי, כאמור, נגרם בעיקר באזור הדלתא, אשר משתרע על למעלה מ-13,566 מייל רבועים, אוכלוסייתו מונה 6.5 מליון נפש. זהו האזור בעל צפיפות האוכלוסין הגבוהה ביותר במיאנמר- בכל מייל רבוע באזור הדלתא מתגוררים בממוצע 466 נפשות.
 
ציוד הסיוע ודרך הגשתו
50 טון של ציוד סיוע בשווי של 770,000 ₪ חולקו ל- 20,000 פליטים השוהים ב-53 כפרים באזור Labutta בדלתא, בדרום מיאנמר. ציוד הסיוע שנאסף בישראל הינו פרי שיתוף פעולה עם התנועה הקיבוצית, חברות, קרנות והציבור הרחב בארץ. חלוקת הציוד התבצעה בשיתוף ארגון Malteser. בין היתר, חולקו ערכות היגיינה, לבנים, כלי אוכל, כדורים לטיהור מים, יריעות ניילון, ערכות לרפואה דחופה ל"סירות אמבולנס", ציוד עזרה ראשונה, ג'ריקנים ומיכלי מים, כילות נגד יתושים, משאבות מים ועוד.
 
סיכום
ארגון לתת שואף לסייע לאוכלוסיות במצוקה, בישראל ובעולם הרחב, מתוך אידיאולוגיה הומניטרית שבבסיסה עומד האדם באשר הוא, ללא התחשבות בגבולות, תרבות, גיל, לאום, צבע, דת וכד'. ערכים אלו בלטו והובילו את עבודתה של משלחת הסיוע ההומניטרי לקורבנות ציקלון נאגריס במיאנמר. על רקע קשיים פיזיים, טכניים, מדיניים ודיפלומטים מורכבים, הצליחה המשלחת לשים בראש סדר העדיפויות שלה את החתירה למקצועיות, שהתבטאה במתן סיוע המותאם בצורה המירבית לצרכי השטח ואשר ניתן באופן התואם את המגבלות הנתונות ומתגבר עליהן.
 
יתרה מזאת, אופן ההתנהלות המובנה אשר התבסס על שיתופי פעולה בין-אירגוניים, ייצר קשרים מבוססים ומשמעותיים עם אירגונים מקומיים ובינלאומיים ואף מיקם את ארגון לתת כארגון מוביל ונותן טון בזירת הסיוע במיאנמר בתחום הסיוע ההומניטרי. החשיבות שניתנה ללמידת הצרכים בשטח והכרת סביבת העבודה, אפשרה להעניק סיוע המותאם באופן אופטימלי לצרכי הנפגעים, המהווה מענה ייחודי לצרכים אקוטים, תוך ניצול אופטימלי של המשאבים שהוקצו למשימת הסיוע. 
 

מאמצי המשלחת לחדור את חומת הקשיים והמכשולים שניצבו בפני מתן הסיוע 
לקרבנות הציקלון במיאנמר הוכתרו בהצלחה,  
מה שאפשר "לתת" תקווה להתחלה חדשה למאות אלפים של נפגעים ופליטים.
 
בעזרתכם, הוענק סיוע בשווי 750,000 ₪, אשר הועבר ל- 20,000 פליטים ב – 53 כפרים.
 

עבור לתוכן העמוד