"ביחד בשבילם, ביחד בשבילנו" מסע התנדבות
כיצד נסע אוטובוס מתנדבים במשך יומיים מנהריה לאשקלון, במסגרת מסע התנדבות שהוקדש למשפחות החיילים החטופים
הגדל

מסע ההתנדבות שהתקיים בשנה שעברה בזכות יוזמה ברוכה של ארגון 'חברה טובה', קורם עור וגידים שנית. אתם מוזמנים להתרשם מהחוויות הנפלאות ולהרתם גם אתם למאמץ ! לחצו כאן להצטרף להתארגנות למסע

שבת, מוצאי יום כיפור, מושב שבי ציון, כמעט חצות
55 צעירים נכנסו לאולם והתיישבו. כמעט כולם לא הכירו אלה את אלה. עבור רובם, היה זה מפגש ראשון עם ארגון 'חברה טובה'. בנים ובנות, דתיים וחילוניים, שנתקלו במידע על המסע במקומות שונים - בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות, באינטרנט, ומפה לאוזן. התרגשות גדולה שררה בחדר, מלווה בתחושת שליחות, בחדוות עשיית מעשים טובים ובעייפות של מוצאי יום כיפור. באותו לילה, הספיקו המשתתפים בעיקר לשמוע על מה שצפוי להתרחש ביומיים שיבואו, וללמוד את שיר המסע "כולנו זקוקים לחסד".

יום ראשון
 
08:15, שבי ציון – מפגש עם מיקי גולדווסר
את בוקרו של יום הפעילות הראשון פתחו משתתפי המסע בפגישה עם מיקי גולדווסר, אמו של החייל החטוף אהוד גולדווסר. הגב' גולדווסר סיפרה על אודי האיש, על אהבתו לצילום ולסביבה ועל יכולתו להספיק לעשות הכל, למרות עיסוקים רבים. בשיחה שהתפתחה עם המשתתפים, הביעה הגב' גולדווסר ביקורת על הממשלה ועל הצבא, ואף התייחסה למחירים שלדעתה יש לשלם כדי להחזיר את הבנים הביתה. כששמעה כי משתתפי המסע מתכוונים, בין שאר הפעילויות, לבצע גם ניקוי חופים, אמרה: "זה בדיוק הדבר שאודי היה רוצה לראות שאנשים עושים. אודי הוא מנהדס איכות סביבה, אני יודעת שהאנרגיות שלכם מכאן עוברות אליו. אתם המנהיגים של המחר... אתם בגיל ובמקום לפעול. זה תפקידכם".
 
09:00, נהריה – משחקי טאקי עם ילדים מאושפזים
בית החולים לגליל המערבי נמצא בנהריה, מקום מגוריה של משפחת גולדווסר. בניצוחה של משתתפת המסע אור גל, פשטו המתנדבים על המסדרונות, נכנסו אל חדרי הילדים, והפיצו שמחה בכל עבר. לאחר משחקי הטאקי, הגיטרות, השירים, האיפור ושלל הצעצועים וההפתעות, ניתן היה לומר בבירור: לא היה ילד ולא הייתה משפחה שלא זכו לחייך מאוזן לאוזן. גם משתתפי המסע יצאו שמחים, מחוזקים ומלאי אנרגיה להמשך היום.

13:30, קריות – ניקוי חופים
בשעת צהריים חמימה הגיע אוטובוס המתנדבים אל הקריות, מקום מגוריה של משפחת רגב. לאחר שיחה עם לוטם, מתנדבת של תוכנית "חוף נקי", על מצב החופים ועל חשיבות הפעילות לנקיונם, עבדו משתתפי המסע במרץ וביעילות ואספו אשפה שמילאה 150 שקיות. לוטם סיכמה ואמרה: "בפעם הבאה שתהיה פעילות של חברה טובה, אני אדע שצריך להביא כמות יותר גדולה של שקיות..."

