מתנדבים באומץ
הגדל

"באמת שכבר נמאס לי. אני לא יכולה יותר, אני רוצה למות."

"אני חייבת לחתוך את עצמי, לראות את הדם, רק ככה אני ארגע."

"כל רגע הוא מלחמה, אני עייף כבר. רק כשאמות יהיה לי שקט.."

המשפטים האלו מפחידים, אין מה לומר. נדמה שלקרוא משפטים כאלו זה כמו לעמוד על גג של בניין גבוה, על הקצה, ולהסתכל לתהום. פתאום לראות את המוות בעיניים, לראות כמה הוא קרוב, והנטיה האינסטינקטיבית, הטבעית, היא להתרחק, לברוח.

ועם זאת, ממש כמו להסתכל למטה מגג של בניין גבוה, יש למשפטים האלו משיכה מסויימת, מפחידה בפני עצמה. אולי מכיוון שכמעט כולנו היינו שם, ברגעים של יאוש כאלו או אחרים. ההתבוננות וההקשבה לאדם אחר שכרגע נמצא ברגעי יאוש כאלו יכולה לפעמים לעורר בנו את רגעי היאוש שלנו, את המקומות והזיכרונות שלנו, והידיעה שאנחנו מבינים אותו, יכולה להלחיץ ולהבהיל ומצד שני היא כמו פגישה עם מישהו מוכר מהעבר, מזכירה לנו שכולנו רקמה אנושית אחת. 

ואותם אנשים שניצבים כרגע על שפת הגג, לא מעוניינים במישהו שיבהל, שיצעק להם להתרחק. הם רוצים מישהו שייגש בשקט, יתיישב לצידם, יטלטל רגליים יחד איתם כשהתהום מפהקת מתחתם ויקשיב להם. שיבין שכרגע, גם הם מפחדים מהנפילה. הם רוצים מישהו שיבין את הכאב הנפשי הבלתי נסבל שהם חווים כרגע, שיזכיר להם שהם לא לבד, שמותר להסתכל למטה ולדמיין  את הנפילה וההתרסקות, שזה אנושי ומובן ממש כמו הפחד שלהם ממנה. ואנחנו מאמינים שעצם ההקשבה הזו יכולה להסתיים בקימה והתרחקות משפת הגג, לפחות לזמן מה.

אנחנו בסה"ר מחפשים אנשים כאלו. מתנדבים שיש להם אומץ להתיישב בשפת התהום לצד מישהו אחר, לאפשר לו להביט מטה ולהסתכל ביחד איתו – אבל להישאר למעלה; אנשים שמסוגלים להתבונן במעמקי הכאב האנושי בלי לפחד, ולהישאר מבחוץ. לא לקפוץ. רק לתת יד, ולחבק, ולתת למי שעומד כרגע על קצה הגג ורוצה לקפוץ לדעת שמבינים את הכאב שלו, שמבינים ויחד עם זאת לא קופצים. ואנחנו יודעים  שההבנה הזו, האמפתיה הזו, יכולה להציל חיים.

אם אתם מרגישים שיש לכם את היכולת להקשיב באמת, להבין באמת את כאבם של אחרים ולתת לו מקום אמיתי אצלכם; אם אתם מרגישים שהכאב הזה לא ישאב אתכם ויעורר אצלכם שדים מהעבר; אם אתם רוצים להתנדב לגשת אל האדם שעל קצה הגג ולהקשיב לו, שלא ירגיש בודד בכאבו, תוכלו לפנות אלינו, לסה"ר, אנחנו זקוקים לכם.

מעוניינים להתנדב? שלחו מייל לכתובת זו: sahar.help@gmail.com

עבור לתוכן העמוד