סמינר התנדבות בני נוער
היינו שם – רשמים מסמינר לימודי בשם "הדרך לשילוב – התנדבות בני נוער עם ולמען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים"
הגדל

בשבוע שעבר, 3-8 בפברואר, התארחו בארץ כ-15 אנשי מקצוע ומנהלים מארגונים שונים באירופה ובמזרח התיכון, העוסקים כולם בתחומי התנדבות הנוער ובתחומי הצרכים המיוחדים.
הביקור הלימודי, שכותרתו "הדרך לשילוב, התנדבות בני נוער עם ולמען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים", הופעל על ידי עמותת נדב, המרכז הישראלי להכשרה וניהול התנדבות נוער וצעירים, ומומן על ידי תוכנית הנוער יורומד III (דרך אגף א' לקשרי חוץ ואונסק"ו במשרד החינוך).

מטרות הסמינר היו למידה משותפת ודיון באתגרים העולים מהתחום של התנדבות בני הנוער עם צרכים מיוחדים ופיתוח מודלים לקידום התנדבות של בני נוער עם צרכים מיוחדים וקידום שיתופי פעולה בין ארגונים דומים בעולם, תוך ביקור בתוכניות התנדבות ייחודיות ומגוונות הפועלות ברחבי הארץ.
בסמינר התארחו נציגים מהונגריה, תורכיה, קפריסין, ירדן, ספרד, שוודיה וישראל. הנציגים סיירו בכל רחבי הארץ, וביקרו במגוון פרויקטים, ביניהם תוכנית צמי"ד בצופים, במכינת כנפיים, בפארק חברים של בית איזי שפירא, בבית הגלגלים, בתוכנית אשלים בג'וינט, ואף סיירו בעיר העתיקה בירושלים במסלול נגיש. את ערב הסיום של הסמינר חגגו המשתתפים במסיבת ריקודים, אשר נערכה באדיבות ובשיתוף החוג לריקודי עם בכיסאות גלגלים גלגל ראשון של סניף איל"ן בראשל"צ.

בנוסף, עברו המשתתפים במהלך הסמינר סדנאות ודיונים בנושאי נגישות והנגשה של פרויקטים התנדבותיים. מוסטפא שעאלטה, מנהל מיזם הצרכים המיוחדים בתוכנית עמ"ן, וכבד ראייה בעצמו, הנחה וליווה את הסמינר, ניהל את הדיונים המקצועיים והיווה השראה רבה למשתתפי הסמינר אשר ציינו זאת באופן מיוחד.

עמותת נדב, העוסקת בקידום התנדבות הנוער והצעירים בכלל, בחרה להתמקד בסמינר זה בנושא הצרכים המיוחדים, מתוך הבנה כי פעילות התנדבותית של אותן קבוצות באוכלוסייה יכולה לסייע בשילובם החברתי, בהעצמתם האישית והקבוצתית וביצירת חברה משלבת והטרוגנית. על מנת לפתח התנדבות של בני נוער עם צרכים מיוחדים בתוך תוכניות התנדבות קיימות או חדשות, על הארגונים לפתח מודלים ושיטות עבודה ייחודיות, אשר יאפשרו קליטה מיטבית והפעלה אפקטיבית של מתנדבים עם צרכים מיוחדים.

 

עבור לתוכן העמוד