17:00, חיפה – פעילות יצירה במרכז קליטה ובסניף אקי"ם
המתנדבים הצעירים התפצלו לשתי קבוצות: האחת הכינה קישוטים לחג הסוכות, עם צעירים מאתיופיה שעלו ארצה רק כשבועיים לפני כן, במרכז הקליטה "אבא חושי". הקבוצה השנייה עסקה בפעילות היצירה עם מבוגרים הסובלים מפיגור שכלי בסניף אקי"ם שבכרמל הצרפתי, ונפגשה שם עם מר צבי רגב, אבא של אלדד. בשיחה שהתפתחה עם מתנדבי חברה טובה, סיפר צבי רגב על אלדד, אשר התגייס ליחידה קרבית והיה "מורעל" על הצבא למרות הקשיים בעקבות מותה של אמו, התקבל ללימודי משפטים והתנדב תמיד לעזור לכולם. רגב הודה למשתתפים על החיזוק והתמיכה.
 
20:00, חיפה – פאנל עם נציגי המשפחות
משתתפי המסע נפגשו לארוחת ערב ושיחה משותפת עם צבי רגב ואחותו בתיה ועם משפחת חלבי, משפחתו של החייל הנעדר מג'די חלבי. בנוסף, השתתפו בפאנל יעקב אביטן (אבא של עדי ז"ל) ומשפחת סוועאד (משפחתו של עומר ז"ל), שבניהם נחטפו על ידי החיזבאללה בשנת 2000. בני המשפחות סיפרו למשתתפי המסע על החיים מאז החטיפה ועל מצבם היום, והסבירו מה כל אחד יכול לעשות בחיי היומיום למען החיילים החטופים. בעיקר, שמעו המתנדבים על הגעגועים הרבים ועל החיים באפילה. בני המשפחות הודו מקרב לב לפעילי חברה טובה: "כל עזרה מבורכת ומחזקת אותנו מאוד. תודה לכם".
 
בסיום המפגש, התכנסו המשתתפים לשיחת סיכום ותדריך למחר, והעבירו את יתרת הערב בנעימים, בפעילות של ערב שירים וגיטרה.


יום שני
 
11:00, יפו – חלוקת מנות מזון לנזקקים
היום השני נפתח בהתרוצצות בין בתים בשכונת מצוקה ביפו, כשהמתנדבים הצעירים סוחבים אריזות מזון (של מכון יפו) ומביאים כל חבילה אל יעדה. בפעילות בזק של שעה, הצליחו משתתפי המסע להגיע לכ-50 משפחות שונות.
 
13:30, אשקלון – שיפוץ שכונת מצוקה
בפעילות הסיכום של המסע, הצטרפה קבוצה של חניכי המכינה הקדם צבאית "נחשון" למשתתפי המסע, וביחד עסקו כ-100 מתנדבים בשיפוץ שכונה באשקלון. המתנדבים הפכו את הגרפיטי שעל קירות בתי הכנסת והמרכזים הציבוריים לציורי קיר מרהיבים. גם חיים אברהם, אביו של בני ז"ל, מחטופי שנת 2000, השתתף בפעילות והוסיף צבע לעיר.
 
בשעות אחר הצהריים, נערך טקס סיום באשקלון, שבו סיכמו משתתפי המסע וראשי חברה טובה את חוויית המסע.

דברים שכתבה אחת המשתתפות בעקבות המסע:
"...במהלך חיי יצא לי כבר להיות חלק מקבוצות בארגונים שונים ואף פעם לא חשתי כל כך הרבה הערכה וגאווה כלפי הקבוצה לה אני שייכת".
"המסע הזה היה חוויה מאוד משמעותית לגביי, לא רק בגלל שיצא לי להיוודע לחבורת אנשים מדהימה שרוצה לעשות אך ורק טוב ללא אינטרסים אישיים או שום כוונות אחרות ונסתרות... כל מעשי ההתנדבות השונים שביצענו עוררו בי את הרצון רק לעשות פעילויות כאלה לעיתים יותר תכופות".
"אני רוצה להודות לכם על המסע המדהים הזה, אין ספק שהוא הותיר בי חותם.  ואם בעתיד תארגנו עוד פעילות כזאת אני מנדבת את עצמי לעזור בשלבי הארגון..."


גופים ואנשים רבים תרמו למסע ההתנדבות "ביחד בשבילם. ביחד בשבילנו". בין היתר, זכינו לתרומתן של חברות האוטובוסים המוביל ז'ק יולזרי וכן אמנון מסילות, לתרומות מענקי מזון כגון טבעול ומי עדן ועוד ועוד... תודה רבה לכולם!

 

עבור לתוכן העמוד